ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
13.06.2013
Výbor OSN pro práva dítěte se zabývá interpretací práv dětí, k nimž vydává pravidelné komentáře. Aktuálně publikovaný komentář se týká zohlednění zájmu dítěte při jakékoliv činnosti týkající se dětí, ať už uskutečňované veřejnými nebo soukromými zařízeními sociální péče, správními nebo zákonodárnými orgány.
10.06.2013
Rada hlavního města Prahy v nedávných dnech projednala Zprávu o plnění Koncepce péče o ohrožené děti na území Prahy. Hlavním záměrem této koncepce byla jednak modernizace náhradní péče, která by korespondovala s běžným rodinným životem dětí, a jednak příprava podmínek zletilým klientům dětských domovů pro jejich hladší vstup do samostatného života.
07.06.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
05.06.2013
Mladí lidé, kteří mají osobní zkušenost s ústavní péčí, se chtějí aktivně podílet na změnách současného nevyhovujícího systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny. Od roku 2011 se zapojili do sdílení autentických zážitků z pobytu v dětských domovech v rámci projektu Vzkaz v láhvi na webových stránkách Čí je dítě?. Usilovali o to, aby se jejich „vzkazy“ dostaly až k těm, kdo o budoucnosti systému péče o děti rozhodují.
03.06.2013
Podle aktuálně zveřejněných statistik Ministerstva práce a sociálních věcí bylo k 31. 12. 2012 v pěstounské péči celkem 7.651 dětí. Z toho na přechodnou dobu jich bylo 29. V ostatních formách náhradní rodinné péče, které zahrnují poručenství s osobní péčí poručníka nebo výchovu dítěte jinou fyzickou osobou než rodičem dítěte, bylo celkem 7.847 dětí.
29.05.2013
Do naší redakce jsme obdrželi text Mgr. Gabriely Pavlíkové, která pracuje jako koordinátorka rodinných konferencí v o.s. Amalthea. Ta nově nabízí metodu rodinných konferencí jako jeden z nástrojů sociální práce s ohroženou rodinou.
27.05.2013
Předsedkyně občanského sdružení Centrum pěstounských rodin Mgr. Vlasta Neckařová ve svém příspěvku popisuje začátky fungování sdružení, kdy se jednalo především o poskytování volnočasových aktivit pro pěstounské rodiny. Postupem času se však na tyto aktivity začaly nabalovat další a další služby, stejně tak jako další a další pěstounské rodiny. Přijetím novely zákona o sociálně - právní ochraně dětí nastala pro centrum obrovská změna. "Začali jsme uzavírat dohody o výkonu pěstounské péče. Ze spřáteleného společenství pěstounů se stal poskytovatel služeb pro pěstounské rodiny. To, co dříve bylo jen službou daného okamžiku, když se podařilo získat finanční prostředky od sponzorů či z dotačního řízení, najednou mohlo začít být stálé a kontinuální. Služby, které dříve byly jen v rozhovorech o našich potřebách, tu jsou a jsou tu pro všechny," doplňujeme Mgr. Vlasta Neckařová.
24.05.2013
Veřejný ochránce práv zveřejnil Zprávu ze systematických návštěv středisek výchovné péče. Jako zásadní zjištění uvádí, že preventivní výchovná péče není v České republice dostatečně přístupná. „Z porovnání s počtem školských zařízení pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy je zjevné, že preventivně výchovná péče, přes avizované posílení role prevence v systému péče o ohrožené děti, stále není prioritou. Je tedy nutné, aby se důraz na prevenci přesunul z roviny přání a deklarací do roviny reálných činů,“ dodává JUDr. Pavel Varvařovský.
23.05.2013
Národní centrum podpory transformace sociálních služeb vytvořilo publikaci Manuál transformace ústavů. Kniha je určena zejména poskytovatelům sociálních služeb. Dokument čerpá z poznatků získaných v rámci projektu MPSV Podpora transformace sociálních služeb a přináší jednak shrnutí základních důvodů, které vedly k přijetí deinstitucionalizace sociálních služeb, a jednak konkrétní metodiky, postupy a řešení pro transformaci ústavů.
22.05.2013
Programová ředitelka Sdružení SOS dětských vesniček Mgr. Jindra Šalátová ve svém příspěvku popisuje, jaké služby nabízí maminkám pěstounkám či manželským párům, které vykonávají pěstounskou péči přímo v SOS dětských vesničkách. Sdružení od nového roku nabízí také své služby "individuálním" pěstounům, kteří bydlí v regionech vesniček, a to v rámci dohod o výkonu pěstounské péče.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.