ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
19.03.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo publikaci, která stručnou a výstižnou formou popisuje nejdůležitější oblasti pěstounské péče, a to od vymezení základních pojmů po charakteristiku okruhu jednotlivých dávek pěstounské péče. Příručka rovněž poradí v tom, kdy vzniká či zaniká nárok na dávky a pomůže žadatelům vyznat se v tom, kde a jak o příslušné dávky žádat.
18.03.2013
Přinášíme Vám další z příspěvků k tématu vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny. Autorem je klinický psycholog a psychoterapeut doc. PhDr. Oldřich Matoušek, CSc. V příspěvku se například dozvíme, že hodnocení situace dítěte a jeho rodiny lze rozdělit do čtyř etap, nebo že lze provést systematické hodnocení celé rodiny podle sfér jejího fungování. "Hodnocení je součást práce s rodinou, nelze ho od této práce s rodinou oddělit. Způsob, jakým je provedeno, předjímá další průběh práce s rodinou, protože definuje rámec, definuje důležité aktéry, definuje důležitá chování a prožitky a také směřuje pozornost všech zúčastněných k určitým cílům práce s rodinou," doplňuje doc. Matoušek.
15.03.2013
Připravili jsme pro Vás další soutěž o zajímavou knihu. Tři vylosovaní si budou moci vybrat jednu ze tří aktuálně vydaných publikací (Dítě v nové rodině; Případové konference; Bezpečná vazba mezi náhradními rodiči a dítětem). Pro účast v soutěži stačí odpověďět na tři soutěžní otázky, které se týkají náhradní rodinné péče ve světle novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
14.03.2013
Při SOS dětské vesničce v Karlových Varech by mělo od začátku května fungovat zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Bude to první zařízení tohoto typu v Karlovarském kraji. Zařízení má zajišťovat celkovou osobní péči o děti založenou na principech náhradní rodinné péče, dále spolupracovat s rodinou dítěte nebo úzce spolupracovat s odbornými pracovníky sdružení.
12.03.2013
Příspěvek kurátora pro mládež na OSPOD na Městském úřadě v Tachově Bc. Josefa Pánka přináší aktuální pohled na změny v rámci systému péče o ohrožené děti. Zaměřuje se zejména na "nové" metody sociální práce, individuální plán ochrany dítěte, a samozřejmě také na naše březnové téma vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny. Podle autora příspěvku je důležitá rovněž multidisciplinární spolupráce mezi všemi zainteresovanými subjekty. "Musí dojít k vzájemnému propojení služeb, aby byla péče ucelená. I kvalitní odborník, který se bude izolovat a nebude spolupracovat s ostatními, může klientovi ublížit, "dodává Bc. Josef Pánek.
11.03.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách dvě na sebe navazující publikace. První z publikací, Vývojová psychologie pro sociální práci, vznikla podle autorů knihy jako podpůrný a doplňkový materiál pro účely dalšího profesního vzdělávání sociálních pracovníků a cílem textu má být podat přehled základních faktů a souvislostí psychického a sociálního vývoje dítěte v kontextu sociální práce. Na tuto knihu navazuje publikace Orientační hodnocení psychického vývoje dítěte pro sociální práci. Autory obou jsou PhDr. et PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA a RNDr. Hana Kuželová z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a obě publikace jsou uvnitř příspěvku ke stažení.
07.03.2013
V rámci tématu vyhodnocování situace dítěte a rodiny bychom Vás rádi upozornili na zajímavou publikaci nakladatelství Portál. Jedná se o knihu Hodnocení ohroženého dítěte a rodiny od autorů doc. PhDr. Oldřicha Matouška CSc. a PhDr. Hany Pazlarové, Ph.D. Tato příručka se zabývá především hodnocením rodin, v nichž může být dítě ohroženo špatným zacházením ze strany rodičů nebo jiných blízkých osob. Hodnocení rodiny má podle autorů knihy v první řadě ukázat, nakolik je její prostředí pro dítě příznivé, případně nepříznivé.Vedle toho má ale také umožnit plánování a posuzování efektivity práce s rodinou.
05.03.2013
Podle informací dostupných na webových stránkách Kanceláře Veřejného ochránce práv uskutečnili pracovníci této kanceláře celkem 21 systematických návštěv v zařízeních, kde jsou umístěny děti a mládež, které mohou být omezeny na svobodě. V loňském roce uspořádal ombudsman rovněž řadu setkání a konferencí k tématu péče o ohrožené děti.
04.03.2013
Nové téma, kterým je vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny, otevírá manažerka metodicko-vzdělávacích projektů občanského sdružení Střep Mgr. Martina Konvrzková. Autorka chápe vyhodnocování situace dítěte a rodiny jako jeden ze základních pilířů práce s ohroženým dítětem a jeho rodinou. Vyhodnocování se prolíná se všemi činnostmi, které pracovníci o.s. Střep společně s rodinami realizují - ať již spolupracují v režimu zákona o sociálních službách nebo zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
01.03.2013
V rámci individuálního projektu MPSV „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti“ bylo rovněž vyhlášeno výběrové řízení na rozpracování, pilotní ověření a následné dotvoření rámce vyhodnocování situace dítěte a rodiny. Součástí zakázky je i vytvořené doprovodných manuálů pro další implementaci a vyškolení 15 lektorů pro návazné vzdělávací aktivity.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.