Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Pěstounská péče na přechodnou dobu je klíčovou součástí transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny, zejména jako alternativa ústavní péče o děti žijící mimo vlastní rodinu. Je zároveň prvním krokem ke specializaci pěstounské péče a předpoklady její úspěšné realizace (rozsah potřebných podpůrných služeb, požadavky na pěstouny, děti a jejich rodiny, státní i nestátní organizace, legislativní a finanční zajištění, atd.) budou určovat i další směr profesionalizace pěstounské péče.
Diskutujte k tématu Pěstounská péče na přechodnou dobu (2)
Prezident republiky Václav Klaus vetoval novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou 5. září 2012 schválila Poslanecká sněmovna PČR. Odůvodnil to mimo jiné tím, že tento zákon je bezcitný a surový a je projevem neúcty k těm, kdo se dnes poctivě věnují pěstounské péči a Česká republika by měla být naopak oceněna za svůj systém ústavní péče. Novela byla podle prezidenta přijata pod tlakem mezinárodních institucí. Prezident také uvedl, že do výchovy dětí by stát neměl rodičům zasahovat, což je postoj prezentovaný již Petrem Hájkem v předchozí písemné komunikaci s redakční radou Č je dítě? (k přečtení zde).
Diskutujte k tématu Prezidentské veto a související reakce
Mladým lidem opouštějícím ústavní (resp. pěstounskou) péči je nutné nabídnout komplex podpůrných služeb, které by zmírnily přechod z ústavního režimu k samostatnému životu. Cílem je zmírnit možný handicap absence podpory rodiny, omezení v oblasti vzdělání, přípravy na budoucí povolání, sebehodnocení, orientací ve společenském systému, apod.
Diskutujte k tématu Návazné služby pro mladé lidi odcházející z náhradní péče
Služby pro náhradní rodiny jsou nezbytným předpokladem profesionalizace a kvalitativního rozvoje pěstounské péče i osvojení. Služby jsou zaměřeny na potřeby přijímaných dětí, náhradních rodičů, ale i vlastních dětí, biologických rodičů přijatých dětí, atd., měly by být komplexní a individuálně zaměřené. Dalším rozměrem služeb je jejich dostupnost a forma poskytování. Náhradní rodiče by zároveň měli být k čerpání služeb vázáni ve prospěch svěřených dětí.
Diskutujte k tématu Služby pro náhradní rodiny
Téma dlouhodobé přípravy na samostatný život odráží znevýhodnění dětí a mladých lidí v ústavní péči vyplývající z absence rodinného prostředí, postupné socializace, přebírání vzorů, společenských rolí, atd. Cílem je práce systematická a dlouhodobá, vedoucí k prevenci selhání mladého člověka v dospělosti.
Diskutujte k tématu Dlouhodobá příprava dětí v ústavní péči na samostatnost
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
Pěstounství - dočasná rodinná péče o děti
PhDr. Petra Vrtbovská, PhD.
Autorka ve svém příspěvku vymezuje význam individuální péče o ohrožené děti. Na základě zahraniční zkušenosti vymezuje různé formy pěstounské péče a nároky, které by měli splňovat pěstouni. Zároveň jsou uvedena i rizika dočasné pěstounské péče a návrhy jejich prevence.
Oponentní komentář k textu - Josef Smrž
Oponentní komentář k textu - MUDr. Dagmar Zezulová