Poslanci opětovně schválili novelu zákona o ústavní výchově
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ústavní výchově, kterou jí vrátil Senát. Novela, pro kterou zvedlo ruku 171 poslanců, klade větší důraz na prevenci a poradenství pro děti a jejich rodiny. Podle důvodové zprávy navrhované změny výrazně zkvalitní systém poskytování preventivní poradenské péče a náhradní výchovné péče ve školství a zdůrazní potřebu ambulantních služeb před pobytovými.
Pozitivní novinkou, kterou novela přináší, je možnost poskytování ambulantních služeb v ústavní výchově dětem pobývajícím mimo zařízení na základě povolení ředitele zařízení. Smyslem ambulantních služeb má podle MŠMT být zejména zkrácení doby pobytu dítěte v zařízení a působení na vzájemné vztahy dítěte a jeho rodinu tak, aby mohla být dítěti zrušena ústavní výchova a mohlo se vrátit do svého přirozeného prostředí.
Kromě jiného novela také dává několik dalších práv ředitelům ústavních zařízení, a to například v zájmu spolupráce s orgánem sociálně-právní ochrany dětí požadovat informace o rodinných podmínkách dětí umístěných do zařízení či nahlížet do spisové dokumentace dítěte.
Změny odráží i systém stanovování příspěvku na úhradu péče či kapesného. Konkrétní částky budou ze zákona vypuštěny a výše bude stanovována nařízením vlády, které může pružněji reagovat na ekonomické změny.
Pokud jde o způsob přijímání dětí do diagnostického ústavu, bude probíhat nově pouze na základě soudního rozhodnutí, nikoli rozhodnutí rodičů. Na žádost rodičů budou diagnostické služby poskytovat výhradně střediska preventivní (dříve výchovné) péče. Podle MŠMT se jedná o optimalizaci poskytovaných služeb s cílem snížení nákladů spojených s výdaji na financování institucionální výchovy.
V odůvodnění k novele jsou také zmíněné základní roční normativní náklady na jedno dítě umístěné v zařízení. Pohybují se od 293 238 korun v dětských domovech po 519 308 korun v diagnostických ústavech.
Další informace o novele zákona, která v současné době míří k podpisu prezidentovi republiky, najdete ZDE
Zdroj informací: www.psp.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz