ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Jak to vidí > Jak to vidí... > PREZIDENTSKÝ KANDIDÁT Přemysl Sobotka: Jako prezident se budu o práva dětí zajímat / Redakce Čí je dítě? >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
PREZIDENTSKÝ KANDIDÁT Přemysl Sobotka: Jako prezident se budu o práva dětí zajímat
Redakce Čí je dítě?
Dalším kandidátem na prezidenta, který odpověděl na dotazy redakce Čí je dítě?, je senátor MUDr. Přemysl Sobotka. Ve svých odpovědích kromě jiného zmiňuje, že se na něj obracejí lidé s tím, že současný proces osvojení je velmi zdlouhavý.
1) Jaké by byly Vaše priority v oblasti ochrany ohrožených dětí v případě Vašeho zvolení prezidentem ČR?
Musím se držet svých ústavních pravomocí. Tedy mohu na zasedání vlády nebo jedné z komor parlamentu poukázat na nutnost tématem se zabývat. Vliv prezidenta v tomto směru bude značný. osobně se tímto tématem zabývat budu.
2) Jaký je Váš názor na záměr zásadně omezit počet kojeneckých ústavů a dětských domovů?
Jsem zastáncem toho, že dítě patří do rodiny, nikoliv do státního ústavu. Pokud se změní pravidla pro umisťování dětí do rodin, nebude nutný velký počet kojeneckých ústavů ani dětských domovů, i když jsem skeptický, že bychom se bez nich obešli úplně, protože někdy, v případě akutního rozvrácení rodin, je takový domov lepší.
3) Máte osobní zkušenost s ohroženými dětmi a rodinami nebo znáte ve svém okolí nějakého pěstouna/osvojitele a ptal jste se ho někdy na problémy spojené s náhradní rodinnou péčí? Pokud ano, jaké problémy zmiňoval a jak byste je případně řešil?
Ano tyto zkušenosti mám, lidé se na mě obracejí s mnoha problémy a tento mezi ně patří. Nejčastějším problémem je zdlouhavý proces osvojení, komplikace s biologickými rodiči a právní náročnost osvojení či náhradní péče. Kupodivu se nesetkávám v této souvislosti s finančními či existenčními problémy.
Zdroj fotografie: www.premyslsobotka.cz