ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
31.10.2011
Zastavte projekt babyboxů, protože je nedostatečně legislativně upraven, zaznělo z úst členů Výboru OSN pro práva dítěte (Výbor). Výbor podle slov vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové shledal provozování babyboxů v rozporu s několika články Úmluvy o právech dítěte, např. s článkem, který říká, že každé dítě je registrováno ihned po narození a má od narození právo na jméno, právo na státní příslušnost, a pokud je to možné, právo znát své rodiče a právo na jejich péči.
27.10.2011
Členové Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti byli na své zatím poslední schůzi seznámeni vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou o výsledcích projednání třetí a čtvrté periodické zprávy ČR o plnění závazků plynoucích z Úmluvy o právech dítěte před Výborem Organizace spojených národů pro práva dítěte.
26.10.2011
Systém péče o děti je poznamenám "ministerským resortismem", který se projevuje tím, že péče o děti a jednotlivé typy zařízení pro ně patří do gesce tří různých ministerstev - školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, tvrdí veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský ve zprávě o své činnosti za 2. čtvrtletí roku 2011, která byla předložena Poslanecké sněmovně.
25.10.2011
Stále více dětí opouštějících dětské domovy se velmi rychle dostává do obtížné finanční situace a proces jejich osamostatnění je tak ztížen. Děti v ústavní péči mají omezené možnosti získat potřebnou teoretickou a praktickou finanční gramotnost, kdy se pouze v minimální míře podílejí na hospodaření „domácnosti“, neúčastní se nákupů, tvorby rozpočtu, atd.
24.10.2011
Vláda České republiky na konci září schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011-2015 (Strategie), kterou připravila vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Již se objevila i první veřejná institucionální reakce, a to od Asociace speciálních pedagogů.
17.10.2011
Možná už jste to viděli i vy - holčička sedící v domečku pro panenky - tak vypadá podzimní náborová kampaň Sdružení SOS dětských vesniček (dále jen Sdružení), které poskytují náhradní rodinnou péči více než stovce dětí v rodinách dvaceti tří maminek - pěstounek ve třech SOS dětských vesničkách, a to v Brně, Chvalčově a Karlových Varech.
13.10.2011
Reforma systému péče o ohrožené děti není jen o transformaci ústavních zařízení, ale také o legislativních změnách, které by měly přispět například k lepšímu postavení nezletilých dětí v soudních řízeních. Jak známo, tak dítě musí být v řízení ve věci nařízení ústavní výchovy zastoupeno.
10.10.2011
Ministerstvo zdravotnictví (MZ) připravilo nový zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, který by měl nahradit dnes již poměrně starý a mnohokrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966. Návrh zákona, který v současné době mají k projednání senátoři, upravuje mimo jiné i zdravotní služby a zaopatření (tj. stravování, ubytování, ošacení a výchovná činnost) poskytované v dětských domovech pro děti do 3 let věku.
07.10.2011
Rušení kojeneckých ústavů je unáhlený, předčasný a nepřipravený krok, který jde proti zájmu dětí umístěných v těchto zařízeních, píše se ve společném prohlášení čtyř odborných pediatrických společností České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
06.10.2011
Občanské sdružení Unie center pro rodinu a komunitu ve spolupráci s poslankyní Parlamentu ČR Helenou Langšádlovou a Iniciativou za rozvoj náhradní rodinné péče – Odsouzeni.cz a pod záštitou ředitele odboru rodiny a dávkových systémů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Miloslava Macely pořádalo v pondělí 3. října 2011 seminář komunitní služby a péče o ohrožení děti.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.