ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
27.01.2014
Do našeho redakčního e-mailu jsme dostali informace o zajímavém projektu Centra pro rodinu Slunečnicová zahrada. Hlavní náplní tohoto evropského projektu byla práce s dětmi ze znevýhodněného prostředí a s dětmi matek, které v těhotenství užívaly návykové látky. V tomto příspěvku, který nám zaslala Mgr. Simona Sedláčková, najdete popis některých výstupů, které by vám mohly pomoci při sanaci rodin.
24.01.2014
Sdružení SOS dětských vesniček ukončilo evropský projekt s názvem Zvyšování kvality systému náhradní péče o děti, jehož cílem byl přenos zahraničních zkušeností s procesem deinstitucionalizace v náhradní rodinné péči a dále přenos praktických zkušeností usnadňujících mladým lidem odcházejícím z péče uplatnění na trhu práce. Z výstupů tohoto projektu lze jmenovat například inovativní webovou aplikaci Usetrina.cz, která dokáže zábavnou formou dle zadaných příjmů a výdajů mladému člověku připravit měsíční a týdenní rozpočet tak, aby dokázal pokrýt své náklady a ještě ušetřil peníze. Schválená částka na projektu činila více jak čtyři milióny korun.
22.01.2014
Od ledna až do června tohoto roku pořádá Nadační fond J&T v krajských městech bezplatné semináře pro pracovníky orgánů sociálně - právní ochrany dětí a neziskových organizací. Obsahem dvoudenního semináře je seznámit účastníky s procesem náborových a vzdělávacích programů v rámci náhradní rodinné péče. Přítomní se dozvědí informace například o komunikačních strategiích, které je možné využívat pro vyhledávání náhradních rodičů, dále budou mít možnost spatřit ukázky z náborové praxe zahraničních partnerů projektu a po absolvování semináře mají ještě možnost využít nabídky mentoringu.
20.01.2014
Přinášíme Vám další díl našeho seriálu o novém občanském zákoníku. Tentokrát se příspěvek týká pěstounské péče. Stejně jako zákon o rodině definuje i nová soukromoprávní úprava pěstounství jako osobní péči o dítě třetí osobou. Rovněž platí, že účelem pěstounské péče není přijetí cizího dítěte za své, tzn. že nedochází ke změně statusu dítěte a zákonnými zástupci dítěte zůstávají biologičtí rodiče.
17.01.2014
AKTUALIZACE DNE 18. LEDNA 2014 - přidán text Mgr. Rii Černé
Zpravodajský portál iDnes.cz publikoval ve čtvrtek 16. ledna článek s názvem „Profesionálních pěstounů je zoufale málo, úřady pořádají nábory". Tento článek nenechal řadu subjektů z oblasti péče o ohrožené děti a náhradní rodiny chladnými. Na článek redaktorky Jany Blažkové reagovali například radní Zlínského kraje pro oblast sociálních věcí Mgr. Taťána Valentová Nersesjan, ředitel Dětského domova Karlovy Vary a Ostrov Mgr. Petr Zmuda, nebo Nadační fond J&T, který dlouhodobě podporuje aktivity v oblasti náhradní rodinné péče.
16.01.2014
Institut náhradní rodinné péče NATAMA otevírá pro zájemce 120 hodinový psychoterapeutický výcvik v oboru terapie poruch attachmentu. Výcvik je založen na Dyadické vývojové psychoterapii a na principech rodičovství. Důraz je během tohoto výcviku kladen na získání specifických dovedností pro práci s raně traumatizovanými dětmi s poruchami attachmentu a jejich rodinami.
14.01.2014
V září loňského roku spustil veřejný ochránce práv speciální internetové stránky pro děti a náctileté. Ti na stránkách najdou informace například o tom, s čím a jak se na ombudsmana obrátit, co se bude dít s jejich případem po přijetí kanceláří veřejného ochránce práv. Za čtyři měsíce existence těchto stránek bylo ombudsmanovi doručeno 63 otázek, proseb a stížností. V předcházejících letech, kdy speciální stránky neexistovaly, obdržel ombudsman ročně přibližně 10 dotazů. „Nárůst je tedy značný a velmi si vážím důvěry, se kterou se na mě děti a náctiletí obrací se svými problémy,“ doplňuje dnes již bývalý veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský.
10.01.2014
Zástupce veřejného ochránce práv JUDr. Stanislav Křeček, který do doby zvolení nového veřejného ochránce práv vykonává jeho činnost v plném rozsahu, vyzývá ministra práce a sociálních věcí, aby se zabýval problémem finančního znevýhodnění pěstounů žijících v manželství. Podle zástupce ombudsmana je v rozporu s Listinou základních práv a svobod to, že pěstounům žijícím v manželství dává stát méně peněz než nesezdaným pěstounským párům.
08.01.2014
Jak jsme Vás již informovali v tomto příspěvku, 1. ledna 2014 nabyl účinnosti nový občanský zákoník (dále jen "NOZ"), který přináší některé změny a novinky v oblasti náhradní péče o děti. V tomto příspěvku se dozvíte například to, že NOZ upravuje povinnost informovat osvojené dítě a o tom, že je osvojené nebo jak je to s udělováním souhlasu k osvojení.
06.01.2014
Společně s Novým rokem je tu i nová úprava soukromého práva. Ve středu 1. ledna 2014 nabyl účinnosti zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“) a další související zákony. Na portálu Čí je dítě? se v několika následujících příspěvcích dozvíte o těch nejdůležitějších změnách v oblasti náhradní péče o děti. V dnešním příspěvku to bude úvod do problematiky osvojení nezletilého, které najdeme upravené v § 794 a násl. NOZ. NOZ se vydal v této oblasti cestou posílení ochrany osvojovaného dítěte a zdůraznění jeho zájmů v celém procesu osvojení.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.