Podle odhadů je až 60% dětí  v ústavní péči romského etnika

Podle odhadů je až 60% dětí v ústavní péči romského etnika

Až 60 % dětí v ústavní péči jsou děti romského etnika. Takové jsou odhady zástupců veřejné správy a neziskového sektoru, které vyplývají ze zprávy Evropského centra pro práva Romů – Romské děti v ústavní péči v České republice z června 2011. Jde jen o odhady, protože oficiální údaje o etnickém původu dětí jsou dostupné pouze pro kojenecké ústavy a dětské domovy pro děti do tří let. V těchto zařízeních se zastoupení romských dětí pohybuje kolem 30 %.

Počet romských dětí ve věku do tří let v ústavní výchově se v jednotlivých regionech České republiky výrazně liší. Největší zastoupení romských dětí je v Karlovarském kraji, kde číslo v roce 2006 podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky dosahovalo 49 %. Nejnižší zastoupení romských dětí pak bylo v Olomouckém kraji – pouhých 5 %. Faktory, které přispívají k nadreprezentaci romských dětí v ústavní výchově, jsou nedostatečné služby v oblasti prevence pro ohrožené děti a jejich rodiny, chudoba a s ní související faktory, nízké právní povědomí a absence právního zastoupení nebo nízká míra návratu dětí zpět do původní rodiny.

Podle Zprávy neexistuje v rámci systému sociálně-právní ochrany dětí žádná zákonná povinnost podporovat rozvoj etnické identity dítěte a jen velmi málo dětských domovů nabízí programy, které ji podporují. Pro romské děti je obtížné nebo zcela nemožné vymanit se ze stávajícího systému, což znamená, že většina z nich setrvá v ústavní péči až do své zletilosti.

Na základě terénního výzkumu, který probíhal formou rozhovoru se zástupci institucí veřejné správy, NNO s romskými dětmi v ústavní péči a také s romskými rodinami, kterým bylo dítě odebráno, bylo vypracováno několik doporučení, jak zlepšit postavení romských dětí v ústavní péči, potažmo celých rodin v systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny.

Kromě obecných doporučení společných pro celý systém péče o ohrožené děti autoři výzkumu konkrétně v oblasti romské problematiky například doporučují:

1)      Poskytnout finanční i jinou podporu chudým romským rodinám, která by jim umožnila zlepšit situaci domácnosti a udržet kontakt s dětmi v ústavní péči.

2)      Zvýšit počet romských odborníků zaměstnaných v systému sociálně-právní ochrany dětí.

3)      Zajistit dětem vzdělání v oblasti romské kultury, historie a jazyka.

 

Zdroj informací: Doživotní trest – zpráva Evropského centra pro práva Romů, Romské děti v ústavní péči v České republice, 2011, Zdroj fotografie: obálka zprávy

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.