ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
30.09.2013
Novela zákona o sociálně-právní ochraně, a zejména podrobnější úprava pěstounské péče na přechodnou dobu a její finanční podpora, již přináší své plody. Podle tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí je v současné době 92 rodin pro tento typ pěstounské péče a další rodiny jsou v procesu příprav a posuzování. Celkem v pěstounské péči na přechodnou dobu žije více než stovka dětí. Celkový počet dětí v pěstounské a poručnické péči byl v květnu přes 12 tisíc dětí a jen v letošním roce (do května) našlo náhradní rodinu 794 dětí.
13.09.2013
Přinášíme Vám odpovědi jedné ze soutěžících, která v naší anketní soutěži odpověděla na otázky týkající se systému péče o ohrožené děti a jeho transformace. Bc. Lucie Janečková Preislerová nám sdělila svůj názor například na to, jestli novelazákona o sociálně-právní ochraně dětí byla prvním krokem ke skutečné změně systému, nebo jde jen o další "pokus", který nenajde uplatnění v praxi?
02.09.2013
Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský opět kritizuje systém péče o ohrožené děti. Podle něj je komplikovaný a péče je příliš institucionalizovaná. „Chybí preventivní péče, práce s rodinou, užší spolupráce s orgány sociálně-právní ochrany dětí a sociální služby,“ doplňuje JUDr. Varvařovský. K těmto závěrům ombudsman došel na základě systematických návštěv v ústavních zařízeních, které provedl v předešlých dvou letech. Ombudsman nyní cíleně oslovuje ministerstva a krajské úřady s konkrétními doporučeními. Jejich realizace by měla vést ke zlepšení situace dětí.
29.08.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo dotační program pro nestátní neziskové organizace v oblasti podpory rodiny pro rok 2014. Cílem programu je podpora služeb pro rodiny, které mají preventivní a podpůrný charakter. Služby by také měly posilovat rodičovské kompetence, zkvalitňovat rodinné vztahy, podporovat rodiny v péči o děti, jejich výchově a při harmonizaci práce a rodiny. V rámci programu jsou zavedeny tři hlavní dotační oblasti, a to preventivní aktivity na podporu rodiny, podpora rodin v agendě sociálně-právní ochrany dětí a zavádění nových a inovovaných postupů a metod do přímé práce s rodinami.
19.08.2013
Redakční rada Čí je dítě? si pro Vás připravila další soutěž. Otázky jsou tentokrát anketní. Rada vybere pět nejzajímavějších a nejpřínosnějších odpovědí a jejich pisatele odmění autorským honorářem ve výši 3.000 až 5.000 korun. Odpovědět lze elektronicky na libovolnou ze zadaných otázek, případně i na větší počet těchto otázek.
16.08.2013
Ke konci roku 2012 bylo ve 33 kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do 3 let celkem 1.397 dětí. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky bylo v předchozím roce přijato více jak 1.900 dětí, nejčastěji ze zdravotních (44 % dětí) a sociálních důvodů (36 %). Alarmující informací je však fakt, že více než čtvrtina propuštěných dětí pobývala v ústavu déle než rok.
14.08.2013
Česká republika v rámci fondů Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů uspěla s programem „Děti a mládež v tísni“. Program si klade za cíl například zvýšit kvalitu péče o ohrožené děti a mladistvé, pomoci k deinstitucionalizaci náhradní péče nebo k zajištění většího zapojení dětí a mladistvých do rozhodovacích procesů.
12.08.2013
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy právě ukončilo připomínkování nařízení vlády k zákonu č. 109/2002 Sb. o výkonu ústavní výchovy. Tímto nařízením vláda stanoví nové částky na úhradu péče, částky kapesného, hodnoty osobních darů a hodnotu věcné pomoci nebo peněžitého příspěvku dítěti ve školských zařízeních pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Příspěvek na úhradu péče MŠMT nově navrhuje stanovit ve výši aktuální částky životního a existenčního minima pro danou věkovou kategorii. Jak uvádí sama předkládací zpráva k návrhu nařízení, realizace předkládaného návrhu bude mít negativní dopad na rodiče dětí umístěných ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy – navrhuje se zvýšení příspěvku na úhradu péče v rozmezí od 642 Kč (u nejmladších dětí) do 858 Kč (u dětí nad 15 let a nezaopatřených osob) měsíčně.
26.07.2013
Do redakce jsme obdrželi text sociální pracovnice a psycholožky Mgr. Rii Černé. Ta se v textu zaměřujeme zejména na Editorial exministryně Ing. Ludmily Müllerové v novinách Práce & sociální politika z 12. července 2013. "Ve svém tak trochu sebestředném editorialu už totiž nezmiňuje, že jakoby mimochodem těsně před svým odchodem z rezortu odvolala ředitele Odboru rodiny Miloslava Macelu. Právě on po celou dobu příprav novely i během jejího schvalování ve spolupráci s kolegy vše trpělivě vysvětloval. Šel krok za krokem za tím, aby dětí v ústavech opravdu ubylo a práce s dětmi a jejich rodinami se systematizovala. Odbornou veřejností je samozřejmě nenáviděn i oslavován – podle toho, odkud na změny koukáte," dodává Mgr. Černá.
24.07.2013
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Ing. Ludmila Müllerová pár dní před svým odchodem z ministerstva odvolala ředitele Odboru rodiny a ochrany práv dětí PhDr. Miloslava Macelu. Podle deníku MF Dnes měli rozdílné názory na to, jak je novela zákona nastavena. Spekuluje se, že důvodem odvolání mohlo být i rozhořčení ústavních zařízení v ČR, protože PhDr. Macela jako hlavní tvůrce novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí prosazoval větší podporu náhradní rodinné péči. Odvolání PhDr. Miloslava Macely zaskočilo také zástupce neziskových organizací, které se zabývají prací s náhradními rodinami. Jak samy říkají, obávají se, aby se změny nastavené od ledna tohoto roku nezastavily a aby došlo k plné implementaci novely do praxe tak, aby všechny činnosti vykonávané příslušnými subjekty byly v nejlepším zájmu dítěte, nikoli v nejlepším zájmu poskytovatele služeb, popř. zřizovatele zařízení.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.