Psychiatrie kvůli útěkům a krádežím? Nemyslitelné
Veřejný ochránce práv uspořádal v červnu kulatý stůl "Nad společnými tématy dětské a dorostové psychiatrie a institucionální výchovy", kterého se zúčastnilo kolem třiceti zástupců pobytových školských zařízení a pedopsychiatrů. Řešily se například problémy tzv. neumístitelných dětí, časté psychiatrické hospitalizace nebo děti s diagnózou ADHD a poruchami autistického spektra. Setkání se uskutečnilo na základě poptávky představitelů školských a psychiatrických zařízení, v nichž ombudsman provedl systematickou preventivní návštěvu v roce 2011.
Kromě samotných zástupců dětských domovů, dětských domovů se školou, výchovných ústavů a diagnostických ústavů se kulatého stolu zúčastnili i lékaři dětských lůžkových psychiatrických zařízení, ambulantní pedopsychiatři, právníci Kanceláře veřejného ochránce práv nebo soudkyně okresního soudu.
Na webových stránkách veřejného ochránce práv je také zveřejněn zápis z tohoto setkání. V něm se například dozvíme, že v dětské psychiatrické léčebně Opařany došlo v meziročním srovnání k poklesu podílu dětských pacientů z dětských domovů, naopak narostl počet pacientů z výchovných ústavů. Podle ředitelky DPL Opařany MUDr. Ivy Hodkové je 30 až 40 % všech hospitalizovaných dětí v DPL Opařany s nařízenou ústavní výchovou.
Přítomní také diskutovali nad tématem účelových (neindikovaných) hospitalizací. K tomuto tématu se vyjádřil například primář psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodu MUDr. František Čihák, který uvedl, že nejčastější typ žádosti o hospitalizaci z dětského domova se školou je takový, že dítě utíká, krade, bere drogy, je agresivní. Podle jeho slov však nelze takové důvody k hospitalizaci na psychiatrii akceptovat. Ředitelka DPL Opařany k tomuto ještě dodala, že dětská psychiatrie není výchovná a že nejsou specialisté na převýchovu.
Jedním z dalších témat bylo o řešení situace, kdy dítě v ústavu dosáhne zletilosti a nebude ho kam umístit, protože má poruchy chování a je nepřizpůsobivé. Podle přítomných OSPOD ve většině případů navrhne prodloužení ústavní péče o jeden rok, neboť neví, kam s dítětem. OSPOD na malém městě většinou nemá k dispozici vůbec žádná řešení, protože chybí návazná zařízení na zařízení ústavní výchovy a chráněná bydlení mají velmi dlouhé pořadníky. K prodlužování ústavní výchovy přes 18 let dítěte se vyjádřil i Mgr. Pavel Vítkovský, ředitel Výchovného ústavu v Jindřichově Hradci. Ten poznamenává, že by bylo lepší, aby k prodlužování docházelo na základě smlouvy o prodlouženém pobytu, nepodmíněném pouze přípravou na budoucí povolání, ale s ohledem na zájem a potřebu zletilého.
Celý zápis ze setkání najdete ZDE.
Zdroj: www.ochrance.cz