ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
27.09.2012
Nadační fond J&T zahájil celostátní edukačně-náborovou kampaň s názvem Hledáme rodiče. Kampaň si klade za cíl zvýšit reputaci pěstounů ve společnosti, posílit zájem a informovanost veřejnosti o pěstounství a především pomoci najít nové pěstouny ve všech krajích v České republice. V rámci kampaně fungují například webové stránky, bezplatná linka či profil na Facebooku.
25.09.2012
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o ústavní výchově, kterou jí vrátil Senát. Novela, pro kterou zvedlo ruku 171 poslanců, klade větší důraz na prevenci a poradenství pro děti a jejich rodiny. Podle důvodové zprávy navrhované změny výrazně zkvalitní systém poskytování preventivní poradenské péče a náhradní výchovné péče ve školství a zdůrazní potřebu ambulantních služeb před pobytovými.
25.09.2012
25.09.2012
Přinášíme Vám výsledky soutěže o novou knihu Denisy Proškové s názvem Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství - příběhy ze života o objevování toho, co je a není důležité. Knihy poputují konkrétně do Janovic u Rýmařova, Horní Bečvy, Jihlavy, Skalice nad Vltavou a Velkých Hamrů.
24.09.2012
Další osobností, která se vyjádřila k prezidentskému vetu novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, je i filmová dokumentaristka Ljuba Václavová, která je autorkou řady dokumentů o životě dětí v ústavech a pěstounských rodinách. V jejím příspěvku s názvem O právech dětí a Václavu Klausovi v náhradní kleci se píše například to, že prezidentovy argumenty mají jednu výraznou chybu - podklady pro ně mu dodala lobby ústavů, která se bojí rušení kojeneckých ústavů a dětských domovů, a tím i rušení jejich ředitelských míst. Podle Václavové další zdůvodnění vychází z podstaty prezidentova ega. Celý text si můžete přečíst na webových stránkách Česká pozice.cz
20.09.2012
Do naší redakce jsme obdrželi další dvě zajímavé reakce na prezidentské veto. Jednou z autorek je Michaela Blahutová - vychovatelka dětského domova a zakladatelka o.s. Děti patří domů, která ve svém textu píše například: "Pane prezidente, prosím netvrďte, že ústavy u nás a péče o děti je na špičkové úrovni! Není tomu tak a tuto smutnou realitu nespraví ani zájezd k moři, ani značkové oblečení ani přesně vyvážená strava. Děti jsou z rodin odebírány zbytečně, protože se nedostatečně pracuje s rodiči, kteří aktuálně potřebují pomoc." Druhou autorkou je Milena Černá - ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.
19.09.2012
Pokud Vás zajímá, jak hlasoval poslanec zvolený za Váš kraj při schvalování novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, podívejte se ZDE. Pokud zástupce Vašeho kraje v zákonodárném sboru hlasoval proti schválení novely, máte jedinečnou možnost mu zaslat dopis, který formulovalo o.s. Amalthea, a který říká, proč je potřeba systém sociálně-právní ochrany změnit.
17.09.2012
Přinášíme Vám diagram, který ukazuje, jak probíhal celý dosavadní legislativní proces kolem novely zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí. Jak je vidět, novela byla do Poslanecké sněmovny PČR předložena na konci roku 2011, takže v legislativním procesu je již více jak 8 měsíců.
16.09.2012
Veto, jímž prezident Václav Klaus vrátil Poslanecké sněmovně PČR novelu zákona o sociálně - právní ochraně dětí vyvolalo reakci v širokém okruhu médií. Přinášíme Vám přehled článků, které se doposud objevily v médiích.
15.09.2012
Nejen odborníci z oblasti péče o děti, ale i dva mladí lidé, kteří prošli ústavní výchovou, se vyjádřili k prezidentskému vetu novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Je jím Dalibor Krejčí, který, jak sám píše, je odchovanec kojeneckého ústavu v Luhačovicích a zlínského dětského domova. Druhým je vysokoškolák Gracián Svačina, který rovněž vyrůstal v dětském domově.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.