Archív aktualit >

Ministerstvo připravuje velkou osvětovou kampaň

17.10.2014

Ministerstvo připravuje velkou osvětovou kampaň

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo veřejnou zakázku na realizaci informační kampaně k Národní strategii ochrany práv dětí s názvem Právo na dětství. Základním cílem informační kampaně je posílit ve společnosti myšlenku/povědomí o následujících oblastech: dítě jako subjekt práva, prevence na úrovni biologické rodiny, pěstounství a rozšiřování pěstounské péče, systém po transformaci. Informační kampaň bude zahrnovat například vytvoření tiskových materiálů, tiskové konference a kulaté stoly, mediální prezentaci, zajištění ambasadorů pro jednotlivá komunikační témata, zajištění on-line kampaně (webové stránky), vytvoření e-learningových modulů nebo výrobu videí. Primárními cílovými skupinami kampaně mají být odborná veřejnost, zástupci akademické obce a zástupci médií.

více

Rumunsko zakázalo umisťování dětí do tří let do ústavů

08.10.2014

Rumunsko zakázalo umisťování dětí do tří let do ústavů

Rumunsko zvýšilo věkovou hranici, pod níž se zakazuje umístění dítěte do ústavní péče. Od roku 2004 zde platila legislativa zakazující institucionální péči o děti do 2 let, nyní schválili rumunští zákonodárci posunutí této hranice na tři roky.  Stále ale existují některé výjimky, kdy mohou být umístěny do ústavní péče i děti mladší tří let – například děti se zvláštními potřebami, které nelze zajistit v náhradní rodinné péči. Díky této nové legislativní úpravě může jít Rumunsko příkladem ostatním zemím regionu. Žádné dítě do 3 let by nemělo být umístěno v ústavu,“ řekla generální tajemnice mezinárodní organizace Eurochild Jana Hainsdworth.

více

ÚS:Je důležité zachovat identitu dítěte a jeho rodinné vazby

03.10.2014

ÚS:Je důležité zachovat identitu dítěte a jeho rodinné vazby

„Při svěření dítěte do péče je kritériem rozhodování především míra zachování identity dítěte a jeho rodinných vazeb,“ říká nové rozhodnutí Ústavního soudu, publikované pod sp. zn. II. ÚS 1835/14. V této konkrétní kauze se jednalo o střídavou péči rodičů, nález Ústavního soudu lze však zobecnit a použít pro obdobné či podobné situace. Podle Ústavního soudu musejí obecné soudy vždy usilovat o to, aby jakýkoliv jejich zásah byl minimalizován, tedy aby dítě nebylo odtrženo zejména od osob, k nimž má silnou náklonnost a u nichž nachází svůj domov. Nejvyšší soudní instance ČR znovu zopakovala, že zásadním vodítkem při hledání nejlepšího zájmu dítěte musí být přání dítěte hodnocené se zřetelem k jeho rozumové a emocionální vyspělosti.

více

Nová publikace nabízí příklady dobré praxe ze Švýcarska

25.09.2014

Nová publikace nabízí příklady dobré praxe ze Švýcarska

Kolektiv pracovníků Česko-britské o.p.s.  zpracoval v rámci projektu Inovace služeb a metod práce s ohroženými dětmi a rodinami: nové přístupy a příklady dobré praxe ve Švýcarsku publikaci s názvem Participace a nové přístupy k práci s ohroženými dětmi a rodinami.  Cílem publikace je přinést mezi odbornou veřejnost v České republice příklady dobré praxe ze Švýcarska a představit inspirativní přístupy k práci s ohroženými dětmi a rodinami.

více

MPSV nabízí manuály implementace standardů kvality SPOD

22.09.2014

MPSV nabízí manuály implementace standardů kvality SPOD

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách Manuál implementace standardů kvality sociálně-právní ochrany pro pověřené osoby podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Dokument má sloužit jako pomůcka a vodítko při zavádění standardů kvality sociálně-právní ochrany do praxe pověřených osob.

více

Šimáček: Koncepce sociálního bydlení nemá být jen papírem

17.09.2014

Šimáček: Koncepce sociálního bydlení nemá být jen papírem

V září tohoto roku by měla být představena koncepce sociálního bydlení v České republice. Právě touto problematikou se intenzivně zabývá i Agentura pro sociální začleňování, jejímž ředitelem je Bc. Martin Šimáček. „Koncepce sociálního bydlení by neměla být jen papírem, ale skutečně dobře promyšlenou strategií, jak v Česku zavést sociální bydlení tak, aby bylo dostupné všem potřebným, spravedlivé, a zároveň nebylo přebujelé a nevytvářelo prostor pro různé spekulanty s dotacemi. Staví se jedna z nejdůležitějších norem současnosti," řekl Bc. Šimáček ve třetí a poslední části rozhovoru pro náš portál.

více

Šimáček: Je třeba pracovat na změně školského zákona

15.09.2014

Šimáček: Je třeba pracovat na změně školského zákona

Ve druhé části rozhovoru s ředitelem Agentury pro sociální začleňování Bc. Martinem Šimáčkem se dozvíte například to, čím by mohla města a obce pomoc při práci s ohroženou rodinou nebo jaké zákony by bylo třeba novelizovat, aby byla více respektována práva dětí a rodin s dětmi. "Věnovali jsme se v poslední době intenzivně například školskému zákonu, v jehož novele jsme spolupracovali na zrušení kategorií znevýhodnění dětí a jejich převedení na podpůrná opatření, která by měla být k dispozici každému dítěti podle jeho individuálních potřeb," zmiňuje Bc. Martin Šimáček jeden ze zákonů, který je potřeba novelizovat.

více

Šimáček: Ubytovny = konec naděje pro děti na důstojný život

12.09.2014

Šimáček: Ubytovny = konec naděje pro děti na důstojný život

„Průšvihem posledních let nejsou jen ubytovny, které jsou většinou pro děti de facto rozsudkem o konci jejich naděje na důstojný a šťastný život. Je to také stále větší předlužení domácností, které svazuje nejen rodiče, ale do další generace i jejich děti," říká v rozhovoru pro portál Čí je dítě? ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování Bc. Martin Šimáček. V první části rozhovoru se dozvíte nejen to, jak vypadá současná situace rodin žijících v sociálně vyloučených lokalitách, ale také co je nejdůležitější při sociální práci s těmito rodinami.

více

Na MŠMT vznikla skupina k výchovným institucím

03.09.2014

Na MŠMT vznikla skupina k výchovným institucím

Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy vznikla pracovní skupina, která bude řešit problematiku výchovných institucí. Skupina, ve které je zastoupení všech typů zařízení, má za úkol připravit systémové a legislativní změny v této oblasti. Mezi nejzásadnější problémy řadí MŠMT například nedostatek financí na nákup vybavení a platy vychovatelů, absenci metodické podpory výchovným ústavům nebo nedostatečnou ochranu pedagogických pracovníků.

více

MPSV nabízí manuál vyhodnocování situace dětí a rodiny

01.09.2014

MPSV nabízí manuál vyhodnocování situace dětí a rodiny

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách Manuál vyhodnocování situace dítěte a rodiny a tvorby individuálního plánu ochrany dítěte (IPOD). Přestože je materiál prioritně určen pro pracovníky orgánů sociálně-právní ochrany dětí, bude se určitě hodit i pracovníkům neziskových organizací, kteří pracují s ohroženými či náhradními rodinami. V manuálu kromě praktických informací o individuálních plánech najdete i vzorové vyhodnocení situace dítěte a několik individuálních plánů pro děti v různých situacích – například pro dítě v náhradní rodinné nebo ústavní péči nebo pro dítě v rozvodovém sporu.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.