Mgr. Mazáková: IPOD zvyšuje pozornost ke kvalitě života dětí

30.04.2013

Mgr. Mazáková: IPOD zvyšuje pozornost ke kvalitě života dětí

Mozaiku autorských příspěvků k tématu individuálních plánů ochrany dítěte doplňuje text Mgr. Terezy Mazákové, která je poradcem a psychologem v občanském sdružení Prev-Centrum. Autorka ve svém článku reflektuje IPOD a práci s ním v širším kontextu, zároveň vyjadřuje svůj postoj k tomuto druhu sociální práce, zmiňuje výhody a nevýhody tohoto postupu a pokouší se vystihnout, jak by měl IPOD vypadat v ideálním případě.

více

Rozhovor Macela - Cpinová: Je třeba rodinu vtáhnout do dění

29.04.2013

Rozhovor Macela - Cpinová: Je třeba rodinu vtáhnout do dění

Přinášíme Vám závěrečnou část unikátního dvojrozhovoru s PhDr. Miloslavem Macelou – ředitelem Odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV a PhDr. Soňou Cpinovou, která je pověřena řízením odboru speciálního vzdělávání a institucionální výchovy MŠMT. Tentokrát se například dozvíte, jaký mají jednotlivé resorty pohled na vzdělávání osob v systému nebo co může MPSV a MŠMT udělat proto, aby se do ústavů dostávalo méně dětí?

více

Rozhovor Macela - Cpinová: Je třeba změna myšlení lidí

26.04.2013

Rozhovor Macela - Cpinová: Je třeba změna myšlení lidí

Přinášíme Vám další část unikátního dvojrozhovoru s PhDr. Miloslavem Macelou – ředitelem Odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV a PhDr. Soňou Cpinovou, která je pověřena řízením odboru speciálního vzdělávání a institucionální výchovy MŠMT. Tentokrát se například dozvíte, co mohou udělat v současné chvíli jednotlivé resorty pro změnu systému péče o ohrožené děti a rodiny nebo jestli se i školská zařízení pro výkon ústavní výchovy dočkají standardů kvality poskytované péče.

více

ROZHOVOR: Jak vidí budoucnost ústavů zástupci MŠMT a MPSV?

25.04.2013

ROZHOVOR: Jak vidí budoucnost ústavů zástupci MŠMT a MPSV?

Přinášíme Vám unikátní dvojrozhovor. Tentokrát jsme zpovídali PhDr. Miloslava Macelu – ředitele Odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV a PhDr. Soňu Cpinovou, která je pověřena řízením odboru speciálního vzdělávání a institucionální výchovy MŠMT. V rozhovoru se například dozvíte, jaký mají obě strany názor na resortní roztříštěnost systému péče o ohrožené děti, jak se bude vyvíjet ústavní péče a kdy se přehoupne pomyslný jazýček vah na stranu preventivné práce s rodinou, která zabrání odebrání dítěte z původní rodiny.

více

Mgr.Nožířová: IPOD pomáhá sjednocovat a zjednodušovat praxi

23.04.2013

Mgr.Nožířová: IPOD pomáhá sjednocovat a zjednodušovat praxi

Mgr. Bc. Jana Nožířová, DiS. se ve svém příspěvku k tématu individuálních plánů ochrany dětí zabývá IPODem z praktického pohledu, snaží se vystihnout jeho přínosy pro sociální práci s dítětem a jeho rodinou. Zmiňuje se rovněž o tom, že IPOD není žádnou novinkou, kterou by zavedla novela zákona o sociálně - právní ochraně dětí. „Již v roce 2009 vznikl metodický pokyn MPSV, který právě o tomto hovořil. Tento metodický pokyn nevznikl náhodou, ale zejména díky požadavkům dynamické praxe. Zejména na kontrolách obcí III. typu se ukazovalo, že spisová dokumentace je často velmi obsáhlá, a nejenom v důsledku toho, nepřehledná. Chyběla kontinuita, jasný a konkrétní výstup, chyběly informace, kam se bude případ ubírat, jaké kroky budou následovat," dovysvětluje Mgr. Nožířová.

více

Co říká o individuálních plánech zákon a důvodová zpráva?

19.04.2013

Co říká o individuálních plánech zákon a důvodová zpráva?

Co říká zákon o sociálně-právní ochraně dětí o individuálních plánech ochrany dětí? Co má IPOD obsahovat a jak často je třeba jej aktualizovat? Kdo vlastně má povinnost IPOD vypracovávat? Na všechny tyto otázky se Vám pokusíme zodpovědět v tomto příspěvku, který vychází ze samotného znění zákona, důvodové zprávy, prováděcí vyhlášky a materiálu MPSV "Informace k vybraným ustanovením zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně - právní ochraně dětí, ve znění zákona č. 401/2012 Sb. k 21.12. 2012".

více

Bc. Kotounová nabízí pohled na individuální plánování

17.04.2013

Bc. Kotounová nabízí pohled na individuální plánování

Přinášíme Vám další autorský text v rámci tématu Individuálních plánů ochrany dětí. Tentokrát v něm autorka - ředitelka o.p.s. Útočistě Cheb Bc. Jana Kotounová -  předestírá význam individuálního plánování pro dítě a rodinu. Popisuje metodiku individuálního plánování, jeho fáze a cíle, včetně časového harmonogramu, přičemž uvádí praktická odůvodnění tohoto postupu. Je zdůrazněn význam aktivního zapojení klienta, standardizace práce s informacemi, možná rizika. V kontextu práce Centra pro rodiny je uvedeno též provázání individuálního plánování s dopady na situaci klienta.

více

Nové téma: Individuální plán ochrany dítěte

15.04.2013

Nové téma: Individuální plán ochrany dítěte

Na téma vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny navazujeme tématem Individuální plán ochrany dítěte. Ten je podle Ministerstva práce a sociálních věcí oporou jak pro klienta, který získává jasný přehled o přijímaných opatřeních a variantách řešení, tak pro pracovníka, který případ vede a který se v plánu zaměřuje na postupné kroky, opatření a časový plán tak, aby mohlo dojít k reálnému řešení situace v nejlepším zájmu dítěte.

Téma otevíráme příspěvkem Mgr. Veroniky Vítové, která v něm popisuje, co je potřeba pro komplexní vytvoření individuálního plánu ochrany dítěte. Podle autorky je tvorba samotného IPOD určitým kompilátem z různých "zdrojů", ke kterým uvádí jejich úskalí, která ovlivňují další zpracování IPOD. Je nutné si uvědomit, že nehodnotíme dítě (ani jeho rodinu), ale potřeby dítěte v jednotlivých oblastech jeho vývoje a také potřeb jeho rodiny.

více

Ombudsman má web pro děti. Radí jim, jak uplatnit svá práva

10.04.2013

Ombudsman má web pro děti. Radí jim, jak uplatnit svá práva

Veřejný ochránce práv zřídil speciální internetové stránky www.deti.ochrance.cz. Jedná se o stránky, které by měly usnadnit komunikaci s dětmi a být  vstřícnější k jejich potřebám. Na internetových stránkách jsou jak informace o činnosti ochránce, tak i zobecněné typové kazuistiky, s nimiž se ochránce již setkal. Jedná se nejčastěji o dotazy dětí v různých právních oblastech (školství, přestupky, atd.).

více

Host Home-Start otevírá druhý ročník příkladů dobré praxe

08.04.2013

Host Home-Start otevírá druhý ročník příkladů dobré praxe

Druhý ročník projektu Příklady dobré praxe otevírá občanské sdružení HoSt Home-Start Česká republika, které nabízí unikátní dobrovolnický způsob práce s ohroženými rodinami. Mezinárodní koncept využívání dobrovolníků pro přímou práci s ohroženými rodinami se velmi dobře osvědčil i u nás. Důkazem toho je činnost občanského sdružení HoSt Home-Start Česká republika. To již řadu let vysílá proškolené dobrovolnice do rodin s různorodými problémy v Praze, Brně, Liberci a v nejbližší době nově i v Ostravě. Tak by se dal ve zkratce popsat náš další příklad dobré praxe v práci s ohroženými rodinami a jejich dětmi.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.