ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
24.04.2014
Nezisková organizace Amalthea představila další z řady metodických publikací. Jde o text „Cesta k dítěti“, zaměřený na metody postupného budování důvěry dítěte v pečovatele, u kterých vyrůstá, a na podporu těch, kteří dítěti nabídli místo ve svém srdci i domově. Druhou publikací je „Jsem speciální brácha/jsem speciální ségra…protože naši jsou pěstouni!“ Knížka je určena pro děti a mladé lidi, jejichž rodina se stala rodinou pěstounskou. Publikace byly vytvořeny organizací Amalthea v rámci projektu podpořeného Nadací Sirius.
18.04.2014
Redakce Čí je dítě? zveřejňuje pátou část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete také na webových stránkách asociace. V tomto příspěvku publikujeme názor vedení neziskové organizace Amalthea, ředitelky Dětského domova Senožaty, Mgr. Martina Buchalová Horská a MUDr. Drahomíry Peřinové.
16.04.2014
Redakce Čí je dítě? prezentuje čtvrtou část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete zveřejněný i na webových stránkách asociace. V tomto příspěvky se s námi o svůj názor podělí Mgr. Vikror Vanžura, ředitel Dětského diagnostického ústavu v Plzni.
14.04.2014
Redakce Čí je dítě? zveřejňuje třetí část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete také na webových stránkách asociace. V tomto příspěvku představí své názory na Vizi 2030 RNDr. Mgr. Ladislav Zamboj z Poradny pro občanství /Občanská a lidská práva.
11.04.2014
Redakce Čí je dítě? prezentuje druhou část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete zveřejněný i na webových stránkách asociace. V tomto příspěvku se dozvíte názor Mgr. Šárky Bryknerové z Poradenského centra pro děti a mládež s nařízenou ústavní výchovou a ředitele Dětského domova Volyně, PhDr. Mgr. Jiřího Pána.
09.04.2014
Redakce Čí je dítě? přináší první část reakcí na výzvu k diskuzi nad perspektivou ústavní péče o ohrožené děti, v návaznosti na koncepční materiál Asociace náhradní výchovy, Vize 2030, který najdete zveřejněný i na webových stránkách asociace.
Podpora široké diskuze odborné i laické veřejnosti nad klíčovými tématy ochrany ohrožených dětí je podstatou projektu Čí je dítě? již od jeho počátku. Vzhledem k některým reakcím považujeme za důležité upřesnit, že text Vize 2030 je koncepčním materiálem s významným dopadem do systému ochrany ohrožených dětí, proto byl, stejně jako řada jiných koncepčních, metodických i legislativních materiálů, předmětem výzvy k veřejné diskuzi. Text Vize 2030 byl prezentován s řádně uvedeným autorským odkazem. Dodáváme, že zveřejněním textu Vize 2030 nebyla primárně sledována kritika textu, jak oponují někteří z respondentů, nýbrž výhradně otevřené vyjádření a sdílení názorů na další vývoj ústavní péče v ČR.
04.04.2014
Ministerstvo práce a sociálních věcí rozšiřuje v České republice program PRIDE, který slouží pro odbornou přípravu a následnou podporu náhradních rodin. První fáze implementace tohoto programu obsahovala zakoupení licence, překlad anglických materiálů a jejich adaptace na české prostředí náhradní rodinné péče. Následně byly do konce roku 2013 proškoleny dvě desítky českých lektorů. Lektoři společně tvořili dvojice ve složení odborník z oblasti NRP (sociální pracovník, psycholog, speciální pedagog, zaměstnanec dětských domovů atd.) a zkušený náhradní rodič. Tyto lektorské dvojice rovněž měly šanci proškolit nové žadatele o NRP. Každá z příprav je zakončena tzv. panelovou diskuzí, při které se společně setkají všichni účastníci příprav, lektoři a externí hosté (např. náhradní rodiče nebo jejich děti, odborníci v oblasti NRP atd.). V první vlně žadatelů, kteří prošli přípravou prostřednictvím programu PRIDE, jich bylo celkem 106.
31.03.2014
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo v rámci individuálního projektu Systémová podpora procesu transformace systému péče o ohrožené děti další veřejnou zakázku, tentokrát na vytvoření minimálního rámce sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny. Důraz je kladen na systémovost, provázanost a návaznost služeb a na jejich preventivní charakter. Předpokládaná hodnota zakázky je jeden milión korun bez daně. V rámci projektu ministerstvo již realizovalo veřejnou zakázku například na vytvoření komunikační strategie informační kampaně Právo na dětství nebo rozvoj rámce vyhodnocování situace dítěte a rodiny a individuálního plánu ochrany dítěte.
25.03.2014
Nezisková organizace Amalthea zveřejnila na svých webových stránkách Metodiku podpůrných skupin pro děti vyrůstající u příbuzných, v pěstounské péči či adopci. Podpůrné skupiny jsou dle slov jedné z autorek textu, Mgr. Rii Černé, významné hlavně pro zdravý vývoj osobnosti dětí, které potřebují porozumět tomu, proč nevyrůstají doma, kde jsou jejich rodiče a jak se v tom všem vyznat. Právě ve skupině s dalšími dětmi s podobným životním příběhem mohou získat posílení a podporu, zažít, že nejsou jediní na světě, kdo řeší podobné otázky. Děti mohou vzájemně sdílet i témata a otázky, o nichž se jim hovoří obtížně i s pěstouny nebo jinými dospělými, kteří se o ně starají.
20.03.2014
Mezinárodní organizace Lumos vydala v únoru letošního roku publikaci Vyhodnocování potřeb dětí – Praktický průvodce. Kniha, která je primárně určena pracovníkům sociálně-právní ochrany dětí, se podrobně věnuje metodě vyhodnocování potřeb dítěte. Publikace z pera kolektivu autorů – Racek, Solařová a Svobodová – předkládá ucelený návrh postupu správného vyhodnocení potřeb dětí včetně praktických nástrojů, které lze při práci využít. Autoři při své práci využili zahraniční zdroje a ověřené postupy a knihu strukturovali tak, aby byla použitelná pro práci se všemi věkovými skupinami dětí včetně dětí vyrůstajících v institucionální péči či v rodinném prostředí.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.