Archív aktualit >

Jak budovat důvěru dítěte v pečovatele radí nová metodika

24.04.2014

Jak budovat důvěru dítěte v pečovatele radí nová metodika

Nezisková organizace Amalthea představila další z řady metodických publikací. Jde o text „Cesta k dítěti“, zaměřený na metody postupného budování důvěry dítěte v pečovatele, u kterých vyrůstá, a na podporu těch, kteří dítěti nabídli místo ve svém srdci i domově. Druhou publikací je „Jsem speciální brácha/jsem speciální ségra…protože naši jsou pěstouni!“ Knížka je určena pro děti a mladé lidi, jejichž rodina se stala rodinou pěstounskou. Publikace byly vytvořeny organizací Amalthea v rámci projektu podpořeného Nadací Sirius.

více

Reakce na dokument Vize 2030, část pátá

18.04.2014

Reakce na dokument Vize 2030, část pátá

Redakce Čí je dítě? zveřejňuje pátou část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete také na webových stránkách asociace. V tomto příspěvku publikujeme názor vedení neziskové organizace Amalthea, ředitelky Dětského domova Senožaty, Mgr. Martina Buchalová Horská a MUDr. Drahomíry Peřinové.

více

Reakce na dokument Vize 2030, část čtvrtá

16.04.2014

Reakce na dokument Vize 2030, část čtvrtá

Redakce Čí je dítě? prezentuje čtvrtou část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete zveřejněný i na webových stránkách asociace. V tomto příspěvky se s námi o svůj názor podělí Mgr. Vikror Vanžura, ředitel Dětského diagnostického ústavu v Plzni.

více

Reakce na dokument Vize 2030, část třetí

14.04.2014

Reakce na dokument Vize 2030, část třetí

Redakce Čí je dítě? zveřejňuje třetí část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete také  na webových stránkách asociace. V tomto příspěvku představí své názory na Vizi 2030 RNDr. Mgr. Ladislav Zamboj z Poradny pro občanství /Občanská a lidská práva.

více

Reakce na dokument Vize 2030, část druhá

11.04.2014

Reakce na dokument Vize 2030, část druhá

Redakce Čí je dítě? prezentuje druhou část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete zveřejněný i na webových stránkách asociace. V tomto příspěvku se dozvíte názor Mgr. Šárky Bryknerové z Poradenského centra pro děti a mládež s nařízenou ústavní výchovou a ředitele Dětského domova Volyně, PhDr. Mgr. Jiřího Pána.

více

První reakce na dokument ANV Vize 2030

09.04.2014

První reakce na dokument ANV Vize 2030

Redakce Čí je dítě? přináší první část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete zveřejněný i na webových stránkách asociace.

Podpora široké diskuze odborné i laické veřejnosti nad klíčovými tématy ochrany ohrožených dětí je podstatou projektu Čí je dítě? již od jeho počátku. Vzhledem k některým reakcím považujeme za důležité upřesnit, že text Vize 2030 je koncepčním materiálem s významným dopadem do systému ochrany ohrožených dětí, proto byl, stejně jako řada jiných koncepčních, metodických i legislativních materiálů, předmětem výzvy k veřejné diskuzi. Text Vize 2030 byl prezentován s řádně uvedeným autorským odkazem. Dodáváme, že zveřejněním textu Vize 2030 nebyla primárně sledována kritika textu, jak oponují někteří z respondentů, nýbrž výhradně otevřené vyjádření a sdílení názorů na další vývoj ústavní péče v ČR.

více

V Česku probíhá školení žadatelů o NRP prostřednictvím PRIDE

04.04.2014

V Česku probíhá školení žadatelů o NRP prostřednictvím PRIDE

Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje v České republice program PRIDE, který slouží pro odbornou přípravu a následnou podporu náhradních rodin. První fáze implementace tohoto programu obsahovala zakoupení licence, překlad anglických materiálů a jejich adaptace na české prostředí náhradní rodinné péče. Následně byly do konce roku 2013 proškoleny dvě desítky českých lektorů. Lektoři společně tvořili dvojice ve složení odborník z oblasti NRP (sociální pracovník, psycholog, speciální pedagog, zaměstnanec dětských domovů atd.) a zkušený náhradní rodič. Tyto lektorské dvojice rovněž měly šanci proškolit nové žadatele o NRP. Každá z příprav je zakončena tzv. panelovou diskuzí, při které se společně setkají všichni účastníci příprav, lektoři a externí hosté (např. náhradní rodiče nebo jejich děti, odborníci v oblasti NRP atd.). V první vlně žadatelů, kteří prošli přípravou prostřednictvím programu PRIDE, jich bylo celkem 106.

více

V ČR vznikne model minimální sítě služeb pro rodiny s dětmi

31.03.2014

V ČR vznikne model minimální sítě služeb pro rodiny s dětmi

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci individuálního projektu Systémová podpora procesu transformace systému péče o ohrožené děti další veřejnou zakázku, tentokrát na vytvoření minimálního rámce sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny. Důraz je kladen na systémovost, provázanost a návaznost služeb a na jejich preventivní charakter. Předpokládaná hodnota zakázky je jeden milión korun bez daně. V rámci projektu ministerstvo již realizovalo veřejnou zakázku například na vytvoření komunikační strategie informační kampaně Právo na dětství nebo rozvoj rámce vyhodnocování situace dítěte a rodiny a individuálního plánu ochrany dítěte.

více

Amalthea představila další metodiku k NRP

25.03.2014

Amalthea představila další metodiku k NRP

Nezisková organizace Amalthea zveřejnila na svých webových stránkách Metodiku podpůrných skupin pro děti vyrůstající u příbuzných, v pěstounské péči či adopci. Podpůrné skupiny jsou dle slov jedné z autorek textu, Mgr. Rii Černé, významné hlavně pro zdravý vývoj osobnosti dětí, které potřebují porozumět tomu, proč nevyrůstají doma, kde jsou jejich rodiče a jak se v tom všem vyznat. Právě ve skupině s dalšími dětmi s podobným životním příběhem mohou získat posílení a podporu, zažít, že nejsou jediní na světě, kdo řeší podobné otázky. Děti mohou vzájemně sdílet i témata a otázky, o nichž se jim hovoří obtížně i s pěstouny nebo jinými dospělými, kteří se o ně starají.

více

LUMOS vydal novou publikaci k vyhodnocování potřeb dětí

20.03.2014

LUMOS vydal novou publikaci k vyhodnocování potřeb dětí

Mezinárodní organizace Lumos vydala v únoru letošního roku publikaci Vyhodnocování potřeb dětí – Praktický průvodce. Kniha, která je primárně určena pracovníkům sociálně-právní ochrany dětí, se podrobně věnuje metodě vyhodnocování potřeb dítěte. Publikace z pera kolektivu autorů – Racek, Solařová a Svobodová – předkládá ucelený návrh postupu správného vyhodnocení potřeb dětí včetně praktických nástrojů, které lze při práci využít. Autoři při své práci využili zahraniční zdroje a ověřené postupy a knihu strukturovali tak, aby byla použitelná pro práci se všemi věkovými skupinami dětí včetně dětí vyrůstajících v institucionální péči či v rodinném prostředí.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.