Archív aktualit >

Na pomoc znevýhodněným dětem půjde přes 18 mil. korun

28.08.2014

Na pomoc znevýhodněným dětem půjde přes 18 mil. korun

Projekt zaměřený na práci s rodinami s dětmi se zdravotním postižením do 18 let v Libereckém kraji, projekt na snížení počtu dětí v ústavní péči v Jihomoravském kraji, projekt zaměřující se na aktivní detekci ohrožených dětí v okrese Kladno, projekt na komplexní podporu dětí a mladistvých vyrůstajících v náhradní rodinné péči. To jsou jen některé z projektů, které byly finančně podpořeny z Fondu pro nestátní neziskové organizace. Celkem bylo v rámci priority Děti a mládež v ohrožení podpořeno dvanáct subjektů částkou přes 18,5 miliónů korun.  Tyto prostředky poskytuje Finanční mechanismus Evropského hospodářského prostoru, kam přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko.

více

MŠMT připravilo koncepci rozvoje zařízení pro výkon ÚV

14.08.2014

MŠMT připravilo koncepci rozvoje zařízení pro výkon ÚV

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo „Koncepci řízení a rozvoje školských zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy a preventivně výchovné péče“, platnou pro následujících 7 let. Smyslem koncepce má být vytvoření moderního funkčního systému zajištění profesionální péče o klienty, posílení ambulantní péče, zavedení standardů kvality péče o děti ve školských ústavních zařízeních, užší spolupráce s orgány sociálně-právní ochrany dětí nebo výchovně-vzdělávací programy zacílené na osobnostní charakteristiky jednotlivých dětí.

více

Systém minitendrů pomáhá i ukazuje slabá místa systému

12.08.2014

Systém minitendrů pomáhá i ukazuje slabá místa systému

V Pardubickém a Karlovarském kraji se již více než půl roku rozvíjí systém služeb v rámci tzv. systému minitendrů, tedy systém, kdy orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) dá vítězům veřejné zakázky (poskytovatelům sociálních služeb) poptávku po službách, které pro konkrétní rodinu potřebuje.  Minitendry již prošly stovky dětí. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je zřejmé, že minitendry napomáhají ke zlepšení vzájemné komunikace subjektů při práci s ohroženými dětmi a rodinami, odhalují bílá místa na mapě služeb nebo upozorňují na nedostatečné kapacity služeb. Také se ovšem ukázalo, že systém minitendrů je často zbytečně komplikovaný a nepřehledný jak pro pracovníky OSPOD, tak pro dodavatele služeb. Cílem celého systému minitendrů je definovat minimální rámec sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny s důrazem na systémovost, provázanost a návaznost služeb a jejich preventivní charakter. I na základě zkušeností z minitendrů bude vytvořen model minimální sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny, který bude sloužit jako podklad pro vytvoření standardu pro všechny kraje na území republiky.

více

I registrovaní partneři by měli mít právo osvojit cizí dítě

07.08.2014

I registrovaní partneři by měli mít právo osvojit cizí dítě

Samotnou sexuální orientaci uchazeče o osvojení nelze považovat za legitimní důvod pro omezení jeho práva adoptovat dítě. S tímto názorem přišla veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. v rámci pravidelné zprávy pro Poslaneckou sněmovnu. Podle ombudsmanky je ustanovení § 13 odst. 2 zákona o registrovaném partnerství, které vylučuje registrované partnery z možnosti osvojit dítě pouze z důvodu jejich sexuální orientace, v rozporu s Listinou základních práv a svobod a Úmluvou o ochraně lidských práv.

více

Zneužívání dětí je v Česku stále velkým problémem

04.08.2014

Zneužívání dětí je v Česku stále velkým problémem

I v roce 2013 byla mravnostní kriminalita páchaná na dětech, a to zejména pohlavní zneužívání, závažným problémem. Podle policejních statistik bylo zjištěno 886 obětí mravnostní kriminality mladších 15 let, z toho 732 obětí bylo pohlavně zneužito. Jedná se však jen o čísla zjištěných, ohlášených obětí. Skutečná čísla mohou být ještě vyšší.  Informace vyplývají ze Zprávy o stavu lidských práv za rok 2013, kterou 21. července vzala na vědomí Vláda ČR.

více

V Česku stále chybí ombudsman pro děti

31.07.2014

V Česku stále chybí ombudsman pro děti

„Ani v roce 2013 nedošlo k ustavení mechanismu nezávislého monitoringu implementace Úmluvy o právech dítěte, tzv. dětského ombudsmana,“ konstatuje aktuálně zveřejněná Zpráva o stavu lidských práv v České republice za rok 2013. V současné době dětem pomáhá s ochranou jejich práv například veřejný ochránce práv. Slouží mu k tomu i speciální webové stránky, o kterých jsme vás informovali již dříve. Kancelář veřejného ochránce práv však nemá k širší ochraně práv dětí dostatečné finanční a materiální zdroje. Veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. k této problematice v České televizi řekla, že by se nebránila tomu, kdyby u nás vedle veřejné ochránkyně práv působil ještě dětský ombudsman. „Myslím si, že by si to Česká republika a české děti zasloužily,“ dodala ombudsmanka.

více

Zachytili jsme na internetu zajímavé rozhovory

23.07.2014

Zachytili jsme na internetu zajímavé rozhovory

Přinášíme Vám odkazy na rozhovory se dvěma ženami, které mohou ovlivňovat situaci ohrožených dětí a jejich rodin. Tou první je ministryně práce a sociálních věcí - Mgr. Michaela Marksová Tominová - která v rozhovoru mluví mimo jiné o tom, jaká jsou slabá místa systému nebo co bude v této oblasti jejím záměrem změnit. Druhou ženou je veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. Rozhovor s ní vyšel ve třetím čísle časopisu Škola all inclusive a dozvíme se v něm, že inkluzivní vzdělávání je jedinou cestou proti životu v segregované společnosti.

více

Výzva podpoří zvyšování povědomí o právech dětí

15.07.2014

Výzva podpoří zvyšování povědomí o právech dětí

Zejména neziskové organizace mohou předkládat projekty v rámci Malého grantového schématu programu CZ04 Ohrožené děti a mládež, který je financován z Fondů EHP. Projekty musí být zaměřeny na zapojení dětí do rozhodovacích procesů a na zvyšování povědomí o právech dětí.  Minimální částka grantu je přes 1,1 milionu korun a maximální necelé 4 miliony. Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo tuto výzvu vyhlásit i vzhledem k opakované mezinárodní kritice ČR kvůli nízké kvalitě péče o ohrožené děti.  Podpořeny budou ty projekty, které zavedou tvůrčím způsobem postupy umožňující zapojení dětí do rozhodovacích procesů, které se jich týkají, a zvýší informovanost o právech dětí.

více

Co se loni povedlo v rámci strategie ochrany práv dětí?

11.07.2014

Co se loni povedlo v rámci strategie ochrany práv dětí?

Vláda České republiky vzala na konci června na vědomí Zprávu o plnění Národní strategie ochrany práv dětí a souvisejícího Akčního plánu za rok 2013. Zpráva shrnuje plnění jednotlivých dílčích aktivit v rámci strategie, níže jsme pro vás vybrali nejzajímavější poznatky.

více

MPSV otestovalo náborové kampaně náhradních rodičů

09.07.2014

MPSV otestovalo náborové kampaně náhradních rodičů

Jak nejlépe zvýšit počet pěstounů, kteří by zajistili péči o ohrožené děti v rodinném prostředí? Při plánování náborové kampaně náhradních rodičů je nezbytné sladit požadavky a potřeby jednotlivých krajů, preferovat public relations (tisk, televizi, rádio) s konkrétními příklady pěstounských rodin a koordinovat aktivity v oblasti kampaní propagujících pěstounskou péči. To jsou alespoň některá z doporučení, která vyplynula z hodnotící zprávy realizace náborových kampaní ve dvou krajích ČR – Královehradeckém a Zlínském.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.