Archív aktualit >

Host Home-Start otevírá druhý ročník příkladů dobré praxe

08.04.2013

Host Home-Start otevírá druhý ročník příkladů dobré praxe

Druhý ročník projektu Příklady dobré praxe otevírá občanské sdružení HoSt Home-Start Česká republika, které nabízí unikátní dobrovolnický způsob práce s ohroženými rodinami. Mezinárodní koncept využívání dobrovolníků pro přímou práci s ohroženými rodinami se velmi dobře osvědčil i u nás. Důkazem toho je činnost občanského sdružení HoSt Home-Start Česká republika. To již řadu let vysílá proškolené dobrovolnice do rodin s různorodými problémy v Praze, Brně, Liberci a v nejbližší době nově i v Ostravě. Tak by se dal ve zkratce popsat náš další příklad dobré praxe v práci s ohroženými rodinami a jejich dětmi.

více

Jak vypadá postup při svěření dítěte do PPPD?

05.04.2013

Jak vypadá postup při svěření dítěte do PPPD?

Materiál Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem "Informace o postupech spojených s umisťováním dětí do pěstounské péče na přechodnou dobu (PPPD)" popisuje kromě jiného například typické příklady situací, kdy je možné využívat pěstounskou péči na přechodnou dobu nebo to,  jak může vypadat výběr konkrétní pěstounské rodiny na přechodnou dobu.

více

Jaké vlastnosti by měl(a) mít pěstoun/ka na přechodnou dobu?

04.04.2013

Jaké vlastnosti by měl(a) mít pěstoun/ka na přechodnou dobu?

Jak jsme Vás již informovali, Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo informace o postupech spojených s umisťováním dětí do pěstounské péče na přechodnou dobu (PPPD). Dnes Vám z toho materiálu přinášíme výňatek, který se týká kritérií výběru pěstounů vhodných pro tento typ náhradní rodinné péče. "Pěstoun na přechodnou dobu je chápán jako profesionál vykonávající specifickou činnost v oblasti výchovy a péče o ohrožené děti. Pěstouni na PPPD by měli mít dobré komunikační schopnosti, protože se předpokládá, že budou spolupracovat s rodinou dítěte či budoucí náhradní rodinou," píše se v materiálu MPSV.

 

více

Jak přistupovat k pěstounské péči na přechodnou dobu?

03.04.2013

Jak přistupovat k pěstounské péči na přechodnou dobu?

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo další materiál, který se vztahuje k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Tentokrát se jedná o informace o postupech spojených s umisťováním dětí do pěstounské péče na přechodnou dobu (PPPD). Tato forma náhradní péče umožňuje, aby dítě mohlo vyrůstat v náhradním rodinném prostředí u proškolených pěstounů i krátkodobě. MPSV přistoupilo k vydání tohoto materiálu z důvodu četných dotazů ze strany orgánů sociálně-právní ochrany a také na základě informací o nejednotné praxi a o rozdílných přístupech k pěstounské péči na přechodnou dobu.

více

Vyhodnocování situace dítěte v otázkách a odpovědích

02.04.2013

Vyhodnocování situace dítěte v otázkách a odpovědích

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách souhrn otázek o odpovědí týkajících se implementace novely zákona o sociálně - právní ochraně dětí. Vzhledem k tomu, že v současném době Vám na tomto webu prezentujeme tématický blok k vyhodnocování situace dítěte a jeho rodiny, rozhodli jsme se z velkého počtu všech odpovědí vybrat ty, které se týkají tohoto tématu.

více

MPSV nabízí elektronický formulář vyhodnocení situace dítěte

29.03.2013

MPSV nabízí elektronický formulář vyhodnocení situace dítěte

Na jaké oblasti se zaměřit a jak podrobně má být vypracováno hodnocení situace dítěte a jeho rodiny stanovuje vyhláška č. 473/2012 Sb. Ta hned v prvním paragrafu říká, že vyhodnocování situace dítěte a jeho rodiny vychází z individuálního přístupu k dítěti a provádí se na základě vyhodnocení situace dítěte, rodiny a jejího širšího prostředí. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravilo elektronický, editovatelný formulář k vyhodnocení situace dítěte. Formulář je uživatelsky jednoduchý a umožňuje ke každému záznamu vždy uvést datum jeho provedení.

více

Co říká o vyhodnocování zákon a důvodová zpráva?

28.03.2013

Co říká o vyhodnocování zákon a důvodová zpráva?

Co vlastně říká zákon o sociálně - právní ochraně dětí o vyhodnocování situace dítěte a jeho rodiny? Kdy je třeba začít hodnotit situaci dítěte? Je vyhodnocování na základě formulářů novinka, je to práce „navíc“ nebo naopak usnadnění výkonu sociálně – právní ochrany dětí? Na všechny tyto otázky se Vám pokusíme odpovědět v uceleném tematickém bloku, který vychází z aktuálního znění zákona, důvodové zprávy k novele a materiálu MPSV "Informace k vybraným ustanovením zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně - právní ochraně dětí, ve znění zákona č. 401/2012 Sb. k 21.12. 2012".

více

Mgr. Teplá: Vyhodnocování je proces, nikoli jednorázový akt

27.03.2013

Mgr. Teplá: Vyhodnocování je proces, nikoli jednorázový akt

Mozaiku tématu vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny doplňuje další autorský příspěvek. Tentokrát je jeho autorkou sociální pracovnice programu Podpora pro rodinu a dítě o.s. Amalthea Mgr. Michaela Teplá. Podle ní vyhodnocování přispívá spolu s individuálním plánováním ke zvyšování kvality nabízených služeb, ale především staví do popředí názor a zájem dítěte a přispívá k cílené a na míru šité nabídce pomoci.

více

Debata na téma Dětské domovy by měly být zrušeny

26.03.2013

Debata na téma Dětské domovy by měly být zrušeny

V aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity se ve středu 27. března od 17hod uskuteční Masarykova debata na téma "Dětské domovy by měly být zrušeny". Řečníky na souhlasné straně budou PhDr. Miloslav Macela (ředitel Odboru rodiny a ochrany práv dětí MSPV) a JUDr. Ing. Zdeněk Kapitán, PhD. (ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí). Nesouhlasnou stranu pak bude zastupovat JUDr. Marie Vodičková (předsedkyně Fondu ohrožených dětí) a Mgr. Daniel Kusý (ředitel Dětského domova Dagmar v Brně).

více

Při Setkání pod mraky byly oceněny příklady dobré praxe

25.03.2013

Při Setkání pod mraky byly oceněny příklady dobré praxe

Ve čtvrtek 21. března uspořádala redakční rada webových stránek Čí je dítě? a Centrum Sámovka – Vhled, o.s. ve 27. patře pražského City Tower Setkání pod mraky. Slavnostní setkání spojené s rautem a kulturním programem bylo vyvrcholením prvního ročníku vyhledávání a prezentace příkladů dobré praxe v práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami. Projekt vznikl jako součást těchto webových stránek.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.