ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Analýzy > Analýzy > 2 077 dětí do 3 let je umístěno do ústavů / Redakce Čí je dítě >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
2 077 dětí do 3 let je umístěno do ústavů
Redakce Čí je dítě
Důsledky ústavní péče pro děti mladší 3 let
Příčiny umístění dětí[1]
V roce 2010 bylo do kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do 3 let přijato 2077 dětí, z toho
Z toho vyplývá, že umístění do zdravotnického zařízení, kde je k dispozici (a financována) péče lékařů, zdravotnického personálu a je zajištěno příslušné prostředí, reálně potřebuje jen asi 35 % dětí (tj. zhruba 730 dětí). Otázkou je také charakter těchto zdravotních důvodů a to, jaký podíl z nich by bylo možné řešit připravenou náhradní rodinou.
Situace 65 % dětí umístěných do ústavu je tedy řešitelná službami na podporu rodiny nebo vhodnou formou náhradní péče.
Působení negativních vlivů na děti v ústavní péči je ovlivněno časem, který v ústavu stráví. Ze statistických údajů1 vyplývá, že délka pobytu dětí mladších tří let v ústavní péči přímo souvisí s příčinami jejich umístění a tím i způsobem propuštění.
Souvislosti pobytu dětí mladších tří let v ústavní péči (v kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do tří let) je třeba nahlížet především s ohledem na dopady, které má ústavní péče na děti raného věku. Tyto dopady obecně souvisí s absencí jedné stabilní pečující osoby a byly popsány již v 60. letech minulého století. Z aktuálních zdrojů lze mimo jiné uvést[2]:
[1] ÚZIS, 2011
[2] Klimeš, 2011, http://klimes.mysteria.cz/clanky/psychologie/prechodna_pp_recenze.html
Redakce Čí je dítě