ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
25.12.2011
Více jak dvě desítky odborníků zaslaly ve středu 21. prosince 2011 premiérovi, ministrům zdravotnictví a sociálních věcí společné vyjádření, které se týká aktuálních otázek vztahujících se k péči o děti do tří let.
22.12.2011
Cílem projektu Čí je dítě? je mimo jiné zprostředkovat informovanost o problémech a možných změnách v systému péče o ohrožené děti, a proto na tomto místě zveřejňujeme odkazy na různé mediální zprávy týkající se této problematiky. Zprávy by měly podněcovat další diskuzi mezi odbornou i laickou veřejností.
21.12.2011
Vláda ČR dnes schválila novelu zákona o ústavní výchově, kterou připravilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Novela obsahuje řadu převážně terminologických změn, než aby komplexně měnila zažitý systém ústavní výchovy.
16.12.2011
Ve středu 14. listopadu 2011 schválila Vláda ČR novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. V případě, že novelu schválí i Parlament ČR, dojde zejména k posílení podpory ohrožených rodin a k rozvoji pěstounské péče. Navrhované změny by měly vést k výraznému snížení počtu dětí v ústavech.
14.12.2011
V pondělí 12. prosince 2011 se pod záštitou vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové konalo diskuzní setkání na téma Lidská práva a česká společnost: události roku 2011, výzvy roku 2012, během kterého přednášející zmínili iochranu práv ohrožených dětí.
09.12.2011
Vláda ČR bude 14. prosince 2011 projednávat novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, jejímž cílem má být zkvalitnění systému péče o ohrožené děti a zabezpečení všestranného rozvoje dítěte v jeho přirozeném rodinném nebo v náhradním rodinném prostředí, a také posílení prevence.
07.12.2011
V poslední části reportáže ze semináře s názvem Právo na rodinnou péči se seznámíme se základními principy, na kterých stojí Národní strategie ochrany práv dětí, která má být do konce tohoto roku předložena Vládě ČR.
02.12.2011
Přinášíme vám druhou část reportáže ze semináře Právo na rodinnou péči II.. Tentokrát o náhradní péči v Polsku, kterou na semináři představil pracovník organizace Nasz Dom Tomas Polkowski.
01.12.2011
První část reportáže ze semináře Právo na rodinnou péči II., který se konal v Praze na konci listopadu 2011, pojednává o náhradní péči v Norsku, kterou na výše uvedeném semináři představila Else Gerd Dugstad, která 25 let pracovala v oblasti pěstounské péče.
24.11.2011
Česká republika hostila mezinárodní konferenci týkající se práv dětí ve věku do tří let. V rámci této konference Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo své transformační kroky a bylo seznámeno s různými evropskými systémy péče o nejmenší děti, nebo se zkušenostmi z procesů reforem a deinstitucionalizace péče.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.