Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Ministr Fiala: Ústavní výchova pouze v nezbytných případech
„Ústavní výchova musí být poskytována pouze a výhradně v nezbytných případech, kdy není možné zvolit jiný alternativní způsob péče,“ řekl ministr školství mládeže a tělovýchovy Petr Fiala při projednávání novely zákona o ústavní výchově na půdě Senátu PČR.
Ministr dále dodal, že prevence a poradenství poskytované dětem a jejich rodinám povede ke snížení počtu dětí v ústavní péči, a proto novela přichází s rozšířením využívání preventivně výchovné péče ve střediscích výchovné péče. Základní směřování v této oblasti je tedy jasné: za prvé zkvalitnit a rozšířit systém poskytování preventivních a poradenských služeb i náhradní výchovné péče, za druhé posílit využívání ambulantních služeb na úkor pobytových. Smyslem ambulantních služeb je podle ministra Fialy jak zkrácení pobytu dětí v zařízení, tak i pozitivní vliv na vztahy dítěte s jeho rodinou tak, aby ústavní výchova mohla být zrušena a dítě se mohlo vrátit do svého přirozeného prostředí.
Senát nakonec novelu zákona č.109/2002 Sb. o ústavní výchově vrátil Poslanecké sněmovně ve znění pozměňovacích návrhů, se kterými přišel ústavně-právní výbor, a které si můžete přečíst ZDE.
Zdroj: www.senat.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.