ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
12.09.2012
Vážení přátelé, na konec letních prázdnin Vám přinášíme další soutěž. Tentokrát pět vylosovaných šťastlivců obdrží knihu Denisy Proškové s názvem Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství - příběhy ze života o objevování toho, co je a není důležité.
11.09.2012
Ve středu 5. září se v Senátu PČR konal mezinárodní workshop na téma „Role pěstouna v systému péče o ohrožené děti“, který pořádala Asociace náhradních rodin ČR a organizace LUMOS. Na semináři vystoupili například anglický sociální pracovník Paul Adams nebo anglická pěstounka Dyanna O´Brien. O zkušenosti s pěstounskou péčí ve Švédku se podělila také vedoucí sociálních služeb pro pěstounské rodiny v menším švédském městečku Boras – Lina Källsmyr.
10.09.2012
Přinášíme Vám pokračování rozhovoru s pěstouny Vratislavem a Alžbětou Hláskovými. V rozhovoru se dozvíte například to, jak to vypadá s nabídkou služeb pro náhradní rodiny nebo jak je to s finančním zajištění pěstounů. Manželé Hláskovi jako jedni z mála pěstounů v České republice provozují ranou pěstounskou péči na přechodnou dobu, což je pěstounská péče pro nejmenší děti, které tak mohou dobu od narození do umístění do stálé náhradní rodiny prožít v opravdovém rodinném prostředí.
06.09.2012
Poslanecká sněmovna ve středu večer definitivně schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Novela již byla projednána senátem, který ji zamítl. Účinnost zákona je plánována na leden 2013. Novela řeší zejména zkvalitnění a standardizaci práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí, klade důraz na prevenci a včasnou pomoc ohroženým rodinám. Také podpora pěstounské péče odráží úsilí o snížení počtů dětí v ústavech.
05.09.2012
Přinášíme Vám první část dalšího zajímavého rozhovoru. Tentokrát jsme navštívili a vyzpovídali pěstouny Vratislava a Alžbětu Hláskovi. Manželé Hláskovi jako jedni z mála pěstounů v České republice provozují ranou pěstounskou péči na přechodnou dobu, což je pěstounská péče pro nejmenší děti, které tak mohou dobu od narození do umístění do stálé náhradní rodiny prožít v opravdovém rodinném prostředí.
03.09.2012
Podle Nadačního fondu J&T (NF J&T) více jak osm tisíc pěstounských rodin a potenciálně stovky nových pěstounů neví, co je od ledna příštího roku čeká. Za vše může zamítnutí novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí v Senátu PČR. Rok a půl připravovaná novela tak jde znovu do Poslanecké sněmovny, kde k jejímu schválení je třeba 101 hlasů. Nadační fond ve své tiskové zprávě shrnuje hlavní fakta nové regulace, aby jasně poukázal, že nový zákon má pomoci zejména tisícům dětí, které každý den musí žít bez vlastních rodičů.
31.08.2012
Redakční rada Čí je dítě? se připojila k výzvě o.s. Amalthea adresované poslancům Parlamentu ČR. Výzva se týká podpory novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Novelu zákona totiž v červenci zamítl Senát, a proto se jí bude opětovně zabývat Poslanecká sněmovna PČR. Pro její schválení je nyní třeba minimálně 101 hlasů. Projednávání novely mají poslanci na pořadu 45. schůze, která začíná v úterý 4. září 2012.
21.08.2012
Vážení přátelé, přinášíme Vám další zajímavé téma - návazné služby pro mladé lidi odcházející z ústavní (pěstounské) péče. Autory příspěvků jsou například sociální kurátor PhDr. Pavel Pěnkava, speciální pedagožka - etopedka Mgr. Ilona Chalupníková nebo sociální pracovnice Bc. Tereza Ševčíková z o.s. Pod Křídly. Zároveň jsme pro Vás připravili i nový příklad dobré praxe, kdy jsme tentokrát zavítali do pražského občanského sdružení DOM.
13.08.2012
Přinášíme Vám další metodiky, které tentokrát zpracovali pracovníci občanského sdružení Domu tří přání v rámci projektů Nadace Sirius. První metodika se zabývá ambulantní prací s ohroženou rodinou, druhá pojednává o společné práce týmů Ambulantně-terénního centra a pobytového zařízení - Domu Přemysla Pittra pro děti. Poslední metodika pojednává o skupinovém programu pro děti v Domě Přemysla Pittra pro děti.
08.08.2012
V roce 2011 byla ústavní výchova nařízena u 1840 dětí, což je nejnižší číslo za posledních sedm let. Průměrná délka soudního řízení byla 158 dní ode dne nápadu do právní moci rozhodnutí o nařízení ústavní výchovy. Údaje vyplývají ze Statistické ročenky kriminality a soudních agend Ministerstva spravedlnosti.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.