ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
25.02.2013
Občanské sdružení Domus – Centrum pro rodinu pořádá od března 30hodinový akreditovaný vzdělávací program na téma případových konferencí. Kromě uvedení do samotné problematiky případových konferencí získají posluchači praktické dovednosti, které se jim budou hodit při přípravě, svolávání a realizaci případových konferencí. Lektorkou je Věra Bechyňová, DiS., kterou můžete znát i jako autorku příspěvků na tomto webu či nové knihy Případové konference. Kurz stojí 4.000 korun.
20.02.2013
Cílem knihy Případové konference - Praktický průvodce pro práci s ohroženou rodinou, jejíž autorkou je ředitelka o.s. Střep Věra Bechyňová, DiS., je seznámit odborníky pracující s ohroženými rodinami s praktickými zkušenostmi z realizace případových konferencí (PK), které mohou používat ve své práci. Čtenáři se dozvědí, na co nezapomenout při přípravě PK, jak motivovat rodiče a ostatní odborníky, aby na PK přišli a angažovali se v jejím průběhu. Text je prokládán příklady z praxe a doplněn vzory dokumentů, které jsou pro přípravu a průběh PK potřeba. Knihu vydalo v roce 2012 nakladatelství Portál.
19.02.2013
Na konci loňského roku vyšla kniha Prof. PhDr. et RNDr. Marie M. Vágnerové, CSc. s názvem Psychický vývoj dítěte v náhradní rodinné péči. Publikace byla vydána v rámci realizace tříletého projektu "Náhradní rodina + dítě + odborník jako partneři", který podpořila Nadace Sirius. Publikace se zabývá problematikou náhradní rodinné péče z pohledu rodičů i dětí. Publikace je rozdělena na dvě části, kdy první část je věnována postojům dospělých lidí k rodičovství a zabývá se například i vlivem přiměřené rodičovské péče na vývoj dítěte ve všech oblastech. Druhá část se zase zabývá průběhem jednotlivých fází psychického vývoje a jejich možným ovlivněním náhradními rodiči.
18.02.2013
Autorka textu, kterou je ředitelka občanského sdružení Střep Věra Bechyňová, DiS., se v něm zaměřila na to, jak pořádání případových konferencí přispívá k uvádění novely zákona o sociálně - právní ochraně dětí do praxe. Autorka v příspěvku například zmiňuje, že podaří-li se sociálním pracovníkům nastavit dobrou praxi při realizaci PK, stanou se jejich základním pracovním nástrojem a budou ho moci využívat pro realizaci dalších změn, které novela obsahuje a které jsou založeny na multidisciplinární spolupráci (např. vyhodnocování situace dítěte a rodiny, plánování, změny v oblasti pěstounské péče). Autorka k příspěvku připojila rovněž vzory pracovních listů, které mohou sociální pracovníci obměňovat tak, jak budou potřebovat (dle knihy Případové konference, Praha, Portál 2012).
15.02.2013
Pro získání uceleného pohledu na téma případových konferencí Vám nabízíme výběr z veřejně dostupných textů, zejména metodických brožur, diplomových prací, apod. Je zřejmé, že se případové konference jako metoda práce s ohroženými dětmi a rodinami již dostaly do povědomí široké veřejnosti a jsou též součástí akademické přípravy sociálních pracovníků.
14.02.2013
Druhá část příspěvku sociální pracovnice Centra náhradní rodinné péče o.s. Amalthea Mgr. Moniky Semerádové se zabývá zajištěním bezpečí dítěte při konání případové konference. Autorka v příspěvku popisuje zkušenosti přímo z praxe a dozvíme se například, že je třeba vždy dítě na případovou konferenci po všech stránkách důkladně připravit. "Jedná se o náročnou situaci, kdy je dítě u jednoho stolu zpravidla se samými dospělými a ne vše, co uslyší, se mu bude třeba líbit. Dítě by mělo přesně vědět, jak bude případová konference probíhat, kdo tam bude a proč," doplňuje Mgr. Semerádová.
12.02.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách souhrn otázek o odpovědí týkajících se implementace novely zákona o sociálně - právní ochraně dětí. Vzhledem k tomu, že v současném době Vám na tomto webu prezentujeme tématický blok případových konferencí, rozhodli jsme se z velkého počtu všech odpovědí vybrat ty, které se týkají tohoto tématu.
11.02.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách vzorové správní rozhodnutí o úpravě podrobností ohledně výkonu práv a povinností pěstounů. Toto rozhodnutí musí obecní úřad obce s rozšířenou působností vydat v případě, že do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí příslušného orgánu o svěření prvního dítěte do pěstounské péče nebo rozhodnutí o zařazení pěstouna na přechodnou dobu do evidence neuzavře pěstoun dohodu o výkonu pěstounské péče s osobou oprávněnou k uzavírání těchto dohod.
08.02.2013
Co vlastně říká zákon o sociálně - právní ochraně dětí o případových konferencích? Za jakých okolností se musí případové konference uskutečnit? Jsou případové konference novinka, je to práce „navíc“ nebo naopak usnadnění výkonu sociálně – právní ochrany dětí? Na všechny tyto otázky se Vám pokusíme odpovědět v uceleném tematickém bloku, který vychází z aktuálního znění zákona, důvodové zprávy k novele a materiálu MPSV "Informace k vybraným ustanovením zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně - právní ochraně dětí, ve znění zákona č. 401/2012 Sb. k 21.12. 2012".
05.02.2013
Přinášíme Vám třetí příspěvek k tématu případových konferencí. Jak již název samotného příspěvku napovídá, text pojednává o účasti dítěte na případové konferenci. Autorka Mgr. Monika Semerádová, která je sociální pracovnicí Centra náhradní rodinné péče o.s. Amalthea, při zpracování textu vycházela ze své praxe při práci s náhradními rodinami a shrnuje, proč je přínosné, když jsou děti součástí řešení své situace.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.