Pěstounů by měl být dostatek, ukázal výzkum

Pěstounů by měl být dostatek, ukázal výzkum

Až 350 tisíc Čechů starších 18 let má vážný zájem stát se pěstounem a 5 % dotázaných uvažujících o pěstounství by nevadilo ani starat se o dítě s mentálním postižením. Vyplývá to z celostátního výzkumu, který pro Nadační fond J&T zpracovala agentura PerfectCrowd.

Z výzkumu například také vyplývá, že téměř pětina respondentů uvažujících o pěstounství by se mohla stát náhradními rodiči už do jednoho roku. Výzkum také zjišťoval, zda respondenti ve svém okolí znají ideálního kandidáta na pěstouna. Celá jedna třetina Čechů zná podle svého úsudku vhodnou osobu, která by mohla být dobrým pěstounem.

Graf: ZA JAK DLOUHO BYSTE SE MOHLI STÁT PĚSTOUNY?

Za jak dlouho byste se mohli stát pěstouny?

Jak již bylo uvedeno výše, mentální handicap dítěte není pro mnohé potencionální pěstouny překážkou. Přijmout dítě s fyzickým handicapem je ochotno dokonce 6 % respondentů a přijetí dítěte z národnostní menšiny si dovede představit až 10 % dotázaných. Pro většinu potencionálních pěstounů je naprosto nedůležité pohlaví dítěte.

Graf: DO JAKÉ MÍRY JE PRO VÁS DŮLEŽITÉ, ABY DÍTĚ, KTERÉ VÁM BUDE SVĚŘENO DO PĚSTOUNSKÉ PÉČE BYLO...

Jaké dítě?

Výzkum také přinesl údaje o tom, kde a jaké pěstouny hledat. Největší zájem o pěstounství projevili dotazovaní v Jihomoravském kraji (20 %) a Severomoravském kraji (19 %), naopak nejméně v Západočeském kraji (7 %). Pěstounem by podle názoru lidí měl být především trpělivý a vyrovnaný člověk s pozitivním vztahem k dětem a s velkým srdcem.

Podle výsledků výzkumu ekonomická situace rodiny nemá na zájem o pěstounství výrazný vliv. Stejně tak nemá na zájem o pěstounství vliv, zda bydlíte ve velkém městě, či na vesnici.

Výrazná shoda panuje v otázce poskytování příspěvků na pěstounskou péči příbuzným dítěte. Pro zachování příspěvku je celých 67 % Čechů. „Lidé, kteří se rozhodnou vzít si dítě do pěstounské péče, si zaslouží náš obdiv. Jakkoliv jsou ekonomické zájmy pro tyto lidi na jednom z posledních míst, nelze jejich finanční podporu opomíjet. Plně tak chápu široký souhlas veřejnosti s poskytováním příspěvků na pěstounskou péči příbuzným, mezi které patří nejčastěji prarodiče dítěte,“ uvedla ředitelka občanského sdružení Rozum a Cit Jaroslava Máliková.

Graf: SOUHLASÍTE S TÍM, ABY SE PŘÍSPĚVKY NA PĚSTOUNSKOU PÉČI POSKYTOVALI I PŘÍBUZNÝM DÍTĚTE?

Příspěvek příbuzným

Kvantitativní výzkum byl proveden na reprezentativním vzorku české dospělé populace starší 18 let v počtu 1.000 respondentů.

Zdroj: www.nadacnifondjt.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.