ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
04.12.2012
Ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci individuálního projektu „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny" pořádá 6. a 7. prosince 2012 dvoudenní mezinárodní konferenci s názvem „Veletrh dobré praxe". Přednášky doplní workshopy se zahraničními odborníky (ze Slovenska, Nizozemí, Polska, Norska, Velké Británie, Rumunska či Dánska) i promítání filmů s problematikou náhradní rodinné péče. Pro ty, kteří se nemohou zúčastnit, připravíme reportáž, ve které budeme informovat o nejzajímavějších výstupech.
03.12.2012
Dalším kandidátem na prezidenta, který odpověděl na dotazy redakce Čí je dítě?, je expremiér Ing. Jan Fischer, CSc.. Ve svých odpovědích kromě jiného zmiňuje, že současná reforma systému péče o ohrožené děti je krokem, na který Česká republika, a především děti, čekaly několik desítek let, který souzní s mezinárodními závazky České republiky v oblasti ochrany práv dítěte.
29.11.2012
Přinášíme Vám další rozhovor s pěstounskými rodiči. Tentokrát jsme vyzpovídali manžele Švejdovy. V rozhovoru sdílejí, co se pro ně změní v souvislosti s přijetím novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Vyjadřují také svůj názor na to, co je třeba udělat, aby došlo ke zvýšení prestiže pěstounské péče ve společnosti. Domnívají se, že o pěstounské péči je nutné více hovořit a že pěstounství nebylo, není a ani nebude dobrý byznys.
26.11.2012
Evropská skupina odborníků zabývajících se přechodem z institucionální péče na tu komunitní představila 20. listopadu 2012 společné evropské pokyny k deinstitucionalizaci péče o ohrožené osoby. Současně s pokyny skupina zveřejnila také návod na využívání finančních prostředků EU k procesu deinstitucionalizace.
20.11.2012
Institut náhradní rodinné péče NATAMA a otevřená profesní skupina ASTRA uspořádaly 14. listopadu 2012 čtvrtou odbornou konferenci na téma Cesta k rodičům. Na této konferenci vystoupil kromě ředitelky Natamy Petry Vrtbovské i americký psychoterapeut Daniel Hughes. Oba se ve svém vystoupení zaměřili na problematiku attachmentu a jeho poruch
13.11.2012
Ve dnech 29. a 30. listopadu 2012 pořádá občanské sdružení DOMUS – Centrum pro rodinu odbornou konferenci se zahraniční účastí. Pro účastníky jsou připravena například tato témata: možnosti sanace rodiny, profesionalizace pěstounské péče či pěstounská péče na přechodnou dobu. Návštěvníci se také dozví, jaké systémové změny v oblasti ochrany práv dětí nás čekají v roce 2013.
12.11.2012
Dalším kandidátem na prezidenta, který odpověděl na dotazy redakce Čí je dítě?, je senátor MUDr. Přemysl Sobotka. Ve svých odpovědích kromě jiného zmiňuje, že se na něj obracejí lidé s tím, že současný proces osvojení je velmi zdlouhavý.
09.11.2012
Pokud Vás zajímá, jak se Vláda ČR – jako předkladatel zákona - vypořádala s tvrzeními, kterými prezident republiky odůvodnil vrácení novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí zpět do Poslanecké sněmovny PČR, doporučuji k přečtení tento článek.
08.11.2012
Poslanci přehlasovali prezidentské veto novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Pro bylo 104 zákonodárců a zákon tak bude vyhlášen ve Sbírce zákonů. „Novela je jedním z dílčích, ale přesto důležitých kroků v transformaci systému péče o ohrožené děti,“ uvedl zastánce novely poslanec ODS Jan Čechlovský. Novela nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2013.
07.11.2012
Veřejný ochránce práv se v rámci svého televizního seriálu s názvem Ochránce věnoval tématu sociálně-právní ochrany dětí. V pořadu jsou vyprávěny tři příběhy, ve kterých hraje stěžejní roli orgán sociálně-právní ochrany dětí. Příběhy ukazují, jak nesprávný postup sociálních pracovníků může ovlivnit život dítěte natolik, že dojde k jeho umístění do ústavního zařízení.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.