ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Archiv > Pěstounská péče > Rodina nebo ústav? / Bc. Jana Frantíková > Oponentní komentář k textu Bc. Frantíkové / Miroslava Hessová >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
Oponentní komentář k textu Bc. Frantíkové
Miroslava Hessová
Motto: Myslíš-li na rok dopředu, pak zasej obilí!
Myslíš-li na desetiletí, zasaď strom!
Myslíš-li na století, vychovej člověka!
Když si vezmeme název samotného projektu, není možné nepomyslet na otázku, do jaké míry má stát zasahovat do tzv. biologických práv rodičů. To je asi nejpalčivější téma v péči o ohrožené dítě. Pokud vykonáváte sociálně-právní ochranu již delší dobu, je Vám jasné, že sanace rodiny bez hranic je kontraproduktivní a obětí se pak stává dítě. Není snad třeba zdůrazňovat, co dítě potřebuje pro svůj zdárný vývoj, životní zkušenosti potvrzené výzkumy dětských psychologů jednoznačně potvrzují, že je nutné, aby měly pevnou a bezpečnou a perspektivní vazbu ke svému člověku. Prof. Matějček, který patřil a patří k těm nejpovolanějším ve znalostech dětské duše, uváděl, že neexistuje tzv."hlas krve", představa dosud tvrdošíjně přetrvávající v lidském povědomí.
Je prokázáno, že dítě přijímá toho, kdo se k němu chová mateřsky a otcovsky, toho, kdo mu poskytuje oporu a jistotu v poznávání světa. To vše nahrává pro náhradní rodinnou péči. Zdá se tedy, že zájem dítěte, který chrání i Úmluva o právech dítěte, čl. 3, je všem jasný. Přesto se dnes setkáváme s různými představami, interpretacemi a "dobrými úmysly", při kterých zdravý rozum zůstává stát. V deklaraci se smluvní státy zavazují věnovat zvláštní pozornost ohroženým dětem, chránit jejich harmonický vývoj s ohledem na význam tradic a kulturní hodnoty každého národa. Je zde i zmínka o právech, ale i povinnostech biologických rodičů. Často dnes můžeme pozorovat jev, že rodič, který dlouhodobě dítě zanedbával a neplnil svoji rodičovskou zodpovědnost, volá po svých právech... A tak nezbývá než apelovat na zdravý rozum, nechceme-li mít budoucí generaci deprivantů a sanaci rodin dát jasný rámec a časové omezení.
Mám mnoho smutných příběhů dětí, které rodina trvale poškodila a které jsou ve věku, kdy se pro ně velmi špatně náhradní rodinná péče hledá. Víme, že děti rodinu a dobrý příklad potřebují, víme, že kvalitních pěstounů je stále méně. Statistika mluví o tom, že nejvíce dětí přejde do ústavní výchovy kolem 14 let, tedy v době, kdy už dochází k různým patologickým projevům chování, či je dítě jinak vážně narušené. Úloha sociálního pracovníka je nezastupitelná a těžká. Včasné vyhodnocení situace dítěte se stává dnes nutností a také rovněž vzájemná spolupráce všech zúčastněných. Smysl sanovat rodinu má tehdy, pokud jsou v rodině zachovány pozitivní citové vazby. Některé případy, např. rodičů s nediagnostikovaným psychiatrickým onemocněním a s poruchami osobnosti, se jen velmi těžko řeší.
Slibované navýšení počtu terénních sociálních pracovnic se nekonalo a rovněž je faktem i snižování státních dotací na výkon státní správy. A tak máme před sebou ideu, jak by to mělo vypadat, a na druhé straně realitu. Ozdravení celé společnosti a správné nastavení pravidel i povinností je skoro utopie. Sociálně slabé rodiny velmi často kolabují, jejich výdělek nemůže stačit na pokrytí všech životních nákladů. Život bez perspektivy pak nemůže dopadnout dobře. Stát bude mít vždy svoje chudé, ať lidi s nízkým příjmem, nízkým vzděláním, různě narušené tím, že sami nepoznali rodinný systém a řádnou výchovu, lidi s různými poruchami, nemocemi a jinými handicapy, kteří bez pomoci státu budou na samém dně společnosti. Pokud se jim v zemi nedostane např. přístupu k levnějšímu bydlení a spravedlivé odměny za práci, nemůžeme systém, byť by se všichni sebevíce snažili, dlouhodobě zachránit.
Možná nebudeme mít děti v ústavech, ale můžeme je mít na ulici, jak se také i v zemích, které jsou nám dávány za příklad, děje. Nechtěla bych končit takto pesimisticky, víra zůstává. Rovněž každý z nás může přispět tím, že nebude k osudu ohrožených dětí lhostejný. Naštěstí z oboru znám hodně lidí, kteří to přes nelehké podmínky stále nevzdávají, ať už to jsou kolegové ze státní správy či z neziskových organizací i úžasní náhradní rodiče. Těm všem je třeba poděkovat.
Miroslava Hessová
Autorka je referentkou náhradní rodinné péče Magistrátu hlavního města Prahy.