Jak funguje v Česku Systém včasné intervence?

19.03.2015

Jak funguje v Česku Systém včasné intervence?

Institut pro kriminologii a sociální prevenci vydal publikaci autorského týmu PhDr. Markéty Štěchové a PhDr. Kazimíra Večerky, CSc. s názvem „Systémový přístup k prevenci kriminality mládeže“. Publikace usiluje o reálné zhodnocení zavádění, rozvoje a využívání systému včasné intervence (SVI). Podle webových stránek Prevence kriminality v České republice, které provozuje Ministerstvo vnitra ČR, je Systém včasné intervence mezirezortní projekt, jehož cílem je prevence rizika kriminálního vývoje dětí a mladistvých, ochrana dětí před trestnou činností, před týráním, zneužíváním a zanedbáváním a humanizace a debyrokratizace práce s dětským klientem a jeho rodinou.

více

Nová Linka EDA pomáhá rodinám dětí s postižením

09.03.2015

Nová Linka EDA pomáhá rodinám dětí s postižením

Ve středu 4. března 2015 zahájily svoji činnost linka a chat EDA. Jedná se o první celorepublikovou krizovou linku a chat pro rodiny dětí s postižením či ohrožením vývoje. Linka a chat, které fungují každou středu a čtvrtek od 9. do 17. hod., slouží jako psychologická podpora rodinám ve chvílích krize. Členům rodiny, která se dozví například závažnou diagnózu či se musí vypořádat s následky těžkého úrazu dítěte do 18 let, se budou věnovat zkušení odborníci, kteří prošli minimálně 
150 hodinovým kurzem telefonické krizové intervence a chatovacím výcvikem.

více

Šimáčková: Inkluze není o masivním rušení speciálních škol

03.03.2015

Šimáčková: Inkluze není o masivním rušení speciálních škol

V poslední době se v České republice stále častěji mluví o inkluzivním vzdělávání, zejména v souvislosti s přetrvávající segregací zdravotně, mentálně nebo sociálně znevýhodněných dětí, za niž jsme na jednu stranu kritizování zahraničními experty, včetně ESLP, na druhou stranu ji nepřímo podporuje prezident republiky Miloš Zeman, který řekl, že děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, by neměly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky. O tom, co je inkluzivní vzdělávání, nebo co je naprostou nutností pro správný průběh inkluze ve školách jsme si povídali s předsedkyní České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Mgr. Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.

více

Pěstounů na přechodnou dobu přibývá

20.02.2015

Pěstounů na přechodnou dobu přibývá

V České republice bylo v polovině ledna 2015 více než 330 pěstounů na přechodnou dobu, jak uvádí Česká tisková kancelář s odvoláním na údaje MPSV. Toto číslo je třikrát vyšší než před rokem. Pěstounská péče na přechodnou dobu je jednou z forem náhradní rodinné péče, kdy je dítě svěřeno „profesionálnímu“ pečovateli na dobu maximálně jednoho roku. Pěstounská péče na přechodnou dobu existuje v legislativě již od roku 2006, ale až po rozsáhlé novele zákona č. 359/1999 Sb. se začala u nás více rozšiřovat, mimo jiné i díky materiální podpoře profesionálních náhradních rodičů.

více

Ombudsmanka: DD se musí postarat o klienty i o prázdninách

16.02.2015

Ombudsmanka: DD se musí postarat o klienty i o prázdninách

Veřejná ochránkyně práv na webových stránkách upozornila na protiprávní jednání některých ředitelek a ředitelů dětských domovů. Ti, pokud se rozhodnou dětský domov uzavřít po dobu školních prázdnin a dětem zařídí pobyt mimo zařízení, se musí postarat také o mladé lidi, kteří v domově pobývají dobrovolně i po dosažení zletilosti, na základě smlouvy se zařízením. To se ale v některých případech nedělo, a mladí lidé tak byli nuceni si na prázdniny najít jiné zázemí a často jej také financovat.

více

Rozum a Cit nabízí pohled na asistovaný kontakt

10.02.2015

Rozum a Cit nabízí pohled na asistovaný kontakt

Nezisková organizace Rozum a Cit, která poskytuje služby pro náhradní rodiny, zveřejnila dvě nové publikace. První z nich je metodika, která se týká asistovaného kontaktu dítěte v pěstounské péči s biologickou rodinou. Metodika se zaměřuje například na psychologický nebo legislativní pohled, popisuje jednotlivé kroky a vymezení rolí jednotlivých aktérů. Druhý dokument je sborníkem kazuistik a dalších materiálů z projektu realizovaného v roce 2014 s názvem Dítě v nejlepších rukách. Tento projekt se zaměřoval na zavádění nových postupů a metod práce do systému pěstounské péče na přechodnou dobu.

více

V Moravskoslezském kraji startuje kampaň na podporu NRP

02.02.2015

V Moravskoslezském kraji startuje kampaň na podporu NRP

Až do října 2015 bude v Moravskoslezském kraji probíhat informační a náborová kampaň na zvýšení počtu žadatelů o některou z forem pěstounské péče. Moravskoslezský kraj je podle MPSV specifický nejen vysokým počtem dětí, které náhradní rodinu potřebují, ale také tím, že v pěstounské či poručenské péči zde žije přes 2000 dětí z celkového počtu více jak 12000 dětí, čili více jak šestina. „Informační a náborová kampaň by měla pomoci transformovat systém péče o ohrožené děti v Moravskoslezském kraji, umístit více dětí do rodin a využít potenciál obyvatel pro pěstounství,“ uvedla Mgr. Jana Hanzlíková, náměstkyně ministryně pro ochranu práv dětí a sociální začleňování.

více

Zařízení v Pardubickém kraji tvoří transformační plány

19.01.2015

Zařízení v Pardubickém kraji tvoří transformační plány

Pardubický kraj jako jeden z mála využil příležitosti, kterou nabídly EHP fondy v rámci programu CZ04 – Ohrožené děti a mládež, a zapojil se do otevřené výzvy zaměřené na vytvoření komplexního plánu transformace pobytové péče o děti. Kraj do procesu tvorby transformačních plánů zahrnul osm příspěvkových organizací, které pečují o ohrožené děti. Jedná se o tři dětská centra a pět dětských domovů. „Ředitelé a zaměstnanci zmíněných zařízení se budou sami podílet na zpracování transformačních plánů, takže budoucnost jednotlivých zařízení záleží i na nich samotných. Předpokládám, že díky jejich vysoké odbornosti a znalosti potřeb dětí budou případné změny v poskytování služeb ku prospěchu celého systému péče o ohrožené děti,“ doplnila Ing. Helena Zahálková, vedoucí odboru sociálních věcí Krajského úřadu Pardubického kraje.

více

Rok 2015 začal ve Zlínském kraji rezortní revolucí

15.01.2015

Rok 2015 začal ve Zlínském kraji rezortní revolucí

Zlínský kraj se snaží aktivně řešit negativní dopady resortismu při péči o ohrožené děti. S účinností od 1. ledna 2015 převedl své dvě příspěvkové organizace, které dosud spravoval odbor zdravotnictví, pod odbor sociálních věcí krajského úřadu. Jedná se o Kojenecké a dětské centrum ve Valašském Meziříčí a Dětské centrum Zlín. Hlavní důvody převodu organizací podle radní pro oblast sociálních věcí Mgr. Taťány Valentové Nersesjan spočívají v praktické rovině: od roku 2013 dochází k poklesu činností spadajících pod resort zdravotnictví, a naopak se významně posilují agendy, které věcně příslušejí pod odbor sociálních věcí a jsou regulovány především zákonem o sociálně-právní ochraně dětí.

více

ÚMPOD: Mezinárodní rodinné právo nezajišťuje účinnou ochranu

13.01.2015

ÚMPOD: Mezinárodní rodinné právo nezajišťuje účinnou ochranu

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se domnívá, že mezinárodně-smluvní i unijní nástroje, které v současné době upravují mezinárodní rodinné právo, nezajišťují v praxi účinnou a rychlou ochranu práv dětí.  Úřad je připraven zapojit se do diskuze nad reálným zefektivněním těchto existujících nástrojů.  Podle Úřadu by vhodnou politickou platformou k diskuzi mohl být – Lisabonskou smlouvou posílený – Evropský parlament, a to i přestože nemá zákonodárnou iniciativu.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.