Ombudsman hodnotí rok 2011 z pohledu rodiny a dětí
Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský předložil Poslanecké sněmovně souhrnnou zprávu o činnosti za rok 2011. Zabývá se v ní mimo jiné rodičovskými konflikty, vzájemným kontaktem sourozenců umístěných v ústavních zařízeních, popř. v pěstounské péči nebo třeba zprostředkováním náhradní rodinné péče.
RODIČOVSKÉ KONFLIKTY
Veřejný ochránce práv pokládá za systémový problém, že v České republice chybí dostatečná síť a zázemí pro odbornou terapeutickou práci s rodiči, která by jim pomohla zvládnout komunikaci a v zájmu dítěte spolu vycházet v záležitostech, které se týkají dítěte a jeho výchovy. Podle ombudsmana by mohlo jít o specializovaná odborná pracoviště ústavního či ambulantního charakteru, kde by byli společně rodiče i dítě, aby dítě nevnímalo pobyt v zařízení jako trest. Řadě případů by podle ochránce zabránila včasná a důsledná intervence orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Podle ochránce je nezbytné, aby veškerá opatření směřovala primárně vůči rodičům, nikoli vůči dětem. Ochránce ve své souhrnné zprávě o činnosti za rok 2011 apeluje rovněž na média, která by měla být v případě rodičovských konfliktů velmi zdrženlivá při zveřejňování konkrétních případů.
VZÁJEMNÝ KONTAKT SOUROZENCŮ
Ochránce se ve zprávě rovněž zmiňuje o několika případech, se kterými se setkal při provádění preventivních systematických návštěv v ústavních zařízeních. Jednalo se o případy, kdy sourozenci bývají umístěni v různých zařízeních, popř. že někteří ze sourozenců jsou v ústavním zařízení, a někteří v pěstounské péči. Ombudsman také zjistil, že je častá praxe, že se rozdělení sourozenci nestýkají. Ochránce v těchto případech doporučuje orgánům sociálně-právní ochrany dětí i ústavním zařízením, aby aktivně napomáhaly dětem s udržováním kontaktů se sourozenci a členy širší rodiny.
NÁHRADNÍ RODINNÁ PÉČE
Ochránce se ve zprávě rovněž zmiňuje o opakovaných excesech s úřady při zprostředkování náhradní rodinné péče. Je podle něj totiž třeba vždy hledat náhradní rodiny vhodné pro konkrétní dítě s ohledem na jeho specifické potřeby, a nikoli naopak. Opačný přístup je podle ochránce nepřípustný. V rámci této oblasti ochránce zveřejnil i podnět, který obdržela jeho kancelář a jehož podstatou je to, že v případě zprostředkování náhradní rodinné péče je třeba zohlednit zachování kontaktu dítěte s rodiči a v takovém případě zajistit svěření dítěte do pěstounské péče, a nikoli usilovat o zbavení rodičovské zodpovědnosti za účelem osvojení dítěte. Popis celého případu najdete ZDE.
Zdroj: www.psp.cz, zdroj fotografie: www.ochrance.cz