ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
20.06.2014
Ministerstvo financí ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí vyhlásilo 17. června 2014 výzvu k předkládání žádostí o grant v rámci programu CZ04 – Ohrožené děti a mládež, který je financován z EHP fondů. Tato výzva je určena pro kraje a obce a je zaměřena na dlouhodobou udržitelnou strategii deinstitucionalizace péče o ohrožené děti, zejména o děti mladší 3 let. Cílem každého projektu musí být vytvoření komplexního plánu transformace pobytové péče o děti na systém účinné a multidisciplinární sítě ambulantních a terénních preventivních a podpůrných služeb. Podmínkou, aby byl projektu přidělen grant, je podstatné snížení pobytových kapacit pro děti v ústavech, které žadatel zřizuje (nejméně o 50 %) a využití zbývající pobytové kapacity primárně pro služby, které dítěti umožní setrvat s rodiči nebo jinými blízkými osobami. Pro tuto výzvu je alokována částka přes 52,5 milionů korun.
17.06.2014
Sdílení příkladů dobré praxe v oblasti vyhledávání a získávání nových zájemců o náhradní rodinnou péči. To bylo hlavním tématem mezinárodní konference projektu „Jak aktivně nacházet náhradní rodiče – profesionalizace procesů při výběru adeptů na nový typ zaměstnání“. Na konferenci, kterou pořádal Nadační fond J&T, vystoupili například zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí, Krajského úřadu Pardubického kraje a neziskových organizací LATUS pro rodinu nebo slovenské Úsmev jako dar. Prezentace z konference najdete na této stránce.
12.06.2014
Ústavní soud vynesl na začátku června dvě zásadní rozhodnutí týkající se střídavé péče po rozvodu manželství rodičů. Podle názoru ústavního soudu je třeba při rozhodování o péči o dítě vycházet z předpokladu, že zájmem dítěte je, aby bylo především v péči obou rodičů, pokud každý z nich poskytuje dítěti láskyplnou péči a každý svým dílem přispívá k osobnostnímu vývoji dítěte. Svěření do střídavé péče rodičů by tak mělo být pravidlem, pokud jsou oba rodiče způsobilí dítě vychovávat, oba mají o jeho výchovu zájem a oba dbali o jeho výchovu po stránce citové, rozumové a mravní. Jiná úprava péče o dítě by měla být výjimkou, která vyžaduje odůvodnění.
10.06.2014
V návaznosti na informace o odborné konferenci "Děti na cestě – vliv forem náhradní péče na vývoj dětí a život dospělých" Vám aktuálně přinášíme odkaz na texty příspěvků prezentovaných v rámci konference. Prezentace se týkají například somatického růstu dětí v náhradní péči nebo vlivu náhradních forem péče v dětství na život dospělých.
04.06.2014
Redakční rada Čí je dítě? se připojila k prohlášení Nadačního fondu J&T. Jsme zcela ztotožněni s tím, že novela zákona o sociálně - právní ochraně dětí otevřela mnoha dětem cestu k náhradní rodině. K prohlášení se připojily desítky dalších organizací i jednotlivců, včetně náhradních rodičů.
28.05.2014
Ve čtvrtek 22. května se konala v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR konference „Děti na cestě – vliv forem náhradní péče na vývoj dětí a život dospělých“. Na této konferenci byla prezentována hlavní zjištění výzkumu Národního institutu pro děti a rodinu a odborníků z 1. lékařské fakulty a Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Tím hlavním, co si odborná veřejnost z akce odnesla, bylo jednoznačné potvrzení toho, že pobyt v ústavní péči má v mnoha různých ohledech negativní vliv na vývoj dětí. Jedná se zejména o narušené vztahy s rodiči, specifické traumatické zážitky, absenci citové vazby nebo nemožnost udržovat a rozvíjet emočně vřelý a stabilní vztah s pečující osobou. Na konferenci bylo rovněž prezentováno, že oproti dřívějším studiím, například prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc., děti vyrůstající v ústavní péči mají uspokojivý somatický vývoj a neexistuje zde zvýšené riziko na zdraví dítěte.
21.05.2014
Veřejný ochránce práv zjistil v rámci své činnosti systémový nedostatek týkající se přístupu advokáta do spisové dokumentace dítěte vedené orgánem sociálně – právní ochrany dětí. I v případě, že kolizním opatrovníkem dítěte není stanoven orgán sociálně – právní ochrany dětí, ale např. advokát, nemá dle současného výkladu zákona Ministerstvem práce a sociálních věcí přístup do spisu vedeného o dítěti. Tento postup považuje ombudsman za natolik alarmující, že žádá změnu zákona.
19.05.2014
Obecně prospěšná společnost Rytmus – Od klienta k občanovi již více než rok realizuje projekt „Zpět do komunit“. Projekt je zaměřený na kvalitu vzdělávání dětí a mladých lidí se zdravotním postižením, kteří žijí v zařízeních pro osoby se zdravotním postižením. Rytmus o.p.s. chce na základě faktických dat, která získá v rámci projektu, upozornit na to, že ve speciálním školství se i v současné době nalézají zdroje, které by umožnily větší a širší zapojení dětí se zdravotním postižením do škol hlavního vzdělávacího proudu.
07.05.2014
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách Analýzu sítě služeb pro práci s rodinami a dětmi, kterou zpracovala společnost Sociofactor s.r.o. Analýza předkládá obraz systému péče o rodiny s dětmi s ohledem na dostupnost stávajících služeb, které působí v rozdílných systémech (sociální, školský, zdravotnický, atd.). Výstupy analýzy sítě služeb pro práci s rodinami a dětmi budou společně s výsledky sociodemografické analýzy a analýzy systému náhradní rodinné péče využity pro celkový návrh optimalizace řízení systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny.
24.04.2014
Nezisková organizace Amalthea představila další z řady metodických publikací. Jde o text „Cesta k dítěti“, zaměřený na metody postupného budování důvěry dítěte v pečovatele, u kterých vyrůstá, a na podporu těch, kteří dítěti nabídli místo ve svém srdci i domově. Druhou publikací je „Jsem speciální brácha/jsem speciální ségra…protože naši jsou pěstouni!“ Knížka je určena pro děti a mladé lidi, jejichž rodina se stala rodinou pěstounskou. Publikace byly vytvořeny organizací Amalthea v rámci projektu podpořeného Nadací Sirius.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.