Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Metodika Rozmarýna o.p.s. - sociální firma Café Rozmar
Obecně prospěšná společnost Rozmarýna založila před několika lety sociální firmu s názvem Café Rozmar. Jde o restauraci, která zaměstnává mladé lidi po odchodu z dětského domova na pozicích tréninkový kuchař/ka, číšník či servírka. Tito mladí lidé zde, pod vedením zkušenějších kolegů, získávají první pracovní zkušenosti. Metodiku sociální firmy, kterou o.p.s. Rozmarýna vytvořila v rámci projektu spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a Rozpočtu hlavního města Prahy - "Praha a Evropská unie: Investujeme do vaší budoucnosti", zveřejňujeme v rubrice Nabídka dobré praxe.
Dodejme, že podle informací na webových stránkách Rozmarýna o.p.s. za tři roky provozu zaměstnalo Café Rozmar více než 40 mladých lidí, průměrná délka jejich pracovního poměru je 4 měsíce z možného roku. Nejčastějším důvodem odchodu je nalezení stálého pracovního místa, ale často také nedodržování nastavených pravidel.
Metodika ke stažení ZDE
Zdroj: Jaroslava Jones, ředitelka Rozmarýna o.p.s., fotografie: www.rozmaryna-ops.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.