ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
05.02.2012
Česká lékařská komora (ČLK) kritizuje záměr Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým je zrušení kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do 3 let, včetně jejich plánovaného přesunu z gesce Ministerstva zdravotnictví pod MPSV. Podle tajemníka vědecké rady ČLK je celý projekt zvaný transformace nepřipravený a je v nejbližších měsících a letech nereálný.
04.02.2012
AKTUALIZOVÁNO 7.2.2012 - Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, jejíž účinnost je navrhována od 1. července 2012, prošla ve Sněmovně prvním čtením. V současné době míří k projednání do třech výborů. Přečtěte si, co o novele řekl ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek, a také někteří poslanci.
03.02.2012
„Problematika služeb pro rodiny s dětmi bude v tomto roce velkým tématem,“ řekl ředitel odboru rodiny a dávkových systémů Ministerstva práce a sociálních věcí PhDr. Miloslava Macela na jednání Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti, která se uskutečnila v pátek 20. ledna 2012.
01.02.2012
Rodiče jedné holčiny z našeho děcáku se strašně snažili a holčina šla konečně natrvalo domů. Ale nakonec se to stejně nepovedlo a musela se vrátit zpátky do děcáku. Její rodiče dělali, co nejlépe mohli, ale nevěděli, co dělají špatně. Kdyby jim někdo řekl nebo pomohl, nemuselo by se to stát. Rodina prostě nedělala ze svého pohledu nic špatně, jen nevěděla, co má dělat správně.
31.01.2012
Slyším-li slůvko transformace, přiznám se, že mé tělo již pomalu reaguje vyrážkou, a doplníme-li jej ještě akčním plánem (ať už si pod tímto spojením představíme cokoli), jsem již téměř zralý na hospitalizaci. Slov už bylo, dle mého soudu, více než dost. Na nekonečné diskuse, kde jeden neslyší či spíše neposlouchá druhého, už není čas. Je třeba začít skutečně něco dělat!
30.01.2012
Poslanci Parlamentu České republiky se budou na své 33. schůzi, která začíná v úterý 31. ledna 2012, zabývat novelami dvou zákonů, které se týkají péče o ohrožené děti. Konkrétně jde o novelu zákona o ústavní výchově a zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
29.01.2012
Přinášíme vám text Mgr. Rii Černé, sociální pracovnice a psycholožky z občanského sdružení AMALTHEA, který odpovídá na otázku Proč pěstouni zvládnou postarat se o děti dosud umísťované do kojeneckých ústavů?
28.01.2012
Občanské sdružení AMALTHEA reaguje ve své výzvě na aktuální mediální dění v oblasti péče o ohrožené děti. V posledních dnech a týdnech se množí články a iniciativy, které napadají smysluplnost pěstounské péče a její kvalitu, degradují rodiče dětí, které jsou aktuálně v kojeneckých ústavech, články, které téměř vylučují možnost, že by se transformace systému mohla a měla podařit.
27.01.2012
Nadace Sirius za odborné spolupráce Ministerstva práce a sociálních věcí od února připravila pro pracovníky orgánů sociálně-právní ochrany dětí vzdělávací program s názvem „Přístupy a dovednosti při výkonu sociálně-právní ochrany dětí“. Tento program lze chápat jako první systematický a komplexní krok k podpoře pracovníků orgánů sociálně-právní ochrany dětí při péči o ohrožené děti.
20.01.2012
Veřejný ochránce práv v loňském roce navštívil v rámci systematických návštěv více než dvacet zařízení pro výkon ústavní výchovy. Ombudsman uvádí, že v systému péče o děti stále přetrvává roztříštěnost, jejíž důsledky některé děti poškozují, a také, že chybí systematická sociální práce s rodinou, aby se zvýšila šance dětí na návrat z ústavní péče.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.