Senát zamítl novelu zákona o SPOD

Senát zamítl novelu zákona o SPOD

Senát PČR zamítl v pátek 20. července 2012 novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Bude se jí tedy znovu zabývat Poslanecká sněmovna PČR, a to nejdříve na začátku září. Novela řeší podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka nedostatky současného systému péče o ohrožené děti a jejím cílem je vytvoření zákonných podmínek pro systematickou práci s rodinou, která především zajistí setrvání dítěte v přirozeném rodinném, případně náhradním rodinném prostředí.

Podle Jaromíra Drábka nejsou v současné době dostatečně chráněna práva dětí, a to zejména kvůli tomu, že je ještě stále většinou upřednostňována ústavní péče před péčí v náhradním rodinném prostředí. „V případě, kdy dítě nemůže být vychováváno v rodině, měla by být náhradní rodinná péče prvořadým řešením nastalé situace dítěte. Institucionální výchova je východiskem, jen pokud bude vyhodnocena jako nejlepší postup v zájmu dítěte,“ dodal ministr Drábek.

Novela zákona také stanovuje závazné postupy pro činnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí, a to zavedením standardů kvality práce či institutu sociální kurately, tak jej znají například v sousedním Slovensku.

V diskuzi při projednávání novely vystoupilo celkem 12 senátorů a senátorek. Většinou zaznívaly výhrady k předkládané novele, a to například, že se sníží laťka pro vybírání vhodných pěstounských rodin a nad lačností některých pěstounů po penězích se budou zavírat oči. Senátor Pavel Lebeda se zajímal, co bude s nemovitostmi, v nichž jsou v současné době ústavy. „Některé z kojeneckých ústavů jsou v úžasných, krásných nemovitostech, a my je zrušíme,“ konstatoval senátor Pavel Lebeda, který si myslí, že novela je nepřipravená a nekriticky preferuje pěstounskou péči.

Senátorka Alena Gajdůšková zase řekla: „My místo abychom podpořili to, co je dobré, a doplnili to tím, co může ještě pomoci, tak likvidujeme to, co nám svět závidí, a vymýšlíme něco, o čem svět dneska už pochybuje.“ Její stranický kolega Zdeněk Škromach zase uvedl, že jde o lobbistický zákon připravený některými skupinami neziskovek, které mají zájem na vlastním prospěchu.

Naopak senátorka TOP 09 Soňa Paukrtová při vystoupení uvedla, že ministerstvo navrhuje, aby se děti dostaly do pěstounské péče. Obavy o zrušení ústavních zařízení v zákoně a námitky nikde nevyčetla. „Na plénu senátu najednou zaznívá, že návrh zákona je tunel. Protože ho předkládá pan ministr Drábek, tak je to zákon podezřelý. Nezlobte se, proti tomu jsem se chtěla ohradit. Myslím, že péče o děti je vážná věc. Tento zákon jde směrem, se kterým třeba někteří nesouhlasíte, ale nemůžete zpochybnit základní věc, že děti patří do rodiny, a ne do ústavu,“ dodala Soňa Paukrtová.

Ještě shrňme hlasování:

V době hlasování o této novele bylo v senátu pouze 43 z celkového počtu 81 senátorů a senátorek. Pro zamítnutí novely se vyjádřilo 27 senátorů a senátorek (25 hlasů ČSSD, 2 hlasy nezařazení), naopak pro schválení novely bylo 9 senátorů a senátorek (5 hlasů ODS a 4 hlasy TOP 09).

Čtěte také:

Vládní Výbor pro práva dítěte podporuje novelu zákona o SPOD

Poslanci schválili novelu zákona o sociálně – právní ochraně

Čí je dítě? podporuje novelu zák. o sociálně-právní ochraně

Novela zákona o sociálně–právní ochraně dětí jde do 2. čtení

Návrh novely zákona o SPOD projde změnami

 

Zdroj: www.senat.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.