ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
21.05.2013
Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv v rámci systematických návštěv navštívili i šest zdravotnických zařízení poskytujících péči ohroženým dětem do tří let věku (kojeneckých ústavů, dětských center nebo dětských domovů pro děti do tří let). Z těchto návštěv byla vydána souhrnná zpráva, která kromě jiného potvrzuje, že umístěním dítěte do zařízení se sice spouští řada řízení, ovšem nikoli systematická a efektivní podpora ohrožené rodiny dítěte. Podle ombudsmana JUDr. Pavla Varvařovského se jedná o jev systémový, související s nerozvinutým sociálním bydlením a nedostatkem ambulantních a terénních podpůrných služeb.
20.05.2013
Jak jsme Vás již minulý týden informovali, v Praze se uskutečnil mezinárodní seminář na téma PRIDE (což je ucelený systém vzdělávání náhradních rodičů). Dnes Vám přinášíme prezentace obou hlavních přednášejících - lektorů Roba Van Pagée a Zeljky Burgund.
16.05.2013
Dalším komplexně pojatým tématem, se kterým se budete v průběhu následujícího měsíce setkávat na těchto stránkách, jsou služby pro náhradní rodiny. Toto téma je nahlíženo z pohledu poskytovatelů, tedy převážně nestátních neziskových organizací a je zaměřeno na popis služeb i jejich rozsah, na podmínky, za nichž jsou poskytovány, ale také na změny přicházející s novelou zákona o sociálně – právní ochraně dětí. Právě ta významně změnila postavení pěstounských rodin a přijímaných dětí.
Téma otevírá příspěvek sociální pracovnice Centra pro náhradní rodinnou péči Marie Hodkové. Ta v textu zevrubně popisuje nabízené služby a čtenáře seznamuje se změnami, které jim přinesla novela zákona o sociálně - právní ochraně dětí.
15.05.2013
S velmi originální a neobvyklou kampaní proti týrání dětí přišla španělská organizace Aid to Children and Adolescents at Risk Foundation. Kampaň se snaží poskytnout týraným dětem bezpečný způsob, jak požádat o pomoc. A jak toho docílila? Vytvořila plakát, který vidí jinak dospělí a jinak samotné děti. Pro pochopení koncepce plakátu je třeba zhlédnout toto video.
14.05.2013
Ve dnech 9. a 10. 5. 2013 se v Praze konal dvoudenní mezinárodní seminář prezentující program PRIDE. PRIDE je komplexní systém pro nábor, výběr, přípravu a následné vzdělávání náhradních rodičů. Semináře se zúčastnili zahraniční lektoři PRIDE například z Holandska nebo Srbska, kteří přednesli své zkušenosti s programem a jeho implementací v zemi.
09.05.2013
V již dříve publikované aktualitě jsme Vás informovali o tom, co se v roce 2012 povedlo splnit v rámci Národní strategie ochrany práv dětí a souvisejícího Akčního plánu k naplnění této strategie. Níže uvádíme další, doplňující informace o tom, co dotčené subjekty (například MPSV, MŠMT nebo zmocněnkyně pro lidská práva) plánují, popř. co je čeká v tomto roce za aktivity.
07.05.2013
Slovenské občanské sdružení Návrat, které prosazuje a podporuje návrat opuštěných dětí z institucí do rodin, zrealizovalo bilanční výzkumnou studii o transformaci náhradní péče o děti na Slovensku po roce 1989. Cílem studie bylo kromě jiného alarmovat stát k účinnému snižování počtu dětí odebíraných z rodin, a to pomocí prevence, účinné sanace rodiny v krizi a podpory náhradní rodinné péče.
06.05.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách souhrn otázek o odpovědí týkajících se implementace novely zákona o sociálně - právní ochraně dětí. Vzhledem k tomu, že v současném době Vám na tomto webu prezentujeme tématický blok k individuálním plánům ochrany dítěte, rozhodli jsme se z velkého počtu všech odpovědí vybrat ty, které se týkají tohoto tématu.
03.05.2013
V dubnu 2013 byla vládou vzata na vědomí Zpráva o plnění Národní strategie ochrany práv dětí a Akčního plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí na období 2012 – 2015. Zpráva je přehledem konkrétních kroků, které byly ze strany MPSV a dalších rezortů realizovány v roce 2012. Z přehledu vyplývá, že téměř všechny aktivity Akčního plánu jsou přímo plněny, případně je jejich plnění naplánováno, a to částečně v rámci individuálního projektu MPSV s názvem Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a dále také v rámci projektů financovaných z finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů. Níže uvádíme příklady plnění vybraných aktivit.
02.05.2013
Výbor pro práva dítěte se na svém zatím posledním zasedání zabýval kromě jiného otázkou provádění rozhovoru s dětmi v institucionální péči bez přítomnosti personálu v rámci dozorové činnosti státního zastupitelství. Podle JUDr. Jaroslava Pichy (zástupce ředitele odboru veřejné žaloby v netrestních věcech Nejvyššího státního zastupitelství), byla přijata opatření pro zařazení pohovorů s dětmi do každé prověrky.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.