ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Jak to vidí > Jak to vidí... > ROZHOVOR - Jiřina Šustrová: Náš systém péče o děti je katastrofa / Redakce Čí je dítě? >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
ROZHOVOR - Jiřina Šustrová: Náš systém péče o děti je katastrofa
Redakce Čí je dítě?
1. Jaký je Váš názor na současný systém péče o ohrožené děti v ČR?
Ve srovnání s ostatními zeměmi - katastrofa. To, že jsme na prvním místě v počtu dětí v kojeneckých ústavech a DD mluví za vše. Kult rodiny jako takové se vytrácí, mít děti se stává daleko složitější...mít rodinu a děti vede často ke snížení životního standardu, je to riziko každé rodiny, a tak to už od početí v rodinách bylo. A kdo dnes chce snížit svoji životní úroveň.
2. Jak vnímáte postavení pěstounské péče, její společenskou hodnotu a ocenění?
Velmi špatné. Společnost vnímá, že vyrůstání dětí mimo rodinu není správné. Nicméně ze společnosti pomalu, zvláště u mladých lidí, mizí symbol vlastní oběti, mít odpovědnost za rodinu, jednotlivce a stát...Zkrátka alespoň tady na severu Čech vnímáme postoj veřejnosti tak jako „hodný, ale blbý".
Každý pracovník na mimořádně náročných pozicích v naší společnosti, např.voják, policajt má za své zásluhy dřívější odchod do důchodu a řadu dalších požitků. A co pěstoun, který často bojuje o své přežití... Jak společnost oceňuje tyto lidi. Spíš se o pěstounech dozvíte, co udělali špatně a jak situaci psychiatrických dětí nezvládli - viz Slavkov u Brna - Rosnerovi...
3. Je pěstounská péče podle Vás východiskem snížení počtu dětí v ústavní péči a proč?
Rozhodně je pěstounská rodina formou, jak dětem ukázat normální fungující rodinu. Nemyslím si, že stát bude mít někdy dostatek peněz na sanaci rodiny a přiměřený počet sociálních pracovníků!!!!! Největší problém je ekonomický, a to dát v prvé řadě rodině např. malý byt. To je pro obecní zastupitele řešení nad jejich chápání...
4. Jaký je Váš názor na pěstounskou péči na přechodnou dobu?
Je to institut, který tady naprosto chybí. Když opomenu nefunkční rodiče, tak především pěstoun tady potřebuje pro sebe fungující institut, který za něj přebere péči. Každý pěstoun si potřebuje od dítěte odpočinout. Je to tak srozumitelné a pochopitelné!!!!!! Vždyť pečujeme převážně o psychiatricky postižené děti. Pojem deprivace je velmi elegantní název, pro většinu lidí nic neříkající... Jako velmi efektivní vidím tuto pěstounskou péči na přechodnou dobu pro děti, které jsou v pěstounské péči v době dospívání... V dnešní době má pěstoun pro své dítě jedinou možnost - když už to s dětmi neník „vydržení", mohou jít děti do psychiatrických léčeben. Bohu díky za PL Opařany, Krč a Bohnice, jinak bych asi nemohla momentálně psát ve zdraví tyto řádky!!!!!!!!!!!!!
5. Kdo je to „profesionální pěstoun" a jak se jím stane?
Je to člověk, který je zaměstnán jako pěstoun a pobírá za tuto službu řádnou odměnu. Není tedy v žádném jiném pracovním poměru. A jak se jím stane? Musí být odborně připraven a tak jako ostatní pracovníci v jiných profesích musí být pravidelně proškolován v různých dovednostech, aby přežil své pěstounství a neublížil svým svěřeným dětem. Jinak řečeno, dítě musí mít svůj bezpečný plán pro jeho výchovu a pěstoun musí mít svůj bezpečný plán, aby „pracovně nevyhořel a neselhal" a aby byl informován o nejdůležitějších novinkách v poskytování pěstounské péče a v nabízených službách. Na žádném školení se otevřeně nedozvíte, že pěstoun je psychiatrickým alias deprimovaným dítětem potenciálně neustále ohrožen!!!!!!!!!! To není politicky korektní a to se přeci nesmí veřejně říkat. Pokud však na to tyto profesionální pěstouny připravíme, bude potom pěstounská péče naprosto srozumitelnější a jasnější v jejích maximálně pevných pravidlech, která pěstouna ochrání.
Redakce Čí je dítě?
Jiřina Šustrová je pěstounka a předsedkyně občanského sdružení Můj domov.