ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
29.01.2012
Přinášíme vám text Mgr. Rii Černé, sociální pracovnice a psycholožky z občanského sdružení AMALTHEA, který odpovídá na otázku Proč pěstouni zvládnou postarat se o děti dosud umísťované do kojeneckých ústavů?
28.01.2012
Občanské sdružení AMALTHEA reaguje ve své výzvě na aktuální mediální dění v oblasti péče o ohrožené děti. V posledních dnech a týdnech se množí články a iniciativy, které napadají smysluplnost pěstounské péče a její kvalitu, degradují rodiče dětí, které jsou aktuálně v kojeneckých ústavech, články, které téměř vylučují možnost, že by se transformace systému mohla a měla podařit.
27.01.2012
Nadace Sirius za odborné spolupráce Ministerstva práce a sociálních věcí od února připravila pro pracovníky orgánů sociálně-právní ochrany dětí vzdělávací program s názvem „Přístupy a dovednosti při výkonu sociálně-právní ochrany dětí“. Tento program lze chápat jako první systematický a komplexní krok k podpoře pracovníků orgánů sociálně-právní ochrany dětí při péči o ohrožené děti.
20.01.2012
Veřejný ochránce práv v loňském roce navštívil v rámci systematických návštěv více než dvacet zařízení pro výkon ústavní výchovy. Ombudsman uvádí, že v systému péče o děti stále přetrvává roztříštěnost, jejíž důsledky některé děti poškozují, a také, že chybí systematická sociální práce s rodinou, aby se zvýšila šance dětí na návrat z ústavní péče.
18.01.2012
AKTUALIZOVÁNO: PŘIDÁNA ODPOVĚĎ THOMAYEROVY NEMOCNICE - Redakce Čí je dítě? se rozhodla reagovat na zveřejnění fotografií dětí z Dětského centra při Thomayerově nemocnici v magazínu MF DNES a na následnou aukci na zpravodajském portále iDnes.cz. Vyjádření k přečtení ZDE.
16.01.2012
Vláda ČR schválila na konci roku 2011 souhrnnou zprávu o plnění Národního akčního plánu k transformaci a sjednocení systému péče o ohrožené děti na období 2009-2011, který v době svého přijetí představoval první významný krok k transformaci systému péče o ohrožené děti. UVNITŘ CELÁ ZPRÁVA O PLNĚNÍ NAPU ke stažení.
14.01.2012
Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje v rámci Národní strategie ochrany práv dětí zrychlit a zjednodušit přenos informací o ohrožených dětech, a to. konkrétně vytvořením elektronického informačního systému (registru).
12.01.2012
Podle serveru Novinky.cz se lidé již nyní zajímají o podmínky profesionální pěstounské péče. Podle tiskové mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové zaznamenalo ministerstvo zvýšený zájem lidí o informace, jak se lze stát profesionálním pěstounem a co vlastně tato práce obnáší. Celý článek s názvem Lidé se zajímají, jak se stát profesionálními pěstouny najdete ZDE.
06.01.2012
Vláda České republiky ve středu 4. ledna 2012 schválila Národní strategii ochrany práv dětí, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Strategie je koncipována jako dokument s časovým horizontem do roku 2018. Jedním z hlavních výstupů, se kterým tato strategie počítá, je posílení výchovy ohrožených dětí v rodinném prostředí.
02.01.2012
Vláda České republiky se bude na své první letošní schůzi, která se koná ve středu 4. ledna 2012, zabývat kromě jiného také samotným zněním Národní strategie ochrany práv dětí, kterou předkládá Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.