ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
16.11.2011
Poslanecká sněmovna schválila nový občanský zákoník. Ten však nepřináší žádné změny v oblasti ochrany práv dětí v péči homosexuálních rodičů. Jak uvádí zástupci Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), zákoník nadále neřeší situaci dětí žijících ve stejnopohlavní rodině, kde je právně uznán jen jeden z rodičů.
15.11.2011
V úterý 22. listopadu 2011 se v Lichtenštejnském paláci uskuteční konference o právech ohrožených dětí ve věku do tří let. Konference se bude zabývat dlouhodobými vážnými otázkami z oblasti práv dětí do tří let ve střední a východní Evropě. Cílem konference je zdůraznit, že systémy, jejichž základem je umístění ohrožených dětí do tří let věku do péče institucí, jsou neudržitelné, protože neodpovídají současným mezinárodním standardům.
14.11.2011
Ve středu 9. listopadu 2011 byl ve Sněmovně schválen nový občanský zákoník, který upravuje nově i ústavní výchovu. Ta by měla být nařizována na dobu určitou, a to na tři roky. Zákoník rovněž říká, že nedostatečné bytové poměry nebo majetkové poměry rodičů dítěte nemohou být samy o sobě důvodem pro rozhodnutí soudu o ústavní výchově.
07.11.2011
Náš děcák byl na vesnici, na konci světa. Samozřejmě bylo vždycky velké haló, když přijelo nějaké cizí auto a v něm nějaká paní. Museli jsme si pak vzít lepší tepláky a chodili jsme do ředitelské kanceláře na kobereček. Tam jsem se dozvěděla, jak jsem šikovná. Ptali se, jestli máma volá. „Ano, volá...“ „Tak to máš dobrý”. Dál se ptali: „Jak se máš?” Já: „Dobrý”. Oni: „Tak to je dobrý”. Prostě, když se na něco ptali, raději jsem všechno odkývala. Věděla jsem, že v děcáku asi zůstanu až do osmnácti. Mockrát jsem viděla, že když se odmlouvá, může se to zhoršit. Můžete se dostat do výchovňáku. Hlavně neodmlouvat, moc nevyčuhovat. Nakonec jsem od sociálky dostala čokoládu. Za rok zase to stejné a nakonec zase čokoláda. Moje sociální pracovnice se hodně často měnily. Někdy si ani nemohly zapamatovat moje jméno.
07.11.2011
Přinášíme Vám první z řady rozhovorů s pracovníky působícími v systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny, tentokrát s ředitelem Dětského diagnostického ústavu v Plzni Mgr. Viktorem Vanžurou. Dozvíte se v něm mimo jné, zda spatřuje Viktor Vanžura i na současném systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny něco pozitivní, nebo co si myslí o sjednocení tohoto systému pod jedno ministerstvo.
04.11.2011
Jak jsme vás již na webu Čí je dítě? informovali, na začátku října byla na půdě Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky představena Národní strategie ochrany práv dětí (Strategie), která se opírá o doporučení Výboru OSN pro práva dítěte, ale i o další mezinárodní dokumenty. Strategie si klade za cíl vytvořit takové legislativní prostředí, které by bylo již plně v souladu s Úmluvou o právech dítěte. Tomuto cílovému stavu má napomoci i zákon o podpoře rodin, náhradní rodinné péče a systému péče o ohrožené děti, který by měl začít platit v roce 2014
03.11.2011
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy neplánuje rušení ústavů náhradní výchovy, píše se v tiskové zprávě ministerstva zveřejněné v úterý 1. listopadu 2011. „S ústavy rozhodně nadále počítám a práce zdejších zaměstnanců si velice vážím," říká ministr Josef Dobeš.
02.11.2011
Česká republika prohrála další spor u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Tentokrát stěžovatel - pan Bergmann - namítal zejména porušení svého práva na respektování rodinného života podle čl. 8 Evropské úmluvy o lidských právech. ESLP mu dal za pravdu, a to z toho důvodu, že státní orgány nepřijaly dostatečná opatření potřebná pro umožnění jeho styku s nezletilým dítětem, které bylo po rozvodu rodičů svěřeno do výchovy matce. Stát musí zaplatit stěžovateli deset tisíc Eur jako náhradu utrpěné nemajetkové újmy.
01.11.2011
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ve středu 26. října 2011 odevzdalo do vlády novelu devět let starého zákona č. 109/2002 Sb., o výkonu ústavní výchovy nebo ochranné výchovy ve školských zařízeních a o preventivně výchovné péči ve školských zařízeních a o změně dalších zákonů. MŠMT tuto novelu podle důvodové zprávy připravilo vzhledem k požadavkům z praxe, ale také v souvislosti s novými trendy v systému péče o ohrožené děti.
31.10.2011
Zastavte projekt babyboxů, protože je nedostatečně legislativně upraven, zaznělo z úst členů Výboru OSN pro práva dítěte (Výbor). Výbor podle slov vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové shledal provozování babyboxů v rozporu s několika články Úmluvy o právech dítěte, např. s článkem, který říká, že každé dítě je registrováno ihned po narození a má od narození právo na jméno, právo na státní příslušnost, a pokud je to možné, právo znát své rodiče a právo na jejich péči.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.