ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
08.03.2012
Neformální skupina přibližně třiceti neziskových organizací působících v oblasti náhradní péče o děti a fungujících pod záštitou Informačního střediska Mikuláš, o.p.s. sepsala doporučení k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je v současné době projednávána ve Sněmovně.
06.03.2012
Národní centrum podpory transformace sociálních služeb ve spolupráci s mezinárodní organizací LUMOS uspořádalo ve čtvrtek 1. března 2012 seminář s názvem Ověřené postupy deinstitucionalizace. Kromě jiných zde vystoupila ředitelka organizace LUMOS Georgette Mulheir, která představila český překlad publikace Rušení ústavní péče a transformace dětských služeb: Průvodce osvědčenými postupy. Publikace by měla být v brzké době ke stažení na webových stránkách Národního centra.
02.03.2012
"...Ničím jiným nejsou všechny ty deklarace lidských, dětských, ženských, zvířecích a já nevím jakých dalších práv. Ta sice, na rozdíl od konkrétních občanských svobod v konkrétním státě nic neznamenají, ale umožňují existenci miliónů sdružení, jako je to Vaše, jimiž ve skutečnosti nepřátelé lidské svobody prodlužují policejní pařát do individuálního a rodinného soukromí. Pro Dobro, jak jinak...."
AKTUALIZOVÁNO O NAŠI ODPOVĚĎ PANU HÁJKOVI.
29.02.2012
Redakční rada projektu Čí je dítě? požádala pana prezidenta o bližší vysvětlení jeho výroku v prosincovém vydání časopisu Vlasta, který se týkal zpochybňování existence a významu dětských práv. Ač v určitém kontextu, týkajícího se všeobecné neúcty k autoritám, takový výrok by dle našeho nahoru, neměl zaznít z úst prezidenta.
27.02.2012
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost individuální projekt s názvem „Středisko – Podpora preventivních služeb“, jehož předpokládané datum zahájení je v červnu 2012 a doba trvání 31 měsíců. Projekt bude stát třicet miliónů korun.
23.02.2012
Dotační komise Ministerstva práce a sociálních věcí navrhla v rámci dotačního řízení pro nestátní neziskové organizace na podporu rodiny pro rok 2012 podpořit projekty za více jak 92 miliónů korun. Peníze dostane například organizace Host Home - Start Česká republika, Koplingova rodina Smečno nebo občanské sdružení Rozum a Cit.
21.02.2012
K novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí se vyjádřilo Sdružení SOS dětských vesniček. To vítá připravovaný proces transformace a deinstitucionalizace náhradní péče, který byl již v mnoha zemích EU zahájen, a Česká republika je k tomuto kroku již mnoho let vyzývána.
17.02.2012
Rozhodli jsme se v rámci ucelého pohledu na problematiku ohrožených dětí a jejich rodin publikovat na tomto webu i komentovaná soudní rozhodnutí z oblasti rodinného práva. První judikát se týká prokazování nezájmu v případě osvojení nezletilého dítěte.
16.02.2012
Neziskové organizace působící v oblasti náhradní péče o ohrožené děti včera představily dokument s názvem 10 největších mýtů, který vyvrací zažité stereotypy o dětech umísťovaných do kojeneckých ústavů, pěstounské péče a pěstounech samotných. Dokument také reaguje na některé nepřesné informace a nejasnosti, které se vyskytují v médiích v souvislosti s tématem kojeneckých ústavů.
15.02.2012
Odborníci z 26 nestátních neziskových organizací podporují změny v systému péče o ohrožené děti v ČR vedoucí k tomu, aby tyto děti nemusely vyrůstat v ústavní péči. To dnes mimo jiné zaznělo na tiskové konferenci k otázkám péče o ohrožené děti.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.