ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
22.02.2012
Od malička jsem si psal deník. Psal jsem tam hodně osobní a intimní věci. I třeba to, že mě ředitelka nebo teta naštvala a podobně. Prostě jsem se do toho svýho deníčku svěřoval. Byl jenom pro mě. Když mi bylo 17, tak mi ho nějak vysnaiprovali. Oni ho našli, respektive ředitelka ho našla. No, asi po půl roce mi ho vrátila a přitom mi řekla, že si ho celý přečetla. Dokonce ho celý okopírovala a založila ho do mojí složky. Tak to tam stále někde je, nějak se to se mnou furt váže.
21.02.2012
K novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí se vyjádřilo Sdružení SOS dětských vesniček. To vítá připravovaný proces transformace a deinstitucionalizace náhradní péče, který byl již v mnoha zemích EU zahájen, a Česká republika je k tomuto kroku již mnoho let vyzývána.
17.02.2012
Rozhodli jsme se v rámci ucelého pohledu na problematiku ohrožených dětí a jejich rodin publikovat na tomto webu i komentovaná soudní rozhodnutí z oblasti rodinného práva. První judikát se týká prokazování nezájmu v případě osvojení nezletilého dítěte.
16.02.2012
Neziskové organizace působící v oblasti náhradní péče o ohrožené děti včera představily dokument s názvem 10 největších mýtů, který vyvrací zažité stereotypy o dětech umísťovaných do kojeneckých ústavů, pěstounské péče a pěstounech samotných. Dokument také reaguje na některé nepřesné informace a nejasnosti, které se vyskytují v médiích v souvislosti s tématem kojeneckých ústavů.
15.02.2012
Odborníci z 26 nestátních neziskových organizací podporují změny v systému péče o ohrožené děti v ČR vedoucí k tomu, aby tyto děti nemusely vyrůstat v ústavní péči. To dnes mimo jiné zaznělo na tiskové konferenci k otázkám péče o ohrožené děti.
14.02.2012
Poslanecká sněmovna schválila zákon o mediaci, který by mimo jiné mohl přispět ke zrychlení a zmírnění rozvodových konfliktů, a tím i jejich dopadů na děti.
13.02.2012
V souvislosti s případem týraného chlapce Dominika z Brna byl minulý týden brněnským městským soudem uložen podmíněný trest sociální pracovnici, která měla rodinu na starost (více například na serveru Aktuálně.cz). Případy týraných dětí se v médiích objevují poměrně často, málokdy je ale veřejně řešen také případný trest pro odpovědné pracovnice.
12.02.2012
Do naší redakce jsme obdrželi další ze zajímavých článků. Tentokrát jej napsala Mgr. Monika Semerádová, která téměř pět let pracuje s pěstouny jako doprovázející sociální pracovnice. V příspěvku se snaží vysvětlit, kdo je to vlastně ten pěstoun.V článku jsou i krátké příběhy dětí a pěstounů, a proto článek může velmi dobře sloužit jako motivace pro nové zájemce o pěstounství.
09.02.2012
Novela zákona o výkonu ústavní výchovy, jejíž účinnost je navrhována od 1. září 2012, prošla ve Sněmovně prvním čtením. V současné době míří k projednání do třech výborů. Z hlediska současných transformačních kroků jde ale norma opačným směrem, a ústavní zařízení tak zůstávají statickým článkem v systému, kde by se všichni měli snažit především o podporu ohrožených rodin, a zamezit tak odebírání dětí. Například podle poslance Jana Čechlovského by bylo žádoucí, aby předkládaná novela doznala v rámci legislativního procesu výrazných změn.
08.02.2012
Přinášíme vám další přehled informací z médií, které vyšly v lednu a jež se týkají systému péče o ohrožené děti a jejich rodin. Zprávy by měly podněcovat další diskuzi mezi odbornou i laickou veřejností.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.