ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
30.12.2013
Vážení přátelé, dovolte mi, abych Vám jménem redakční rady webových stránek www.cijedite.cz na sklonku starého roku poděkoval za Vaši přízeň, kterou jste těmto stránkám projevovali v roce 2013. Zároveň bych Vám rád do roku 2014 popřál všechno nejlepší, hodně štěstí a zdraví.
Petr Najman / koordinátor projektu
16.12.2013
Asociace náhradní výchovy představila 12. prosince na poradě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy svůj programový dokument s názvem „Vize 2030“, který vychází z podkladů získaných od ředitelů ústavních zařízení a který se opírá o zkušenosti a poznatky z jednání s odbornou veřejností, příslušnými ministerstvy a z vlastních osobních poznání a prožitků členů asociace. Dokument nabízí pohled asociace, jak by měla zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy vypadat za 17 let.
11.12.2013
Dvacet vzkazů v lahvi. Tolik jich vyslali mladí lidé, kteří prošli dětskými domovy, čtenářům našeho portálu. V květnu 2012 se tito mladí lidé rozhodli sdružit do formální skupiny a založili uskupení Vteřina poté. V současné době spustili nové webové stránky www.vterinapote.cz. Jak sami říkají, rádi by přispěli k pozitivním změnám v často strnulém prostředí dětských domovů. Mezi cíle zatím devítičlenné skupiny patří například informování dětí o jejich právech povinnostech, podpora sebedůvěry v komunikaci s okolím a autoritami nebo zprostředkování podnětů dětí institucím, které se zabývají problematikou ústavní péče.
22.11.2013
Do naší redakční e-mailové schránky jsme dostali tip na akci, kterou pořádá o. s. Amalthea, které bylo oceněno jako příklad dobré praxe při našem Setkání pod mraky. Pracovníci sdružení připravili pro všechny zájemce o náhradní rodinnou péči informační besedu k tomuto tématu. Kromě odborníků budou na otázky zájemců odpovídat i samotní pěstouni. Akce se koná ve čtvrtek 28. listopadu 2013 od 17 hodin v Chrudimi.
20.11.2013
Před 24 lety, 20. listopadu 1989, byla v New Yorku přijata Úmluva o právech dítěte. Ta mimo jiné zaručuje každému dítěti právo na výchovu v rodinném prostředí. Právě porušování tohoto práva je České republice v souvislosti s vysokým počtem dětí v ústavních zařízeních často a opakovaně vytýkáno. Výbor pro práva dítěte Organizace spojených národů, který kontroluje dodržování Úmluvy, kritizuje ve vztahu k ČR nedostatek preventivních služeb, které by pomáhaly předcházet umisťování dětí do ústavních zařízení.
19.11.2013
Na konci října se uskutečnilo - v rámci projektu transformace sociálních služeb - setkání odborníků na téma Děti v domovech pro osoby se zdravotním postižením a vyhodnocování jejich potřeb. Během setkání se poskytovatelé služeb pro děti dozvěděli například, jak komunikovat s dětmi s postižením, jak připravit děti na přemístění z DOZP do rodiny či do jiné služby, nebo jak zapojovat děti s postižením do rozhodování. V rámci semináře byly představy i výstupy pracovní skupiny děti na cestě z ústavů, a to materiál Potřeby dětí se zdravotním postižením a materiál Systém služeb pro děti a mladé lidi s postižením a jejich rodiny.
14.11.2013
Jak jsme vás již na tomto webu informovali, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo nařízení vlády, které obsahuje nové částky na úhradu péče, částky kapesného, hodnoty osobních darů a hodnoty věcné pomoci nebo peněžitého příspěvku dítěti ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy. K tomuto nařízení podalo zásadní připomínky Ministerstvo práce a sociálních věcí a řada krajů. Jedna z nich se týkala například zvýšení věcné pomoci nebo peněžitého příspěvku, které jsou poskytovány dětem při odchodu z péče na usnadnění „startu do života“, a to na částku srovnatelnou, kterou dostávají mladé lidi odcházející z pěstounské péče, tj.na částku 25 tisíc korun českých.
08.11.2013
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo závěrečnou zprávu z Analýzy náhradní rodinné péče v České republice, kterou zpracoval Institut projektového řízení, a.s. Z každého kraje (kromě Prahy) obsahuje analýza například informace o tom, kdo přípravu realizuje (zda přímo krajský úřad, či pověřená osoba), jestli jsou organizovány přípravy společně pro osvojitele a pěstouny, jakou formou přípravy probíhají, jaký je časový harmonogram příprav nebo jak probíhá příprava dětí, které již v rodině jsou.
24.10.2013
V měsíci listopadu a prosinci tohoto roku se koná celá řada zajímavých akcí k tématům péče o ohrožené děti a náhradní rodinné péče. V tomto příspěvku najdete seznam některých z nich, ať už jde o odborné konference nebo oslavu desátého výročí jedné ze známých neziskových organizací.
30.09.2013
Novela zákona o sociálně-právní ochraně, a zejména podrobnější úprava pěstounské péče na přechodnou dobu a její finanční podpora, již přináší své plody. Podle tiskové zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí je v současné době 92 rodin pro tento typ pěstounské péče a další rodiny jsou v procesu příprav a posuzování. Celkem v pěstounské péči na přechodnou dobu žije více než stovka dětí. Celkový počet dětí v pěstounské a poručnické péči byl v květnu přes 12 tisíc dětí a jen v letošním roce (do května) našlo náhradní rodinu 794 dětí.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.