ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
17.07.2013
Sdružení SOS dětských vesniček v rámci grantového projektu "Zvyšování kvality systému náhradní péče o děti" pořádá pod záštitou MPSV ve dnech 17. a 18. září 2013 mezinárodní konferenci na téma deinstitucionalizace náhradní péče o děti a přechod mladých lidí z náhradní péče do samostatného života a na trh práce. Přednášky a workshopy českých i zahraničních odborníků, například z Velké Británii, Litvy nebo Estonska, budou doplňovány prezentacemi výstupů projektu nebo promítáním filmů vztahujících se k tématu konference.
12.07.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo na svých webových stránkách aktuální sociodemografickou analýzu - mapu rozložení ohrožení dětí a rodin v České republice. Analýza, kterou vypracovala společnost SocioFaktor s.r.o., je jedním z podkladů k návrhu optimalizace řízení a financování systému péče o ohrožené děti a rodiny. Zároveň je jejím cílem představit vybrané sociální jevy a k nim náležející indikátory ohrožení. V nejbližších dnech Vám přinese nejdůležitější a nejzajímavější fakta z této analýzy.
10.07.2013
Pro ty z Vás, kteří nechtějí na začátku prázdnin číst dlouhé texty o náhradní rodinné péči, přinášíme odkaz na zajímavý rozhovor s MUDr. Dagmar Zezulovou, který přinesl Český rozhlas Region v pořadu Karambol. Předsedkyně správní rady občanského sdružení Děti patří domů, lékařka a pěstounka v rozhovoru nastínila možné přínosy a úskalí náhradní rodinné péče.
08.07.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
04.07.2013
Do naší redakce jsme obdrželi příspěvek, ve kterém Margita Šantavá - vedoucí Poradny pro náhradní rodinnou péči litoměřického Centra pro náhradní rodinnou péči popisuje současnou situaci poradny. Ta v současné době řeší například možnosti financování služby doučování dětí v náhradní rodinné péči ze státního příspěvku na výkon pěstounské péče v rámci příslušných dohod.
28.06.2013
Jak jsme Vás již několikrát na těchto stránkách informovali, Ministerstvo práce a sociálních věcí realizuje od července loňského roku individuální projekt s názvem Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny, na který je alokována částka necelých 219 miliónů korun. Hlavním cílem projektu je komplexní systémová změna zajišťování péče o rodiny a děti ohrožené sociálním vyloučením, sociálně vyloučené nebo ty, na něž se zaměřuje sociálně-právní ochrana. V tomto příspěvku Vám shrnujeme dosavadní průběh a aktivity projektu.
27.06.2013
Ve čtvrtek 18. června 2013 uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí seminář na téma „Nové možnosti financování činnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí“. Na tomto semináři ministerstvo představilo kromě jiného také výzvu pro předkládání grantových projektů Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Na tuto výzvu, v níž mohou své projekty předkládat obce a kraje, je alokována částka 400 miliónů korun. Výzva se zaměřuje na podporu naplnění standardů kvality sociálně-právní ochrany. Cílem této výzvy je vytvoření kvalitních podmínek pro systematickou sociální práci orgánů sociálně-právní ochrany s rodinami a dětmi jako nezbytného předpokladu pro aktivity veřejných orgánů v oblasti sociální integrace osob ohrožených sociálním vyloučením.
26.06.2013
Přinášíme Vám další téma z okruhu novely zákona o sociálně - právní ochrany dětí. Jedná se o problematiku dohod o výkonu pětounské péče, které jako nový institut především upevňují postavení pěstounů a dětí v pěstounské péči. Dohody přináší kromě jiného závazek jak pro pěstouny samotné, tak i pro státní orgány nebo nestátní organizace, které je s pěstouny uzavírají. Téma otevírá psycholožka Mgr. Veronika Hofrová ze zlínského občanského sdružení STROP svým příspěvkem "Jak se žije s dohodami."
25.06.2013
Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí žije v tuto chvíli u pěstounů už o pětinu dětí více než loni. Jedná se o více než osm stovek dětí, kterým se v prvních pěti měsících letošního roku podařilo najít náhradní rodinu. V současné době je v České republice už téměř deset tisíc rodin pěstounů a poručníků a domov získalo více než dvanáct tisíc dětí. Pěstounských rodin přibývá i díky novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí, která platí od ledna tohoto roku a pěstouni díky ní dostávají od Úřadu práce ČR nově mzdu a mají nárok na speciální služby.
21.06.2013
Na Mezinárodní den boje proti homofobii je plánovaná účinnost novely zákona o registrovaném partnerství. Alespoň tak s tím počítá návrh novely tohoto zákona, kterou předložila skupina poslanců. Pro předložení této novely se rozhodli z toho důvodu, že stávající právní úprava ani právní úprava účinná od 1. 1. 2014 (nový občanský zákoník) neumožňují, aby si partner či partnerka osvojili dítě svého registrovaného partnera či partnerky, se kterým žijí ve společné domácnosti. Novela tak stanoví výjimku ze zákazu osvojení pro registrované osoby, kdy si nově budou moci partneři osvojit dítě svého partnera. Nepůjde tedy o osvojení cizího dítěte z ústavní péče, které je právně volné, ale o osvojení dítěte, které ve stejnopohlavní rodině žije.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.