Děti nejsou věci 2013 - nahé děti s celebritami

05.02.2013

Děti nejsou věci 2013 - nahé děti s celebritami

Redakční rada Čí je dítě? i letos reagovala na aukci fotografií známých osobností s kojenci z Dětského centra při Thomayerově nemocnici v Praze. Charitativní akci již po několikáté připravil tým Magazínu DNES, přílohy deníku MF DNES. V našem otevřeném dopise, který podpořil i právník Pavel Uhl, vyjadřujeme zásadní nesouhlas se zveřejňováním tohoto typu fotografií. Podle našeho názoru se jedná o aktivitu vedoucí k porušování základních práv dětí a zkreslující rovněž proces osvojení. K našim výhradám se připojili svým dopisem i členové skupiny Vteřina poté, složené z bývalých klientů ústavních zařízení. Oba texty si můžete přečíst uvnitř příspěvku.

více

Případové konference z pohledu orgánu SPOD

04.02.2013

Případové konference z pohledu orgánu SPOD

Přinášíme Vám druhý z řady příspěvků k tématu případových konferencí. Jeho autorkou je vedoucí úseku sociální prevence Městského úřadu Mělník Mgr. Jaroslava Brabcová. Příspěvek popisuje využívání případových konferencí na úseku sociální prevence Městského úřadu Mělník, kde se tato metoda sociální práce velmi osvědčila jako efektivní nástroj při jednání s nemotivovanými klienty. Autorka v příspěvku rovněž specifikuje, kdo jsou členové týmu případových konferencí.

více

Případová konference - pomoc, nebo komplikace?

03.02.2013

Případová konference - pomoc, nebo komplikace?

Přinášíme Vám první příspěvek na téma případových konferencí. Napsala jej Mgr. Lucie Salačová, která je metodičkou služeb o.s. Rozum a Cit. Autorka ve svém příspěvku popisuje několikaletou zkušenost s pořádáním případových konferencí v rámci občanského sdružení Rozum a Cit. Zmiňuje se rovněž o tom, kdo je nezbytným účastníkem případové konference a jakou roli hraje facilitátor.

více

V březnu ohodnotíme první příklady dobré praxe

02.02.2013

V březnu ohodnotíme první příklady dobré praxe

Slavnostní večer spojený s oceněním vybraných příkladů dobré praxe bude uspořádán v březnu. Příklady dobré praxe, které jsou v souladu s cíli transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny, byly zveřejňovány na této stránce od počátku projektu. Ukazují, že i v nevyhovujících legislativních a systémových podmínkách je možné pracovat jinak, uskutečňovat změny a rozvíjet inovativní metody práce s ohroženými dětmi. Společným setkáním a oceněním formou certifikátu a finanční odměny bude vyjádřeno poděkování všem odborníkům, kteří se svým dlouhodobým úsilím o změny zasazují.

více

V únoru se podíváme na případové konference ze všech stran

01.02.2013

V únoru se podíváme na případové konference ze všech stran

Projekt Čí je dítě? se rozhodl reagovat na schválení novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí zpracováním tématických bloků ke klíčovým otázkám novely, resp. transformace systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny. Mezi klíčové otázky řadíme kromě změn v podmínkách náhradní rodinné péče také vyhodnocování situace dítěte, využívání individuálních plánů ochrany dítěte nebo případových konferencí. A právě s tématickým blokem případových konferencí dnes začínáme. V průběhu celého tohoto měsíce Vám budeme přinášet teoretické i praktické informace včetně příkladů dobré praxe, odkazů na související materiály apod. Doufáme, že Vám materiály pomohou osvojit si novinky, se kterými přichází novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí.

více

Počet českých dětí odebíraných ve Velké Británii stoupá

30.01.2013

Počet českých dětí odebíraných ve Velké Británii stoupá

Úřad pro mezinárodně právní ochranu dětí (ÚMPOD) se stále častěji setkává s tím, že děti českých státních příslušníků žijících ve Velké Británii jsou odebírány z těchto českých rodin a jsou umisťovány do britských pěstounských rodin. ÚMPOD se v letech 2011 a 2012 zabýval celkem 31 případy rodin, v nichž došlo k odebrání dětí a jejich umístění do pěstounské péče ve Velké Británii. Celkově se jednalo o necelých sedmdesát dětí. Aktuálně ÚMPOD sleduje případ dvou dětí, které by do konce ledna 2013 měly být dopraveny z Velké Británie do péče osob žijících v České republice.

více

Hledáme rodiče: On-line poradna i bezplatná linka má úspěch

28.01.2013

Hledáme rodiče: On-line poradna i bezplatná linka má úspěch

Redakční rada Čí je dítě? považuje Nadační fond J&T za subjekt, který významně podporuje změny v systému péče o ohrožené děti a rozvoj náhradní rodinné péče. V rámci této podpory byl nedávno zahájen projekt podpořený mediální kampaní Hledáme rodiče.cz  Rádi bychom našim čtenářům, které jsme o zahájení projektu na našich stránkách informovali, přinesli také aktuální zprávu o jeho průběhu. Proto jsme položili několik otázek paní Monice Veselé z Nadačního fondu J&T, která má tuto kampaň na starosti. Odpověděla nám například na to, kolik lidí už mělo zájem dozvědět se bližší informace o náhradní rodinné péči v České republice.

více

SOS vesničky budou uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče

25.01.2013

SOS vesničky budou uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče

Sdružení SOS dětských vesniček bude nabízet uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče i pěstounům mimo SOS dětskou vesničku. Podle dostupných informací bude mít každá pěstounská rodina svého klíčového pracovníka, který bude dohlížet na naplňování dohody a zajišťovat individuální přístup ke každému pěstounovi.

více

Další oponentní komentář k tématu vzdělávání pracovníků

24.01.2013

Další oponentní komentář k tématu vzdělávání pracovníků

V návaznosti na již zveřejněné téma vzdělávání pracovníků v oblasti ochrany ohrožených dětí Vám přinášíme nový oponentní komentář k textu PhDr. Radka Ptáčka a Mgr. Terezie Pemové. Jeho autorkou je PaedDr. Marie Vorlová - vedoucí katedry sociální pedagogiky na VOŠ sociálně pedagogické a teologické Jabok v Praze, která má rovněž řadu zkušeností se sociální prací s rodinami a ohroženými dětmi.

více

S Mgr. Miklušákovou (MPSV) o projektu k transformaci systému

23.01.2013

S Mgr. Miklušákovou (MPSV) o projektu k transformaci systému

Přinášíme Vám druhou část rozhovoru s vedoucí Oddělení transformace služeb pro rodiny a děti Ministerstva práce a sociálních věcí Mgr. Martou Miklušákovou. Rozhovor se týká individuálního projektu s názvem Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a konkrétně v této části se dozvíte například základní informace o komunikační strategii Právo na dětství nebo co dělají krajští koordinátoři v pěti pilotních krajích.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.