ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Jak to vidí > Jak to vidí... > PREZIDENTSKÁ KANDIDÁTKA Táňa Fischerová: Podporuji právo dětí na život v rodině / Redakce Čí je dítě? >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
PREZIDENTSKÁ KANDIDÁTKA Táňa Fischerová: Podporuji právo dětí na život v rodině
Redakce Čí je dítě?
Redakce Čí je dítě? oslovila všechny zatím veřejně ohlášené kandidáty na post prezidenta České republiky s otázkami k problematice ohrožených dětí a rodin. Domníváme se, že postoj politické reprezentace státu je pro realizace změn důležitý. Těm z Vás, kteří nemáte ještě jistotu ve Vaší volbě, mohou odpovědi kandidátů pomoci ve správném rozhodování.
Na naše otázky odpovídala Táňa Fischerová - herečka a bývalá poslankyně.
1) Jaké by byly Vaše priority v oblasti ochrany ohrožených dětí v případě Vašeho zvolení prezidentem ČR?
Obecně podporuji právo dětí na život v rodinném prostředí nebo v prostředí co nejvíce se rodině přibližujícím.
2) Jaký je Váš názor na záměr zásadně omezit počet kojeneckých ústavů a dětských domovů?
Jsem pro postupný přechod všech dětí, které mají šanci přejít do rodiny pěstounské nebo do komornějšího prostředí, které se domovu přibližuje. Pro ty děti, které z nejrůznějších důvodů šanci nemají, by měla existovat transformovaná menší zařízení, kde o ně bude dobře a s porozuměním pečováno. Tento postup však musí být přechodný, protože pokud nebude dost lidí, kteří jsou schopni vytvořit kvalitní podmínky, mohla by se stávající zařízení bez náhrady zrušit, prodat a privatizovat podobně jako kdysi školky a děti by se mohly ocitnout ve vakuu. Tady bych se obávala unáhlených řešení
3) Máte osobní zkušenost s ohroženými dětmi a rodinami nebo znáte ve svém okolí nějakého pěstouna/osvojitele a ptala jste se ho někdy na problémy spojené s náhradní rodinnou péčí? Pokud ano, jaké problémy zmiňoval a jak byste je případně řešila?
Několik Adventních koncertů jsme věnovali této problematice, ať šlo o Dům na půl cesty pro děti, které opustí dětský domov a nemají kam jít ani žádné dovednosti, a tam jsme potkali vzácné manžele Opatřilovy z Brna nebo o Projekt Šance, jehož jsem jednou z patronek, který se zase stará o bývalé děti z dětských domovů, které končí na ulici a dobře znám Lázsla Sümega a tuto problematiku. Řešení problémů hledají všichni a cesta je to klopotná.
Zdroj fotografie: reprint z www.tanafischerova.cz