Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Evropští odborníci představili pokyn k deinstitucionalizaci
Evropská skupina odborníků zabývajících se přechodem z institucionální péče na tu komunitní představila 20. listopadu společné evropské pokyny k deinstitucionalizaci péče o ohrožené osoby. Současně s pokyny skupina zveřejnila také návod na využívání finančních prostředků EU k procesu deinstitucionalizace.
Společné evropské pokyny jsou založeny na evropských a mezinárodně osvědčených postupech a byly konzultovány s mnoha organizacemi i jednotlivci. Pokyny mohou být použity pro vnitrostátní legislativní úpravy nebo také pro plánování a realizaci transformace péče o ohrožené skupiny obyvatelstva. Podle slov Lazla Andora – komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování a Johannese Hahna – komisaře pro regionální politiku mohou pokyny a návod sloužit jako velmi přínosný materiál pro využívání strukturálních fondů pro deinstitucionalizaci v novém programovém období 2014 - 2020.
Skupina se skládá z organizací zastupujících děti, rodiny, osoby se zdravotním postižením, z neziskových organizací a dalších zainteresovaných subjektů. Konkrétně lze jmenovat například Eurochild, Evropskou asociaci poskytovatelů služeb pro osoby se zdravotním postižením, Lumos či Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva.
V současné době jsou pokyny a návod pouze v angličtině. Podle dostupných informací budou do konce roku k dispozici překlady do dalších jazyků. Zda mezi nimi bude i čeština, ještě není jasné.
Dokumenty najdete ZDE
Zdroj informací: http://deinstitutionalisationguide.eu
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.