Další seminář na podporu transformace byl zcela plný

Další seminář na podporu transformace byl zcela plný

Další z řady seminářů na podporu transformace systému péče o ohrožené děti Občanské sdružení Unie center pro rodinu a komunitu ve spolupráci s poslankyní Parlamentu ČR Helenou Langšádlovou a Iniciativou za rozvoj náhradní rodinné péče – Odsouzeni.cz a pod záštitou ředitele odboru rodiny a dávkových systémů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Miloslava Macely pořádalo v pondělí 3. října 2011 seminář komunitní služby a péče o ohrožení děti.

Seminář zahájila poslankyně Langšádlová

Účastníky semináře přivítala poslankyně a předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Helena Langšádlová. Ve svém příspěvku označila za velmi důležitou práci na obcích, zejména pokud jde o vytipování ohrožených rodin a nabídku služeb, které tyto rodiny potřebují.

Došlo i k představení iniciativy Odsouzeni.cz

Program semináře pokračoval prezentací ředitelky Nadačního fondu J&T Marie Oktábcové. Na začátku svého vystoupení představila iniciativu Odsouzeni.cz, založenou na negativní kampani zaměřené zejména na kojenecké ústavy. Uvedla rovněž několik statistik (př. 8 % všech dětí umístěných v ústavních zařízení v Evropské unii pochází z České republiky) a kriticky se vyjádřila ke skutečnosti, že v ČR reálně neexistuje systematická práce s rodinou. Marie Oktábcová představila Iniciativu za rozvoj náhradní rodinné péče. Jejím cílem je především zefektivnění pomoci ohroženým rodinám a zahájení transformace ústavů na asistenční či terapeutická centra terénního i ambulantního typu. Iniciativa bojuje také za snížení počtu dětí připadajících na jednoho pracovníka v ústavním zařízení a rovněž za zvýšení sociálního statusu pěstounů.

Aktuální průběh transformace představil zástupce MPSV

Jako třetí před účastníky poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové předstoupil ředitel odboru rodiny a dávkových specialistů MPSV Miloslav Macela. Vystoupil s příspěvkem na téma Transformace systému péče o ohrožené děti a služby pro rodinu. Na začátku prezentace Miloslav Macela uvedl, že u všech zainteresovaných skupin došlo ke shodě na základním východisku transformace – nejlepším prostředím pro dítě je rodina a v českém systému péče o ohrožené děti je třeba provést zásadní změny.

Dle názoru Miloslava Macely jsou předpoklady úspěšné transformace tyto:

  • společná diskuze
  • rozhodnutí, který koncept reformy bude realizován
  • dobrá koordinace aktivit
  • synergie všech složek systému

K tomu, aby byla transformace úspěšná, je podle Miloslava Macely třeba:

  • změnit systém OSPODů a soudů
  • vytvořit síť služeb pro práci s rodinami a pro podporu náhradní rodinné péče
  • transformovat pobytová zařízení
  • přesměrovat zdroje
  • vzdělávat aktéry v systému
  • sjednocování (gesce, financování, metodika)

Příspěvek Miloslava Macely byl zakončen přehledem toho, co je pro transformaci připraveno. Zmínil například novelu zákona č. 159/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, která byla právě odeslána na vládu, dále individuální projekt MPSV a projekt v rámci Norských fondů.

Byly představeny i zahraniční příklady dobré praxe

Po přestávce vystoupila předsedkyně výkonné rady Unie center pro rodinu a komunitu Edita Kozinová. Přítomné seznámila především s poznatky získanými při návštěvě jedné z městských částí Londýna, konkrétně Bexley. Návštěva, kterou zprostředkovala organizace Lumos, byla zaměřena zejména na oblast pěstounské péče. Velké pozitivum anglického systému náhradní péče Edita Kozinová vidí především v propracovaném systému náboru pěstounů, který je založen na dlouholeté praxi.

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.