Zařízení pro děti-cizince Permon skončí v červnu
Špatné zacházení s dětmi, tristní životní podmínky a nezákonná praxe ze strany vedení zařízení pro děti – cizince v areálu dětského domova se školou a výchovného ústavu Permon (Hříměždice – Vestec). Tyto závažné nedostatky zjistil veřejný ochránce práv v rámci návštěvy, která se v tomto zařízení konala v září a říjnu loňského roku. Ministerstvo školství, které je zřizovatelem tohoto zařízení, je vůči zjištěným nedostatkům nečinné a za dané situace je ombudsman nucen konstatovat, že stát (prostřednictvím MŠMT) selhal při plnění závazků spočívajících v prevenci, odhalování a nápravě špatného zacházení s dětmi.
Podle ombudsmana je stěžejním problémem Permonu jeho umístění. Zařízení je umístěno v lesích mimo aglomeraci, o to je ještě víc tato situace alarmující, protože Permon by měl být zařízením integrujícím děti – cizince do českého prostředí. „Budu trvat na přemístění DDŠ a VÚ i změně koncepce tohoto zařízení,“ uvedl veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský ve zprávě z tohoto zařízení.
Psycholog: Životní podmínky jsou na hranici senzorické deprivace
Zarážející je také spektrum přijímaných cizinců, které tvoří ze 43 % děti slovenské příslušnosti, přitom tyto děti by mohly být umístěny v běžných dětských domovech. Veřejný ochránce práv dále pokračoval tím, že životní podmínky v zařízení, zejména ve výchovném ústavu, jsou tristní. Rozbitý nábytek, nedostatečně zařízené pokoje, alarmující stav koberců a špína obecně. Podle ombudsmana jsou tyto neutěšené podmínky vedením zařízení omlouvány chováním mladistvých. Psycholožka, která byla členkou hodnotící skupiny, uvedla, že současné životní podmínky jsou minimálně na hranici senzorické deprivace a nemohou nijak přispět ani ke zlepšení chování a životních výhledů mladistvých.
Permon rovněž neposkytuje umístěným dětem dostatečnou ochranu soukromí (existence průzorů do pokojů, neexistence závěsů ve sprchových koutech, uzamykatelných skříněk atd.). Za nepřípustné považuje ombudsman rovněž kontinuální přítomnost psa vedoucí Permonu, a to zejména s tím ohledem, že většina dětí s pohybem psa vedoucí Permonu, který ji po zařízení doprovází, nesouhlasí. Argumentace zařízení, že jde o canisterapii či zvykání si na kulturní podmínky země, je v kontextu známých skutečností podle ombudsmana úsměvná.
V areálu Permonu jsou instalovány kamery, což je v rozporu s § 15 zákona o ústavní a ochranné výchově, kde stojí, že kamerový systém je přípustný jen v zařízeních, kde jsou fakticky umístěny děti s uloženou ochrannou výchovou – takové však v Permonu nejsou. Vedoucí školy i Permonu shodně tvrdili, že kamerový systém je vypnut, nepoužíván, a slouží pouze k fabulaci dětí a je prostředkem prevence, i přesto je tato praxe nezákonná.
Prvky motivačního systému jsou neprofesionální, zastrašující
Dalším problémem zařízení je nedostatečná motivace dětí. Jako naprosto alarmující vnímá ombudsman možnost neprodloužení ústavní výchovy do 19 let nebo vydání záporné hodnotící zprávy pro schválení azylu či vydání dokladů při špatném chování. „Aplikaci těchto motivačních prvků považuji za neprofesionální, hraničící se zastrašováním,“ uvedl ombudsman. Další metodou vedoucí ke zlepšení chování je pobyt v (výchovné) izolaci. Tuto praxi vnímá ombudsman s ohledem na 21. století za překonanou a kontraproduktivní. Ombudsman ve zprávě dokonce uvádí, že je možné, že tato praxe naplňuje dokonce skutkovou podstatu trestného činu omezování osobní svobody.
Situace ve výchovných skupinách je neúnosná i stran povinnosti mít při sobě pouze ty nejnutnější osobní věci (2 kalhoty, 2 mikiny, 3 trička, bundu, obuv, základní hygienické a školní potřeby). Děti u sebe nemohou mít elektroniku, mobilní telefony ani kosmetiku.
Podle ombudsmana souvisí eskalace problémů, útěky a další výchovné problémy s minimem aktivit nabízených zařízením. „Děti se zkrátka nudí, pohybují se stále ve stejném prostředí, stále dokola podnikají stejné aktivity,“ uvedl ombudsman.
Pochybení je na straně vedení zařízení
Největší pochybení celého systému výchovy a péče na Permonu a také největší díl odpovědnosti vedení zařízení spatřuje ombudsman v oblasti sexuálního násilí a v oblasti následného (ne)poskytování a (ne)přijetí potřebných opatření. Ombudsman ve zprávě zmiňuje dva případy pohlavního zneužití z roku 2009 a jeden příklad z letošního roku. Ombudsman dodává, že z jemu dostupných zdrojů vyplývá, že praxe sexuálního kontaktu mezi nezletilými dětmi byla po dlouhou dobu v zařízení běžná.
Po personální stránce panuje v zařízení atmosféra strachu a nedůvěry. Ombudsman ve zprávě rovněž uvádí, že se mu ještě nikdy nestalo, aby se pracovník zařízení při rozhovoru o situaci dětí rozbrečel. „ Z celkového náhledu na situaci kolem Permonu neusuzuji, že problémy v pracovních vztazích jsou pouze izolovaným jevem týkajícím se několika zapšklých či zhrzených osob. Připojí-li se k tomu problémy v oblasti zabezpečení odborné péče o děti, jedná se o jasné manažerské selhání,“ doplnil ombudsman.
Ochránce celou zprávu ze zařízení uzavírá tím, že zjištění považuje za tak závažná, že zprávu a další zjištění hodlá řešit s odpovědnými orgány. Veřejný ochránce práv šel až tak daleko, že na svých webových stránkách zveřejnil celou následnou komunikaci s dotčenými subjekty.
MŠMT se loni zařízením vychloubalo, teď dojde k zavření
Na závěr bychom ještě rádi uvedli, jak paradoxní je situace kolem zařízení Permon. Podle webových stránek MŠMT loni na podzim skončil projekt Evropské unie, kde se porovnávala azylová zařízení pro děti – cizince bez doprovodu v zemích Evropské unie, a zařízení Permon dopadlo jako nejlepší a nejvzorovější. „Dopadli jsme tak proto, že máme komplexní ucelený systém. Patříme pod MŠMT a můžeme děti vzdělávat v podstatě až do 26 let. Nikde v Evropě nic podobného nemají,“ řekl ředitel zařízení Luboš Hudec. Podle webových stránek ministerstva zaměstnanci zařízení Permon s dětmi dělají opravdu velké množství aktivit. Ctí přitom kulturní tradice jejich rodných zemí, kam patří například individuální úprava jídelníčku (celý text včetně videa najdete ZDE).
Podle informací České televize bude zařízení uzavřeno k 30. červnu 2012.
Celou zprávu veřejného ochránce práv z návštěvy zařízení Permon najdete ZDE. Veřejný ochránce práv rovněž zveřejnil celou nálednou komunikaci s dotčenými subjektu - tu najdete ZDE.
O situaci zařízení vyšlo i několik článků na zpravodajském serveru iDnes.cz:
- Podívejte se do zařízení, kde stát zanedbával malé cizince. Skončí
- Policie sexuální delikty dětí v Permonu prověřovala, ale nedokázala
- Ombudsman: Izolace, sexuální delikty. Stát selhal v péči o malé cizince
- Domov Permon byl jako vězení, říkají tři jeho někdejší obyvatelé
- Dětský domov Permon chce někdo cílene zlikvidovat, tvrdí jeho ředitel
Zdroj informací: www.ochrance.cz, zdroj fotografie: www.ddc.cz