ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
18.06.2012
Přinášíme Vám další rozhovor, tentokrát s asistentem projektů organizace LUMOS v České republice Janem Klusáčkem. V rozhovoru se dozvíte například to, jak je LUMOS zapojen do procesu deinstitucionalizace péče o ohrožené děti v České republice nebo čeho plánují pracovníci české pobočky LUMOSu v letošním roce dosáhnout.
14.06.2012
Ve středu 13. června 2012 schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně – právní ochraně dětí. V rámci přípravy a projednávání prošel zákon dvakrát připomínkovým řízením a byl projednán v celkem čtyřech výborech a komisích Poslanecké sněmovny. Návrh zákona byl doplněn také rozsáhlým pozměňovacím návrhem.
13.06.2012
Přinášíme Vám další rozhovor, tentorkát na otázky odpovídala předsedkyně občanského sdružení Můj domov Jiřina Šustrová, která je pěstounkou v zařízení pro výkon pěstounské péče, které se nachází v obci Bechlín nedaleko hory Říp.
12.06.2012
Tentokrát Vám v sekci Jak to vidí... přinášíme názor vedoucí oddělení péče o rodinu a dítě Městského úřadu v Chrudimi Mgr. Martiny Zábranské na pěstounskou péči na přechodnou dobu. Autorka ve svém příspěvku popisuje například situace, ve kterých je vhodné využít pěstounskou péči na přechodnou dobu nebo to, jaké povinnosti s sebou nese zajištění samotného průběhu "profesionální pěstounské péče".
11.06.2012
Roční projekt OS Rozum a Cit s názvem Bezpečný začátek - podpora „připoutání se“ dětí přijatých do náhradních rodin se blíží ke svému závěru. Projekt byl zaměřen na děti, které přecházejí ze zařízení ústavní výchovy do náhradních rodin.
08.06.2012
Až 60 % dětí v ústavní péči jsou děti romského etnika. Takové jsou odhady zástupců veřejné správy a neziskového sektoru, které vyplývají ze zprávy Evropského centra pro práva Romů – Romské děti v ústavní péči v České republice z června 2011. Jde jen o odhady, protože oficiální údaje o etnickém původu dětí jsou dostupné pouze pro kojenecké ústavy a dětské domovy pro děti do tří let. V těchto zařízeních se zastoupení romských dětí pohybuje kolem 30 %.
06.06.2012
Přinášíme Vám výsledky soutěže o novou knihu Pěstounská péče a adopce, jejíž autorkou je lékařka a matka pěstounka Dagmar Zezulová. Všichni ocenění se mohou v nejbližších dnech těšit na tuto zajímavou a poučnou knihu. Knihy poputují do Chebu, Míškovic, Jihlavy, Rýmařova, Mladé Boleslavy, Karlových Varl, Oseka, Ostrova a Říčan.
05.06.2012
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je v současné době ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně PČR, vyvolává řadu negativních reakcí, a to především z řad některých oborových skupin. Redakční rada Čí je dítě? se však domnívá, že novela pozitivním směrem mění přístupy k řešení situace ohrožených dětí a jejich rodin, a proto se rozhodla vyjádřit plnou podporu navrhovaným změnám a oslovila otevřeným dopisem poslance PS PČR. Dopis reaguje na nejčastěji používané argumenty oponentů. Stejně tak jako několik předešlých iniciativ z řad odborné veřejnosti chce naše redakční rada přispět k objektivnímu pohledu na problematiku i nezaujatému přístupu k zamýšleným změnám.
04.06.2012
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která je nedílnou součástí úspěšné reformy systému péče o ohrožené děti a rodiny, je na pořadu 40. schůze Poslanecké sněmovny PČR, a to od 5. června 2012. Zákon bude projednán ve znění se zapracovaným komplexním pozměňovacím návrhem, kterým byly shrnuty připomínky především odborné veřejnosti.
01.06.2012
Tomášek už umí říct máma. Jen nemá komu. Tak „vítají“ návštěvníky webové stránky projektu Nadačního fondu Tesco s názvem Běh pro život. Výtěžek z pátého ročníku, který v současné době probíhá v několika městech po celé České republice, bude použit jednak na vytipování a proškolení rodin vhodných pro poskytování pěstounské péče na přechodnou dobu, jednak na finanční podporu náhradním rodinám.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.