ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Analýzy > Analýzy > 11 000 dětí v ČR žije v ústavní péči / Redakce Čí je dítě >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
11 000 dětí v ČR žije v ústavní péči
Redakce Čí je dítě
Česká republika má relativně nejvíce dětí umístěných v ústavech z celé EU
Česká republika je na špičce žebříčku v počtu dětí umístěných v institucionální výchově. V Evropské unii je v tomto typu péče umístěno přibližně 140 000[1] dětí, Česká republika se na tomto počtu podílí téměř 10 % (zhruba 11 000 dětí), ačkoli její podíl na počtu obyvatel EU je asi 2 %.
Ke konci roku 2010 pobývalo v kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do tří let 1513 dětí, což je o 122 dětí více než o rok dříve[2].
V průběhu roku bylo do kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let přijato 2077 dětí, což je nejvíce od roku 1998. Z celkového počtu přijatých dětí bylo 358 dětí se speciálními potřebami (dříve byly tyto děti označovány jako handicapované) a 55 dětí týraných.
Během roku bylo z kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do tří let propuštěno 2085 dětí, z nichž 54 % se vrátilo do vlastní rodiny, 23 % bylo osvojeno a 9 % bylo propuštěno do jiné formy náhradní rodinné péče. Mimo rodinné prostředí bylo propuštěno 277 (13 % propuštěných) dětí. Stejně jako v roce 2009 přešlo 8 % propuštěných dětí do dětského domova pro starší děti (resort ministerstva školství), 2 % byla předána do ústavu sociální péče a 3 % dětí byla propuštěna jinam (klokánky atp.). Více než ¼ dětí strávila v kojeneckém ústavu více než 1 rok.
Podobný nárůst počtu dětí je možné vidět i u školských zařízení pro výkon ústavní výchovy, kam jsou zpravidla umisťovány děti starší 3 let[3].
Zbylý počet do 11 000 dětí v institucionální péči v ČR tvoří děti s nařízenou ústavní výchovou umístěné v ústavech sociální péče[4].
[1] Podle údajů organizace Eurochild, která na stránkách www.eurochild.org pravidelně zveřejňuje zprávu o stavu sociálně právní ochrany dětí v členských zemích EU.
[2] Zdroj: ÚZIS ČR, Aktuální informace č. 18/2011
[3] Zdroj: Ústav pro informace ve vzdělávání, www.uiv.cz
[4] Zdroj: MPSV, Roční výkaz o výkonu sociálně-právní ochrany dětí za rok 2010
Redakce Čí je dítě