ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny > MPSV plánuje Průvodce vyhodnocování situace dítěte / Redakce Čí je dítě? >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
MPSV plánuje Průvodce vyhodnocování situace dítěte
Redakce Čí je dítě?
V rámci individuálního projektu MPSV „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti“ bylo rovněž vyhlášeno výběrové řízení na rozpracování, pilotní ověření a následné dotvoření rámce vyhodnocování situace dítěte a rodiny. Součástí zakázky je i vytvořené doprovodných manuálů pro další implementaci a vyškolení 15 lektorů pro návazné vzdělávací aktivity.
Podle webových stránek Evropského sociálního fondu by rozpracování vyhodnocovací rámce (vytvoření Průvodce vyhodnocování situace dítěte) mělo skončit na konci června t.r., následně by mělo dojít k sedmiměsíčnímu pilotnímu ověřování a na závěr dojde k zapracování výsledků ověřování tak, aby zaměření a rozsah vyhodnocovacího rámce odpovídal potřebám z praxe a mohl se tento nástroj sociální práce s dítětem a jeho rodinou stát plnohodnotným postupem pro práci orgánů sociálně-právní ochrany dětí zavedený novelou zákona č. 359/1999 Sb.
Cílem rozpracování vyhodnocovacího rámce, který je v současné sobě publikován v prováděcí vyhlášce k zákonu o SPOD, je garantování jednotného přístupu ke klientům a zabezpečení kontinuální práce na případech. Podle zadávací dokumentace k výběrovému řízení, je dodavatel povinen zpracovat minimálně dva koncepty vyhodnocovacích rámců tak, aby mohlo dojít k jejich paralelnímu odzkoušení, porovnání a zhodnocení obou rámců při využití v praxi.
Zároveň vyhodnocovací rámec musí reagovat na stav zatížení pracovníků OSPOD tak, aby byly použitelné v každodenní praxi, byly efektivní a uživatelsky příjemné.
Zdroj informací: www.esfcr.cz