Jak vypadá výběr pěstounů ve Velké Británii?
Velmi zajímavou přednášku měl odborný školitel britské organizace BAAF Chris Christophides, který představil systém pěstounské péče ve Velké Británii. Na začátku bylo opět zmíněno několik čísel. K březnu 2013 bylo ve Velké Británii necelých 51 tisíc dětí zařazeno do pěstounské péče, z toho 93 % bylo v trvalé pěstounské péči a zbylých 7 % v respitní/krátkodobé/úlevné pěstounské péči. V zemi mají přes 67 tisíc oficiálně uznaných pěstounských rodin, ale přesto by jich ještě minimálně dalších 9 tisíc potřebovali.
Podle Chrise Christophidese jsou téměř dvě třetiny dětí v pěstounské péči, protože jsou vážně ohroženy citovým a fyzickým zanedbáváním nebo sexuálním zneužíváním. Téměř polovina z umístěných dětí odchází zpět do rodiny během jednoho roku. Stejně jako v Nizozemí existují ve Spojeném království čtyři hlavní druhy pěstounské péče: krátkodobá (max. na rok), sdílená (pravidelná, tzv. úlevná), střednědobá s možností konkrétního zaměření (terapie, přechodné umístění, příprava na samostatný život) a nakonec dlouhodobá.
Chris Christophides ve svém vystoupení rovněž představil 10 kroků, kterými je třeba ve Velké Británii projít, abyste se mohli stát pěstouny. V současné době se ve Velké Británii uvažuje o zjednodušení procesu získávání nových pěstounů. Stále však chtějí zachovat vysoký standard kvality pěstounské péče.
Chris Christophides rovněž zmínil výsledky rozhovorů s dětmi umístěnými v pěstounské péči, které byly publikovány v knize Child Placement Handbook autorů Sinclaira a Wilsona. Dětí umístěných v pěstounské péči se ptali na to, co nejvíce chtějí. Uváděly, že normální rodinný život, být považován za součást rodiny, respektování vlastního původu a biologické rodiny (možnost svobodně se identifikovat) nebo mít možnost rozhodovat sám o sobě.
Na závěr vystoupení zmínil Chris Christophides možné problémy, které mohou ve Velké Británii v budoucnosti nastat, a také to, co užitečného bychom si mohli vzít pro nadcházející změny v systému péče o ohrožené děti v Čechách. Ve Velké Británii se velké množství pěstounů nachází v důchodovém nebo důchodu blízkém věku, proto bude třeba hledat nové, mladší pěstouny (4 tisíce dětí ve Velké Británii stále čeká v ústavech), dále bude třeba zaměřit se na děti vykazující složité výchovné problémy a také bude třeba vzhledem k hospodářské recesi přehodnotit finanční podporu a poplatky spojené s pěstounskou péčí.
Chris Christophides uvedl, ať nečekáme okamžité výsledky při náboru nových pěstounů. Podle jeho třicetileté zkušenosti s touto oblastí potřebují dvě třetiny budoucích pěstounů minimálně rok na rozmyšlenou. Je pravda, že na neustálé výzvy, že je pěstounů zapotřebí, lidé reagují. Lidé z oboru to nazývají efektem postupných kapek (drip, drip effect). Pro samotnou kampaň je také důležité vědět, jaké typy pěstounů budeme potřebovat a zároveň pro jaké děti je hledáme. Mezi nejúčinnější metody získávání nových pěstounů patří šíření pozitivních informací, a to prostřednictvím ústního předávání, regionálního tisku.
První část reportáže z konferenci si můžete přečíst ZDE.
Zdroj fotografie: www.mpsv.cz