Seminář MPSV nabídl aktuální informace o trasformaci

Seminář MPSV nabídl aktuální informace o trasformaci

V úterý 10. dubna 2012 pořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí pod záštitou poslance Jana Čechlovského seminář s názvem Je to na Vás (?) aneb Role neziskového sektoru v systému ochrany práv dětí. V rámci programu vystoupili například zástupci Magistrátu města Hradec Králové s příkladem dobré praxe v oblasti sociálně-právní ochrany nebo předseda slovenské organizace Úsmev ako dar.

S aktuálními informacemi k procesu transformace systému péče o ohrožené děti vystoupil Miloslav Macela, ředitel odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV, který mluvil o novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je v současné době projednávána na výborech Poslanecké sněmovny PČR. Uvedl, že je aktuálně připravován velký pozměňovací návrh k této novele, který v sobě zahrnuje přibližně 30 menších pozměňovacích návrhů vč. návrhů technického rázu. Nastínil také, jaká témata jsou v rámci legislativního procesu k tomuto zákonu stále ještě diskutována. Jedná se například o problematiku dávek pro děti, které po dosažení zletilosti opouštějí pěstounskou péči, výši státního příspěvku pro zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, výši státního příspěvku na výkon pěstounské péče nebo zda odměnu pěstouna budou dostávat i prarodiče. K tomu ředitel Miloslav Macela dodal, že bude určována fakultativně, a to po posouzení konkrétní situace pěstounů. Vliv bude hrát sociální situace či druh postižení dítěte.

Dále se Macela zmínil o chystaných projektech na MPSV. Jedná se o dva velké projekty – individuální projekt „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti“ či projekt financovaný z Norských fondů s názvem „Children and Youth at Risk“, který byl v březnu odeslán ke schválení. V součtu by mělo jít o částku přibližně 350 miliónů korun.

Macela rovněž zhodnotil dosavadní průběh transformace. Jako pozitiva vidí dostatek finančních zdrojů v systému, velké množství subjektů poskytujících různé typy služeb a vznik základních strategických rozhodnutí (jako např. Národní strategie ochrany práv dětí či Národní akční plán ochrany práv dětí a další související dokumenty). Jako negativa zmínil nevhodně rozložené zdroje a roztříštěnost systému (řízení, metody práce, sdílení informací, finance). Dále nejsou definovány základní pojmy (rodina, rodinné prostředí, rodinná skupina, domov, prevence, služba, dětské centrum, komunitní centrum, nízkoprahovost) a služby nereflektují dostatečně potřeby klientů.

Další část svého vystoupení Macela věnoval Akčnímu plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí. Tento dokument by měl být jakýmsi jízdním řádem konkrétních aktivit vč. vymezení jejich personálního, technického a finančního zajištění. Mezi hlavní cíle akčního plánu patří například zvyšování všeobecného povědomí o otázce práv dětí u dospělých i dětí, vytváření příležitostí pro děti a mladé lidi účastnit se rozhodování o záležitostech, které se jich týkají, vytvoření a zpřístupnění služeb a podpory rodinám a dětem či rozvinutí alternativní péče o ohrožené děti a deinstitucionalizace péče. Více se o akčním plánu dozvíte v některé z dalších aktualit.

V odpolední části semináře vystoupili zástupci Magistrátu města Hradec Králové, konkrétně Marek Šimůnek (vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví), Světluše Kotrčová (vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí), Romana Slezáková (sociální pracovnice), Kateřina Kuchařová (terénní sociální pracovnice). Z této části bych vyzdvihl práci pracovnic OSPODu, které se snaží v rámci sanace rodiny jako funkčního nástroje práce s rodinou zapojit rodiče do tzv. řízené spolupráce s kmenovou sociální pracovnicí za přispění terénní sociální pracovnice. Jako výhody popsaného systému práce spatřují pracovníci OSPODu týmovou práci, srozumitelnost práce pro klienty, včasnost, operativnost a kontinuitu. OSPOD magistrátu Hradec Králové také již třetím rokem intenzivně spolupracuje krom jiných neziskových organizací s Dětským krizovým centrem při poradně ADRA v Hradci Králové. Mají společný projekt s názvem Mediačně-vyjednávací systematická práce s rodinami se závažnými vztahovými konflikty. V rámci tohoto projektu se uskutečňují například asistovaná předávání dětí, krizová intervence, navykací režim, sepis mediačních dohod garantovaných OSPODem či individuální terapeutická práce.

Další část semináře byla věnována problematice sociálního bydlení a možnosti řešení podpory pro rodiny s dětmi, které se ocitají bez bydlení. K tomuto tématu vystoupil Jan Snopek – analytik pro oblast bydlení Agentury pro sociální začleňování, který přítomné seznámil se systémem prostupného bydlení, jeho jednotlivými stupni. Všechny informace k tomuto tématu lze získat na webových stránkách www.socialni-zaclenovani.cz, popř. ve Strategii boje proti sociálnímu vyloučení. O praktickém fungování sociálního bydlení hovořil Martin Navrátil, lokální konzultant agentury v Bruntále, a Karel A. Novák z občanského sdružení ESTER.

Na konec celého semináře vystoupil předseda Spoločnosti priateľov detí z dětských domovov Úsmev ako dar Jozef Mikloško, který popsal současný stav náhradní rodinné péče na Slovensku a zároveň popsal fungování systému PRIDE a jeho aplikaci na slovenské poměry. O systému PRIDE se dozvíte více v některé z dalších aktualit.

Všechny prezentace ze semináře najdete ZDE.

Zdroj fotografie: www.mpsv.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.