Naomi Deutsch, 2.část: Příprava pěstounů trvá až 6 měsíců

Naomi Deutsch, 2.část: Příprava pěstounů trvá až 6 měsíců

Přinášíme Vám druhou část rozhovoru s Naomi Deutsch, sociální pracovnicí a členkou týmu mezinárodní organizace Lumos. Rozhovor je zaměřen na problematiku (krátkodobé) pěstounské péče ve Velké Británii. Dozvíte se například, jak probíhá nábor nových pěstounů nebo jaké služby mají angličtí pěstouni k dispozici.

První část rozhovoru, ve kterém se například dozvíte, jaké typy pěstounské péče jsou ve Velké Británii využívány, kdo odpovídá za řízení pěstounské péče nebo jaká jsou spojena rizika s krátkodobou pěstounskou péčí najdete ZDE.

1. Můžete popsat proces náboru a přípravy pěstounů?

Poskytovatelé pěstounské péče často nabírají nové pěstouny prostřednictvím propagačních akcí nebo reklamy v tisku či rádiu. Také mívají například umístěné stánky na veřejných místech. Kromě toho se každý rok koná národní akce čtrnáct dní pěstounství, která slouží ke zvýšení prestiže pěstounské péče a povědomí o ní. Využívají se například informační stánky v místních nákupních střediscích, kde jsou poskytovány informace o pěstounské péči, dále články a prezentace v televizi a v tisku. V obcích se konají také náborové kampaně, například v místních kostelích a mešitách, jakož i prostřednictvím účasti na místních akcích.  Mnoho pěstounských agentur však hlásí, že nejlepší je nábor pěstounů prostřednictvím stávajících pěstounů, kteří informují a získávají pro pěstounskou péči své přátele a příbuzné. Některé agentury nabízejí hotovostní pobídky pro každého pěstouna, který získá pro pěstounství své přátele nebo rodinu.

Lidé, kteří se chtějí stát pěstouny, musejí projít procesem přípravy a hodnocení.

  • Zúčastní se skupinových setkání, kde se dozvídají o potřebách dětí, jež přicházejí do pěstounské péče.
  • Kromě toho je doma navštěvuje sociální pracovník.
  • Sociální pracovník pak připraví zprávu, která je předložena nezávislému pěstounskému panelu, jenž doporučí, zda se daná osoba/rodina může stát pěstounem/pěstouny.

Proces přípravy a hodnocení potenciálních pěstounů od prvního kontaktu až po schválení panelem obvykle trvá přibližně šest měsíců.  Většina pěstounských agentur využívá kurz nazvaný “Skills to Foster”, který se využívá jako úvodní zaškolení. Tento program se realizuje v šesti setkáních, která mohou trvat tři plné dny, nebo například v šesti půldenních nebo večerních setkáních. Kromě toho jsou potenciální pěstouni hodnoceni sociálním pracovníkem, který u nich doma provede 6 až 8 návštěv. Sociální pracovník hovoří s pěstouny individuálně, případně společně, pokud se jedná o pár; také hovoří se všemi dětmi, které pěstouni případně mají. Domácnost pěstounů se hodnotí z hlediska zajištění zdraví a bezpečnosti a zajištění dostatečného prostoru pro děti, které by sem byly umístěny do pěstounské péče. Sociální pracovník také kontaktuje dvě osoby, které mohou o daných osobách poskytnout reference, a prostřednictvím trestního rejstříku zjišťuje, zda se dopustily nějakých činů, které by je vyloučily z možnosti vykonávat pěstounkou péči. Sociální pracovník pak na základě získaných informací připraví zprávu, kterou předkládá pěstounskému panelu.

2. Jaké služby mají pěstouni k dispozici a kdo tyto služby poskytuje?

Všem pěstounům je vyplácena dávka na každé dítě, které mají v pěstounské péči. Tato dávka se liší podle věku dítěte a jakýchkoli speciálních potřeb, které dítě případně má, přičemž u starších dětí se vyplácí dávka vyšší.  Tato dávka by měla pokrýt všechny náklady na naplňování potřeb dítěte. Pěstounství se stále více vnímá jako „profesionální“ role a mnoho místních úřadů a dobrovolných i nezávislých pěstounských agentur provozuje různé programy, z nichž pěstounům vyplácí určitou odměnu. Ta může být napojena na zvláštní potřeby dítěte, ale často se využívá jako ohodnocení dovedností, schopností, praxe nebo odbornosti daného pěstouna. Jak dávku na dítě, tak jakékoli odměny vyplácí agentura, u níž je pěstoun registrován.

Kromě toho má pěstoun k dispozici jakékoli speciální zařízení či vybavení, které dítě potřebuje, například invalidní vozík, upravené postele a speciální hračky pro děti s postižením.

Každému schválenému pěstounovi je přidělen sociální pracovník, který mu poskytuje podporu a současně monitoruje jeho péči o děti umístěné v pěstounské péči. Sociální pracovník navštěvuje pěstouna přibližně jednou za měsíc, případně častěji, pokud má pocit, že je to třeba, například na začátku nového umístění nebo pokud je chování dítěte zvláště náročné.

Většina agentur nyní provozuje také nonstop telefonní linku podpory, kterou je možné využít v případě nouze nebo pokud pěstoun potřebuje radu a s někým si promluvit. Některé pěstounské agentury poskytují také respitní péči pro pěstouny. Ta může být v rozsahu například jednoho týdne za rok, což umožní pěstounovi odjet sám na dovolenou, nebo jen několik hodin každý týden, aby si mohl pěstoun, který pečuje o dítě s postižením, dojít například nakoupit.

Předpokládá se, že pěstouni se budou nadále vzdělávat a školit, a také jsou jim k tomu nabízeny možnosti. Školení zajišťuje jejich agentura, která se také postará, aby školení probíhalo ve vhodných časech a aby pro děti v předškolním věku bylo zajištěno hlídání. Někteří pěstouni pak získávají národní kvalifikaci pro péči o děti.

3. Zapojují se pěstouni do poskytování rad novým pěstounům?

Hlavní podpora pro pěstouna přichází od jeho sociálního pracovníka, který jej navštěvuje alespoň jednou za měsíc. Agentury však mohou organizovat podpůrné skupiny pěstounů, v nichž mají pěstouni příležitost se setkávat v uvolněném, neformálním prostředí a diskutovat o jakýchkoli potížích či obavách, které mají. Pěstouni se při účasti na školeních a podpůrných skupin také často blíže seznámí, což jim dá příležitost se dohodnout na neformálních setkáních, při nichž si mohou vzájemně poskytovat podporu.  Některé agentury nabízejí novým pěstounům také rádce; rádcem je zkušený pěstoun, jenž může nabídnout podporu a radu nezávisle na sociálním pracovníkovi.

4. Jaké typy povinností musí pěstouni plnit?

Hlavní rolí pěstouna je poskytnout dítěti v pěstounské péči vřelou, stabilní a důslednou péči. Předpokládá se, že bude dítěti poskytovat péči, příležitosti a aktivity, které jsou potřebné pro všechny děti. To znamená, že se předpokládá, že bude pěstoun podporovat všechny aspekty péče, tedy

  • Zajišťovat bezpečí dítěte
  • Zajišťovat, aby bylo dítě zdravé, a v případě potřeby zajistí lékařskou péči
  • Podporovat jeho vzdělávání
  • Podporovat jeho zapojení do aktivit, které ho baví
  • Zajišťovat, aby mělo dítě čas na hru a odpočinek

Kromě praktické péče o dítě v pěstounské péči se také předpokládá, že pěstoun bude pracovat se sociálním pracovníkem na naplňování potřeb dítěte ve vztahu k plánu péče o dítě. To znamená podporu a zajištění kontaktu dítěte s jeho biologickou rodinou. Může to znamenat také podporu přípravy dítěte na návrat domů, umístění do adopce nebo přechod do jiného dlouhodobého umístění v pěstounské péči. Předpokládá se také, že pěstoun bude docházet na pravidelná půlroční přezkoumání, jichž se bude aktivně účastnit a dítě na nich podporovat. Dále musí pěstoun vést záznamy o průběhu umístění. U krátkodobých umístění, kdy se provádí hodnocení a vytváří se plán pro dítě, je obvykle třeba vést tyto záznamy velice podrobně. Například se může stát, že dítě se v pěstounském umístění poprvé cítí bezpečně, a proto je ochotno s pěstounem mluvit o zneužívání a zanedbávání, které předtím zažilo. To je samozřejmě třeba zaznamenat a může být později využito například také při soudním řízení. Pěstoun musí tyto informace přesně zaznamenat, ale také musí přiměřeně reagovat tak, aby se dítě cítilo v bezpečí a mělo pocit dostatečné péče.

Všechna očekávání od pěstounů a jejich povinnosti jsou definovány v Národních minimálních standardech pěstounské péče; každý pěstoun má zajištěno vzdělávání nezbytné pro naplnění těchto očekávání.

Za zprostředkování rozhovoru děkujeme organizaci LUMOS, která usiluje o deinstitucionalizaci systému péče o ohrožené děti. V současné době působí v České republice, Bulharsku, Moldavsku, Černé hoře a Spojeném království.

Zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.