ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
08.12.2014
Pokud nechcete, aby Vám unikly důležité a zajímavé informace z oblasti ochrany práv dětí a náhradní péče, přidejte si nás mezi své oblíbené stránky na sociální síti Facebook. Najdete nás na www.facebook.com/cijedite. Děkujeme
24.11.2014
Veřejná ochránkyně práv konstatuje, že děti romského původu reprezentují přibližně třetinu žáků vzdělávaných podle upraveného vzdělávacího programu pro žáky s lehkým mentálním postižením, přestože podíl Romů v populaci je odhadován maximálně na tři procenta. Tato situace přetrvává i sedm let po vydání rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci D. H. a ostatní proti České republice, který odsoudil Českou republiku za nepřímou diskriminaci romských dětí z Ostravska v přístupu ke vzdělání. „Česká politická reprezentace byla celých sedm let po vynesení odsuzujícího rozsudku pasivní a nechtěla problém diskriminace ve vzdělání řešit. Problém se tak jen prohluboval,“ doplnila ombudsmanka Mgr. Šabatová, Ph.D.
20.11.2014
Člověk v tísni ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci pořádá 25. listopadu 2014 v Praze seminář na téma Vliv ústavní výchovy na školní úspěšnost dětí. Seminář je primárně určen pro učitele škol, které žáci nebo studenti z ústavní výchovy navštěvují. Lektoři během semináře účastníky seznámí například se specifickými aspekty vzdělávání žáků a studentů z ústavních zařízení, ale především s tím, jak vyrovnávat handicapy těchto dětí při vzdělávání, jak napomáhat jejich začleňování do běžných základních a středních škol a jak vhodně kombinovat sociální a vzdělávací intervence.
19.11.2014
Ve čtvrtek 13. listopadu 2014 proběhla v Praze celostátní konference Střediska náhradní rodinné péče, která se věnovala závěrům výzkumného šetření náhradní rodinné péče u nás z pohledu přímých aktérů a české společnosti. Základními cíli projektu bylo zmapování situace systému NRP, potřeb dětí a rodičů a služeb pro náhradní rodiče. Realizátoři výzkumu taktéž představili několik doporučení pro praxi. Zmínit lze například posílení počtu terénních pracovnic orgánů sociálně-právní ochrany dětí, zahrnutí adoptivních rodin do systému podpory, řešení podpory mladistvých odcházejících z náhradní péče. Kromě doporučení pro praxi zazněla i řada systémových doporučení. Z těch lze uvést například vytvoření jednotné koncepce péče o dítě a rodinu a stanovení jednotné instituce, zavedení dětského ombudsmana nebo širší zapojení subjektů mimo oblast státní správy a samosprávy do procesu náhradní rodinné péče.
12.11.2014
Letos si připomínáme 25. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte. Při této příležitosti Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo na začátku listopadu v Emauzském opatství mezinárodní konferenci. Kromě ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaely Marksové na konferenci vystoupil například ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu JUDr. Jiří Dienstbier, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Petr Mlsna nebo veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. Ze zahraničních hostů vystoupila například Dr. Maria Herczog, ředitelka organizace Eurochild s příspěvkem k nejlepšímu zájmu dítěte nebo Geoffrey Shannon z Komise pro evropské rodinné právo s příspěvkem „Zkušenosti zvláštního zpravodaje pro ochranu práv dětí v Irsku“. Zahraniční hosty doplnily právničky Helena Hofmannová s příspěvkem o judikatuře Ústavního soudu z pohledu čl. 12 Úmluvy a Pavla Boučková, která se zaměřila na aktuální problémy z pohledu zákazu diskriminace dle čl. 2 Úmluvy.
10.11.2014
Nejen na Ministerstvu práce a sociálních věcí diskutují o chystaném zákonu o sociálních pracovnících (tzv. profesním zákonu). Tématu sociálních pracovníků, jejich roli, nárokům, které jsou na ně při práci kladeny, se bude věnovat i konference organizace Domus – Centrum pro rodinu. Konference se uskuteční v západočeské metropoli ve dnech 27. a 28. listopadu 2014. Letos se jedná již o pátý ročník konference. V dřívějších letech byly stěžejními tématy například sanace rodiny, práce s problémovými dětmi, profesionalizace náhradní rodinné péče nebo individuální plány ochrany dětí.
05.11.2014
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo Strategii sociálního začleňování na roky 2014 – 2020. Tato strategie v oblasti dětí a rodin zmiňuje například to, že v ČR představují děti a rodiny s dětmi podstatnou skupinu významně ohroženou chudobou a sociálním vyloučením. Nedílnou součástí koncepce sociálního začleňování ohrožených rodin je účinný systém sociálně-právní ochrany dětí, založený na multidisciplinární spolupráci odborníků, dítěte a členů rodiny, a zejména posun v poskytování služeb od ústavní péče k péči ambulantní a terénní. Strategie chce pomocí konkrétních opatření zajistit dostupné, provázané a kvalitní služby pro rodiny, děti a mládež, posílit ekonomickou stabilitu rodin a jejich samostatnost s důrazem na svobodu volby rodinné strategie, zejména v oblasti slaďování profesního, rodinného a osobního života.
29.10.2014
V první polovině listopadu se uskuteční minimálně tři zajímavé akce k problematice práv dětí a náhradní rodinné péče. Tou první je konference připomínající 25. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte. Konference s přednáškami českých i zahraničních odborníků o právech dítěte, zejména o nejlepším zájmu dítěte, participaci dítěte či ochraně před diskriminací pořádá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Druhou akcí je seminář o náhradní rodinné péči v praxi, který pořádá organizace LUMOS ve spolupráci s poslankyní MUDr. Gabrielou Peckovou. Na semináři vystoupí mimo jiné zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a zahraniční experti ze Slovenska a Velké Británie. Třetí akcí je konference Střediska náhradní rodinné péče v rámci projektu Centra podpory náhradní rodinné péče. Konference bude věnována závěrům výzkumného šetření náhradní rodinné péče u nás z pohledu všech zúčastněných aktérů.
17.10.2014
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo veřejnou zakázku na realizaci informační kampaně k Národní strategii ochrany práv dětí s názvem Právo na dětství. Základním cílem informační kampaně je posílit ve společnosti myšlenku/povědomí o následujících oblastech: dítě jako subjekt práva, prevence na úrovni biologické rodiny, pěstounství a rozšiřování pěstounské péče, systém po transformaci. Informační kampaň bude zahrnovat například vytvoření tiskových materiálů, tiskové konference a kulaté stoly, mediální prezentaci, zajištění ambasadorů pro jednotlivá komunikační témata, zajištění on-line kampaně (webové stránky), vytvoření e-learningových modulů nebo výrobu videí. Primárními cílovými skupinami kampaně mají být odborná veřejnost, zástupci akademické obce a zástupci médií.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.